Avrupa'da İnşaat Mühendisliği

İTÜ mezunuyum. 10 yıllık inşaat mühendisiyim. İşletme yüksek lisansım ve 6 yıllık kamu tecrübem var. Aşağı yukarı 100 milyon TL'lik işin maliyet hesabıdır, kontrollüğüdür falan yaptım. Program bilgim pek iyi sayılmaz ama kısa sürede öğrenirim zor değil benim için. Sizce bu şartlarda Avrupa'da iş bulabilir miyim? Avrupa derken sınırın hemen öte tarafından bahsetmiyorum. İngiltere, Fransa, Hollanda falan..

Adamlar bizim diplomayı kabul etmiyor mu yani? Yahu yanlış hatırlamıyorsam denklik olayı falan vardı bizim diplomanın eu için ama bakmam lazım.

  • shotcrete  (25.03.18 20:23:10)
E benim kardeşim Hollanda'da bilgisayar mühendisi. YL falan yok..

  • shotcrete  (25.03.18 20:27:43)
Hocam asıl belirleyici olacak şey "çalışma izni". EU vatandaşı değilsen, bir EU ülkesi öncelikle EU vatandaşı arayışına çıkıyor. Hem maliyet hem de uğraştırıcılığından ötürü bir Non-EU'yu alma eğiliminde değiller.

Tabi sen ülkenin en iyi inşaat müh fakültesinden mezunsun, 10 yıl gibi çok uzun süreli tecrüben var, üzerine MBA yapmışsın. Yani sen çok kalifiye bir adamsın, yukarda dediğimi senin gibi adamlar için umursamazlar. Bence bulabilirsin, ama inşaat sektörü istediğin ülkelerde ne durumda o da önemli ve onu bilmiyorum. Network'unle veya network'unu genişleterek bence rahat iş bulursun.
  • hümanist tabutçu  (25.03.18 20:34:45)
avrupa veya amerika yüksek lisansı olmadan oralarda bulamazsın bence. ben inşaat okuyorum babam da boğaziçi inşaat mezunu, kendi şirketimizi kurmadan önce dubai'de ve arabistan'da çalıştı. okuldan mezun bilgisayar ve elektronik mühendisi arkadaşları amerika'ya yerleşirken babam ve inşaat mezunu arkadaşları oralarda iş bulamadığı için sürekli hayıflanıp duruyorlardı. yani inşaat mühendisi olup abd, ingiltere, kanada gibi ülkelere gitmek zor. Boğaziçi gibi bir yerden mezun olanlar için bile ben pek duymadım açıkcası.

  • yavru tosun  (25.03.18 20:41:24 ~ 20:42:26)
inşaat mühendisi olarak ingiltere cazip olabilir. diğerleri pek bi bok yok. orda da chartered olmayacağın için ilk başta zorluk yaşarsın

  • kveldulv  (25.03.18 22:22:28)
@kveldulv İngiltere en zoru bence, adamlar yüzlerce yıllık affedersin göt kadar victorian evlerde oturuyor, yeni bina arzı çok kısıtlı, ha nedir tadilat, extension bilmemne bir şey çıkar. Bir pubın tuvaletine gidin bakalım, karşılaşacağınız manzara www.google.com.tr Adamlar 100 yıl geriden takip ediyor dünyayı

  • freedonia  (26.03.18 00:25:22)
londrada baya gökdelen inşaatı şantyesi gördüydüm geçen sene o yüzden dedim -)

  • kveldulv  (26.03.18 00:38:53)
@kveldulv Doğrudur Londra merkezde bir çok gökdelen tarzı lüx yapı inşaatları var. Çoğu yabancı sermayeli: arap, Malezya, Singapur kodamanları para akıtıyor, işi de çok karmaşık konsorsiyumlu bilmemneli inşaat firmalarına devrediyor. İşçiler doğu Avrupalı oluyor ama üst kademe kimler bilemiyorum açıkçası. Çok extra kalifiye, yetenekli kişiler diye düşünüyorum. Kimseyi Londra’da gökdelenin başına kolay kolay getirmezler. Şayet kolay olsa onlarca mühendisimiz Arabistanlarda Rusyalarda kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde sürünmez, direk Londra merkezde cillop gibi ofislerde çalışır. Adamlar öyle bir iskele kuruyor ki, düşmek için ekstra çaba göstermen lazım

  • freedonia  (26.03.18 02:14:04)
Cahil ve Bilgisiz yorumlar gelmiş.

Yüksek lisansın olmasada, avrupada mühendis olarak çalışabiliyorsun. çalışanlar var. projelere imza yetkisi için (Proje onayı gibi) özel durumlar her ülke için var. Türk bir mühendis bile mezun olduğu haliyle Türkiye'de imza atabilmek için bazı ön şartları yerine getirmesi gerekiyor. yani önünüzde eğitim olarak bir engel yok. Yüksek lisansın artısının olacağı aşikar.

nasıl iş bulurum zor bir soru. ancak bu işi beceren arkadaşlardan bildiğim kadarıyla tüm büyük inşaat şirketlerinin ilanlarına başvurmanda bir sakınca yok. bir çok ingiliz veya ingiltere merkezli inşaat firması (örnek Mace) türk firmalarının kontrolörlüğünü yapıyor. bu firmalar Türk istihdam edebiliyor.
  • s man chen  (26.03.18 09:21:58)