Mûsikî dinlemeye başlayacağım varsa önerileriniz alırım.

Merhaba

Ömrü hayatımda hiç özellikle açıp mûsikî dinlemedim. Bu konuda cehaletimi utanarak kabul ediyorum. Mûsikîye dair neredeyse hiçbir şey bilmiyorum. Bi hicaz makamı diye bir şeyin olduğunu biliyorum o kadar. Bana cehaletimi gidermek için güzel mûsikî parçaları önerir misiniz? Araya birazcık bilgi de serpiştirebilirsiniz bak bu şu makam, bunun besteleri çok güzel ya da şöyle bir hikayesi var gibi.

Önerileriniz için teşekkür ederim şimdiden. Zevkinize güveniyorum.

şimdi bu musıki denen şey osmanlı zamanında müzik kelimesinin karşılığı idi.

türk musıkisi derler, türk makam müziği derler. türk sanat müziği deme de ne dersen de. türk müziği de derler.

neyse, büyük formda klasik müzik mi dinlersin? yoksa şarkı mı dinlersin? dini müzik mi ne istiyorsun? zibilyon tane besteci var.

hüseyin fahreddin dede'nin acemaşiran mevlevi ayinini dinle.
  • alperz  (13.03.18 21:16:35)
açık radyo'da musıki arşivi adlı bir program yapılmakta. pazar günleri öğleden sonra saat 3'te başlayıp bir saate yakın devam ediyor. son birkaç aydır evde olursam onu dinliyorum. yetkinliğe sahip olduğum bir konu değil -hemen her konu gibi- ama yapımcısı epey feyizli bir abi gibi duruyor. seçki sunduğu için yeni eser keşfetmek adına ya da kulak aşinalığı yaratmak açısından faydası dokunabilir. orada duyduğum ve hoşuma giden bir-iki eserle sonlandırmak istiyorum cevabımı:

www.youtube.com
  • misterturist  (13.03.18 23:50:01 ~ 23:51:07)
Haci arif bey

  • bugun hava gunluk gureslik  (14.03.18 00:51:24)
Erzurumlu Hasib Dede
Ali Ufki Bey
Tanburi Cemil Bey
Refik Fersan
Sultan Abdülaziz

Ben çok ağır eserlere gelemiyorum ancak bu adamların çok güzel saz semaileri, sirtoları vs mevcut.
  • joker hakki  (16.03.18 16:52:06)