intermittent fasting ile ilgili sorularim

selam arkadaslar,
1- her gun 12-8 arasi degil de bazi gunler 1-9 gibi yapsam sorun olur mu?
2- bir yandan da stronglifts yapiyorum. o yuzden sabah protein tozu ve yatmadan gene protein tozu kullansam olur mu?
3- yemek yemeyecegim zamanlar cay kahve su ve sut mu icebilirim genel olarak?
4- 12-8 arasi 2 ogun mu yiyorum yoksa 3 ogun mu?
5- karbonhidrati sifirlayacak miyim yoksa sadece spora gittigim gunler mi bir tabak pilav ya da makarna seklinde yesem?

IF mantığı fasting aralığında hiçbirşey yememek veya içmemek. kahve su çay harici, bunlar da şekersiz ve sütsüz.
protein tozu da alınmaz bildiğim kadarıyla bu durumda.
yemek yemeyeceğin zamanlarda bolca su, ve istediğin kadar çay kahve tüketebilirsin.
ben 2 öğün yiyorum. 3 öğün kalori miktarını arttırır sadece, acıkmıyorsun zaten öğlenden akşama kadar.

bir de erkeklerde 16 saat fasting 8 saat yeme periyodu olarak tavsiye ediliyor. 12-8 az bi süre erkekler için..
karbonhidrat konusunu bilmiyorum ama kaliteli yağ ve protein almak önemli yeme döneminde.
  • interview with the vampire  (22.03.18 10:56:04)
İF, ketojenik diyet gibi vücudu yağ yakmaya teşvik eden beslenmelerle ağırlık çalışmalarını aynı anda götürmek çok zor. Mantığa aykırı şeklinde ukalalık yapmak istemem ama; zor.

  • onemoremile  (22.03.18 11:06:23)
12-8 derken 12 saat fasting degil haci oglen 12 aksam 8 arasi demek istedim. yoksa 16 saat ac kalicam.

  • baldur2  (22.03.18 11:06:28)
1- hiçbir sorun olmaz, sadece bünye aynı saatte kalorileri almaya alışık ise bir beklentiye girer ama geçicidir.
2- 1-9 arasında protein tozu almalısın IF yapmak istiyorsan.
3- Kalori içermeyen su-çay-sade kahve içebilirsin.
4- 2 ya da 3 öğün öğünlerde aldığın makro bieleşenlere bağlı, ara öğün yapıyorsan 2 ana 1 ara öğün ideal olabilir, deneme-yanılma ile kendin belirleyeceksin.
5- Karbonhidratı sıfırlamak çok zor, 30-50 gr karb ile ketojenik yapanlar var ama karar senin, spora gittiğin günler spor sonrası abartmadan (tavsiyem toplamda 100 gr civarı karb.) karbonhidrat alabilirsin.
Ekstra Soru-Cevap: IF yapanların bir kısmı açlığın son saatlerine antrenmanı getirerek daha iyi performans sergileyerek sonuç aldıklarını belirtseler de kendi koşullarına uygun şekilde aç ya da tok (ama en az yemekten 2 saat sonra) yapabilirsin. Strongliftte ne düzeyde olduğunu bilmemekle beraber şahsen yüksek ağırlıklı bir deadlifti IF sonlarına doğru aç bir şekilde yapamam.

IF için ekstra NOT: 16/8 bir kural değil sadece M.Berkhan tarafından Leangains metodunun uygulamasıdır, siz isterseniz zor gelirse başta 12 saat ile başlar kademeli şekilde artırırsınız, 18-6 uygulaması da makbuldür, onu da geçtim yerine ve şartlara göre 24-36 saatlik IF uygulamaları da mevcuttur.
  • candanag  (22.03.18 11:45:02 ~ 11:55:18)