Jet kazasında ölenlere nefret kusanlar

Selamlar.

Evet, ben de her gün askerlerimiz çarpışıp, kimi zaman da şehit düşerken bir uçak kazasının çok daha fazla gündem olmasından rahatsızım. Ama şunu anlayamıyorum. Bekarlığa veda partisinden dönüyorlarmış, çok iyi olmuş vs.

Bir şey senin kültüründe olmayabilir (ki benim de yok), bir şey sana ters gelebilir, ama bu durum insanların feci şekilde ölmesine sevinme duygusunu nasıl doğurabiliyor?

Ben bu tip insanların içten içe kıskançlıklarını, onlar gibi zengin bir hayat sürememenin acısını dışavurduklarını düşünüyorum. İçten içe onlar gibi olma arzusu, şimdi onlar gibi şunu şunu kafaya takmamayı arzulamak, onlar kadar para sahibi olsalar o uğruna ölürüm dedikleri değerlerden tek çırpıda vazgeçebilme dürtüsü. Hep kaynağı bu bence bu tavırların.

Tıpkı, belli bir seviyenin ötesine geçtiğinde beni de rahatsız eden, fakat makul seviyede yakın oturan çiftleri görünce deliye dönen insanlar gibi. Onların da gençliği boyunca el ele tutuşamamış, kimse tarafından sevilmemiş, sevemememiş insanlar olduklarını düşünüyorum. Bırakın gençler mutlu olsun yahu. Sonra gergin bir toplum olup çıkıyoruz.

Siz ne dersiniz?

Evet, temel sebep budur.

  • SiyamkedisiZorro  (13.03.18 11:15:56)
ben zerre üzülmedim kıskanmıyorum da. sadece insanların kısacık ömürlerine gerzekçe hazlar sığdırmaya çalışmalarına kızıyorum. uçakla parti düzenlemeye gitme. çok yaratıcı çok eğlenceli ne demezsin. birde sırf kendisi için yaşayan zengin mahlukların hepsi silinse keşke yeryüzünden.

sıradan biri bekarlığa veda yapsa ıyyyy dersiniz, jetle yapılınca ne var bunda gençler eğleniyor aralarında.
  • for day to break  (13.03.18 11:22:52 ~ 15:02:43)
sırf kendisi için yaşayan zengin mahluklar.

hmm, üç beş bize de atsınlar demiş:) neden? neden seninle ya da fakir olmasına rağmen 10 tane çocuk yapan sorumsuz insanlarla paralarını paylaşmaları gereksin? kimse, kazandığını paylaşmak zorunda değil. saçmalamayın. bu bir tercihtir. aklınız, öncelikle "zorunluluk ve tercih" ayrımını yapabilsin.

üzülmemekte bir sorun göremiyorum. kimsenin yakını veya direkt bağ kurabileceği insanlar değillerdi. ama hakaret etmek iğrenç. hasetlerinden çatlamış herkes. ne kadar züğürt varsa paçoz gibi konuşuyor. okuduklarım içinde en fesat olanı, "kim bilir babası, çalışanlarına ne kötülükler yapıp ahlarını almıştır da çocuğundan çıkmıştır. üzülmedim ben." diyendi.

bekarlığa veda partisi yapan da umurumda değil, baby shower yapan da. burnumuzu, bizi ilgilendirmeyen meselelere sokmamayı ne zaman öğreneceğiz acaba?
  • nice tnetennba  (13.03.18 11:30:50 ~ 11:31:20)
@nice tnetennba, sülalede dilencilik var mı cümlelerimden çıkardığın anlama bakarsak var.

  • for day to break  (13.03.18 11:41:14 ~ 11:42:05)
Evet +1

Şu ülkedeki bazı mahluklar malesef kendi yoluna bakmayı öğrenemedi/öğrenemeyecek. Bir başkasının kötülüğünü/ hatta ölmesini isteyebilecek kadar akıl vicdan yoksunu varlıklar dilerim ömrüm boyunca bir metreden yakınımda olmaz.
  • lcha  (13.03.18 11:42:49 ~ 11:47:30)
Zerre üzülmedim zerre. Sevinmedim de... dilek özçelikte ise ağlamaklı oldum. Üç gün moralim sıfır gezdim. 8 kişiden (mürettebat hariç) zerre etkilenmedim ama 1 kişi (dilek) beni mahvetti.

Bana göre insanın değeri şu kısa hayatta aptalca yaşamak ile değil yasadigin süreçte neler yaptığın ile ölçülmeli.
  • aksach  (13.03.18 11:46:19)
Nefret kusmuyorum ama umurumda da değiller açıkçası, tarifeli uçağa binselermiş bana ne.

  • i was made for you  (13.03.18 11:46:22)
eğer yaşadığım çağın en yüce ideali köşeyi dönmekse; eğer yaşadığım çağ toplumsal adaletsizlik üstüne kuruluysa; eğer yaşadığım çağ inandığım her şeyi yadsıyorsa; eğer yaşadığım çağa bayağılık ve çirkinlik egemense ben böyle bir çağa neden ayak uydurmak zorunda kalayım? bu kadınların yaptığı basbaya kokuşmuşluk.

  • for day to break  (13.03.18 11:46:35 ~ 12:27:14)
"Bir şey senin kültüründe olmayabilir (ki benim de yok), bir şey sana ters gelebilir, ama bu durum insanların feci şekilde ölmesine sevinme duygusunu nasıl doğurabiliyor?"

