Hollanda'da yıllık 40K maaş yeter mi?

Yıllık olarak 40k maaş, bonus ve sağlık sigortası öneriyorlar. İlk başta balıklama atladım ama şimdi kafamda sorular var. Sanırım vergide kesiyorlarmış orada, henüz elime net ne geçer aşamasına gelmedim görüşmede ancak içimi korku kaplamadı değil. Amsterdam'da evlere bakıyorum da tek göz oda kiraları 1000 euro civarında. faturayı ıvırı zıvırı düşersen elime 1500 euro kalacak. Türkiye'de kirayı ıvırı zıvırı masrafı çıktın mı elime 3000 net kalıyor. Bu paraya çalışılır mı çalışılmaz mı?

40K maastan sosyal guvenlik kesintisi de olursa vergilerden sonra aylik 2,405 Euro kalir. Sosyal guvenlik olmazsa 2,915 Euro kalir.

Orada emekli olmayacaksaniz 2900 net elinize gececek gibi dusunebilirsiniz. Rahat yasanir yani.

thetax.nl
  • crown  (25.03.18 23:49:48 ~ 23:50:11)
Hocam merhaba, meslek pozisyon nedir acaba çok özel değilse?

  • zikardo  (25.03.18 23:53:13)
Bence rahat yaşanır. Yok ben lüks severim senin gibi müşkül yaşayamam ayça dersen yer değiştirelim :(((

  • dedi ayca  (26.03.18 00:06:39)
teksen ve parayı nasıl harcayacağını biliyorsan o paraya rahat yaşanır.

  • sen git ben geliyorum  (26.03.18 00:19:17)
Benzer bir durumdayım. Kriter bejim için elimde kalaçak para ve alım gücü.

Mesela ev alma imkanım nasıl ona bakıyorum. Mutfak masrafı ne olacam ona bakıyorum. Kararım netleşiyor.
  • lion de la Turquie  (26.03.18 00:20:54)
hocam şöyle bir olay var.

çalışma izni almanız için yıllık minimum belirli bir tutar size teklif etmeleri lazım. iş teklif eden şirketler bunu genelde bilmiyor.

www.iamexpat.nl

burada limitleri görebilirsiniz; buna dikkat edin. bunun altı tekliflere imigratin bakanlığı iizn vermiyor.

şu an abim gidiyor oradan biliyorum jesin bilgi yani =)
  • habula  (26.03.18 00:40:08)
yetmez ama evet.

  • gezegen olan pluton  (26.03.18 00:55:28)
@zikardo data center network engineer
@habula tesekkurlet, neyse ki sartlar uyuyor:)

  • kompisko  (26.03.18 01:12:06)
Ben olsam şunu düşünürdüm,
Hollanda'ya gittim ve 3 sene sonra Türkiye'te geri döndüm.
1-Geldiğimde şimdiki işim gibi bir iş bulabilir miyim?
2-Hollanda'ya gittiğimde Türkiye'deki kadar birikim yapabilir miyim?
3-Hayat kalitem, etkileyecek artı ve eksi unsurlar nelerdir?

Bu üç taneden ikisi olumluysa bir dakika durmam.
  • liberal  (26.03.18 09:55:05)
Merhaba,
Oncelikle kennismigrant kosullarinizi saglayip saglamadiginizi arastirin. ind.nl

Eger kennismigrant vizesi alabilirseniz, gelirinizin %30'u vergiden muaf olacak. Ehliyeti degistirmek vs. gibi baska avantajlari da var bunun.

Sosyal guvenlik kesintisini odenmek zorunda, ben odemeyeyim emekli olmyacagim diye bir durum yok malesef. Bir de bu 40k maasin icinde tatil parasi var mi yok mu o da baska bir mevzu, cok buyuk ihtimalle dahildir. Bu durumda kennismigrant icin gerekli olan minimum maas kriterini saglamayabilir.
Eger 40k icinde tatil parasi yoksa ve kennismigrant statusu alinirsa aylik net 2500 kusur, tatil parasi dahilse ve kennismigrant olmazsa net 2300'e yakin bir para gecer elinize.

Bu maas uzerinden zorunlu olarak saglik sigortasi odeyeceksiniz. bu da 90-120 arasi degisir kapsamina gore. Emeklilik icin de 100 euro'ya yakin kesinti yapilacaktir istersniz. Bu durumda elinizde net 2100-2300 civari para kalacaktir.

En buyuk gider kalemi dediginiz gibi kira. Amsterdam'da tek basina yasamak basli basina bir luks. Bahsettiniz 1000 euro'luk odalar buyuk ihtimalle grachtengordel civarindadir ki burayi istanbul bogazi gibi dusunebilirsiniz prestij acisindan. 600-700 civarina (faturalar dahil) a10 icerisinde daha mutevazi oda bulmaniz mumkun.

Amsterdam icin ortalama maas net 2500 civari. Eger Turkiye'deki bazi aliskanliklarinizdan vazgecebilirseniz ( taksi yerine toplu tasima, ufak tefek tamirat islerini halletmek, disarida daha az yemek yemek gibi ) bu para ile orta sinif bir hayat surersiniz. Sehir merkezine yakin bir yerde yasayip, ise toplu tasima ile gidip haftada bir kac kez disariya cikarsiniz. Senede 1-2 kez 2 ser haftalik tatile gidersiniz. Suresiz is kontrati alip 1 yilinizi doldurduktan sonra da yillik brut maasinizin 5 katina kadar mortgage alabilirsiniz. 200k civarina da a10 icerisinde olmasa bile sehre yakin bir ev alip aylik 650 civari mortgage odemesi ile ev sahibi olabilirsiniz.

nacizane fikrim eger kennismigrant olarak gitmeyecekseniz bir kac kez dusunun. bu statu bir kez calismaya basladiktan sonra alinamiyor. 40k maas icin cok buyuk avantaji olmasa da ileride 55-60k lik bir is bulursaniz ayda 700-800 civari farkeder.
  • whisky  (26.03.18 14:52:38 ~ 14:57:09)