Hapishanelerde Sistem Nasıl ?

Aslında, sorum şöyle olacaktı; bazı ülkelerde internet insani hakmış, bu ülkelerin hapishanelerinde internet erişimi nasıl diyecektim ama biraz geliştirdim.

Hapishanelerde güncel uygulanan yat saati kalk saati var mı ? Bunların yanında kütüphane-internet-televizyon-telefon gibi haberleşmelere hangi düzeyde ve nasıl ulaşabiliyorlar ?

mesela seren serengilin kaldığı hücrede televizyon varmış, orada internetin olmasının tek problemi dışarıya herhangi bir konuda haber-talimat aktarması mı ?

Ya da bu hapishanelerde herhangi bir konu üzerine çalışan (içeride 2 yabancı dil öğrenen bir tanıdığımız var da sormaya maçam yemedi) bu kişiler nasıl şartlarda ve imkanlarla çalışabiliyorlar ? Saatler-kaynaklar belirli mi ? yoksa kontrole tabi olduğu müddetçe dilediği eseri getirtebiliyor mu ?

Yat-kalk saati olmaz ama koğuşça karar alıp belli bir saatten sonra gürültü olmasın, ışık olmasın diyebilirler.
Evet internetle ilgili konu haberleşmeyle ilgili. Zira her koğuşta tv ve bireysel radyo olur. Ancak kişilerin iletişimi izne bağlıdır. Örneğin haftada bir 10dk telefom görüşmesi, bu da ancak birinci dereceden yakınlarıyla olur ve kayıt altına alınır. Mektuplar okunur vs.
Ancak cezaevlerinde son dönem olaylar fazla sıkılaştıysa da bir çok eğitim faaliyeti düzenlenir. Açık öğretim kurslarından, resim kursuna, dil kursundan, berberlik kursuna, ebru kursundan matbaacılığa vs. Kişiler böylece ve koğuşlarıma jitap vs götürerek bir çok konuda kendini geliştirebilir.
Açık ya da örgün üniv okuyabilirler ya da uzaktan eğitim yapabilirler. Bu amaçla kütüohanede ya da eğitim biriminde sınırlanmış internet kullanabilirler. Ancak bu konu çok sıkı izne ve kontrole tabiidir. Az çok böyle yani.
  • red g  (18.03.18 19:00:54)
Yat kalk saati şöyle var; koğuşa yeni gelen birisi zaten gece yatacak yer bulamaz. Dönüşümlü yatarlar. Yeni giren gece masada sandalye üstünde uyuyabilir isterse bunun dışında gündüz yatakta uyuyabilir.

  • kompisko  (18.03.18 19:49:06)