telefon dolandırıcılığı

bi tanıdık (harbi tanıdık) bi şeyler söylemişler, telekom aboneliği için kimliğinin resmini çek bize yolla demişler. yolladım ama bi problem olur mu diye bize sordu. araştırdık numara dolandırıcı numarası.

şimdi bu adam ne yapabilir? nereye başvurabilir? başına bir şey gelmesin (adına şirket açma, gsm hattı açma vs.) diye ne yapabilir şimdi?

Bir işe yarar mı emin değilim ama. Olayın bu gün olduğunu farzederek bir şekilde kimliğimi kaybettiğimi resmi şekilde kayıt altına aldırmaya çalışırdım. Karakol olur muhtarlık olur nüfus müdürlüğü vs. Sonra yeni kimlik çıkartırdım. En azından ileride karşıma çıkabilecek sorunlara karşı önlem gibi düşünülebilir.

  • Son Müzakereci  (16.03.18 12:09:26)
Sen ben bankaya gidip kredi almaya çalışınca bin dereden su getiren adamlar, bu dolandırıcılara kimlik numarasıyla kredi veriyor. Evet inanılır gibi değil ama çok örneği var. En mantıklı çözüm yukarıdaki arkadaşların da söylediği gibi derhal yeni kimlik çıkartmak. Ancak yeni kimlik artık eskisini geçersiz kılmayabiliyor (çünkü kimlikler komple değişti) o sebeple eski kimliği de "kaybettim hükümsüzdür" ilanıyla yok etmek çok daha sağlam bir adım olur.

  • gonion  (16.03.18 12:33:11)
yukarıdakilere ek olarak savcılık şikayeti yapsın, adına kredi, hat açma, abonelik vs her şeyi yapabilirler. olası bir icra takibinde açacağı davada bu savcılık dosyasını da delil olarak göstersin.

  • cabiday  (16.03.18 12:56:36)
iyi de adamlar kimlik fotokopisi istiyor ha elden vermişsin ha whatsappdan yollamışsın ne farkeder.

  • n62  (16.03.18 15:04:47)