Bir insanın başka bir insanın -başkalarına zararı olmayan- yaşam biçimine karşı duyduğu nefret o kişinin kötücüllüğü, cehaleti, yaşanmamışlığı, haseti, kendini geliştiremeyişi, kapalı görüşlülüğüdür. Bunlar kısmen toplumdan, kısmen aileden, kısmen de ekonomik durumdan kaynaklanıyor. Ama nedeni ne olursa olsun o kişinin kötü bir insan olduğunu gösteriyor benim için. Çünkü bu "bana ne" deyip geçmek değil, nefretini dile getirerek toplumu da zehirlemektir.

Bu elem olayla tekrar anladığım bir şey varsa o da kötü insanları olan kötü kalpli bir toplum oluşumuzdur. Allah'a inanmıyoruz diye biz yaftalanıyoruz ama bu yorumları yapanların kalpleri, içleri kötü. Bilmiyorum inandıkları diğer dünyadan beklentileri nedir.
  • fotrsapka  (13.03.18 11:49:58 ~ 11:51:18)
Cevap: Evet.

Not: Sayende mallar listesine ekleyeceğim yaratıkların da çok yakınlarda olduğunu gördüm. Sağolasın.
  • lcha  (13.03.18 11:50:09)
@lcha, yeryüzünden silinme cümlemi tüm zenginlerin ölmelerini isteme olarak algılamayın. silinme çok esnek bir kelime. bitsinler ya da ne bileyim maliye bunlara bir el atsın yahut bir nizama girsinler.

benim cümlelerimle sorununu bana hitap ederek konuşursan gününün kalan kısmı daha sakin geçirebilirsin.

@fotrsapka, haklı olduğun noktalar var ama bu söylediklerinle uçakla parti düzenlemeye gitmek çok farklı. hayat tarzından çok farklı bir durum bu.
  • for day to break  (13.03.18 11:52:26 ~ 11:59:28)
Kaza üzücü. Bunun yanında uçağa biniş sebepleri (herhalde eğlence adına) vs. benim de uygun bulmadığım bir şey. Aslında ülkemiz için bir çok sorun, tehdit ve hala şehitlerimiz varken düğünlerde bir konvoy oluşturup yok kornaya basmak, yok yüksek sesle iyice eğlenmeye bile karşıyım.
Eleştiride ise hiç bir sınır tanımadan ileri gidenlerin de manevi konularda bilinçsiz/yetersiz ve onların hayatını yaşamak için kısa yoldan zengin olma peşinde olduklarını düşünüyorum. Muhakkak, manevi bir yönü bulunmayanın, maddi hissleri ön plana çıkar.
Durumu biraz üst seviyelerde olanın (sağlık, iş, yardım, önemli ziyaretler vb. konular hariç) böyle her çeşit eğlence düğün, balayı, seyahat için yurt dışına çıkmasını her zaman tuhaf ve çok gereksiz yere para harcama olarak düşünürüm.
  • 1adam  (13.03.18 11:57:26 ~ 11:58:56)
@kimilolo +1 devrimlerin bir çoğu da adaletsizlikten olmamış mı zaten. ama diğer taraftan bunu sadece kıskançlık diye tanımlamak çok yetersiz kalır. evet dilek özçelik ilacı için para bulamıyorsa ben de uçakla parti israfına kızıyorsam kıskanç olmuyorum. üzgünüm.

  • for day to break  (13.03.18 12:06:32 ~ 12:09:16)
sizin bu kötülüğünüzü para da kapatamaz arkadaşım. onu demeye çalışıyorum. gaddar, fesat adamlar para sahibi olmasın zaten. umarım hayatın boyunca zengin olamazsın, gider yakınını satarsın para uğruna. o tipin var.

böyle yorum yapan herkesi aynı görüyorum. önce insan olmayı öğrenin.
  • nice tnetennba  (13.03.18 12:09:35)
inancım yok. üzülmedim. özentilik ile alakası yok, adamlar bizi görmüyor, fark etmiyor bile. ben açım sürünüyorum evimde eppek yok falan umrunda değil. fabrikası olan iş yapan adam özel jetle geziyor ama çalışanına asgari ücret veriyor, bayramda seyranda bi prim yardım kolisi bile vermiyor. arabasını yenilediği için maaşları geç verenler var. her gün görüyoruz duyuyoruz bunları. bu memleketin zengini ölsün abijim. kebapçı zengin olur mafya olur, türkücü zengin olur playboy olur, torna ustası zengin olur fenomen olur. tüm dünya bunların kekoluğuna göre şekilleniyor bana göre değil. kıyafetler yiyecekler taşıtlar. bu kıskanmak değil abijim adaletsizlik. benden daha fazla insan değil hiç biri. ben ölüyorsam o da ölsün.

not: ölenlerin cinsiyetini şimdi öğrendim. özel mesajlardan kadın düşmanlığıma ( ki hastasıyım gerçekleri söylemenin) laf sokan oldu. yorumda cinsiyet düşünmemiştim hala da düşnmüyorum. zenginleri sevmiyorum, kıskanmıyorum da. aktroll gibi efsane duyar kasamayacağım elin zengini öldü diye.
  • hasmetizm 2046  (13.03.18 12:09:55 ~ 14:15:22)
@i was made for you +1

zenginlikleri onların olsun. fakirliğin de zenginliğin de insanın gözüne sokulması kadar boktan bir şey yoktur. asıl beni kızdıran salakça duyar kasmaya çalışan mallar. ölümlerine üzülmediğini yada umursamadığını beyan edenlere saldıran çok salak var sözlükte. üzülmemek = sevinmek değildir. şahsen ben de üzülmedim. sadece pilotlar için, özellikle fetocu orospu çocukları yüzünden ordudan atılmış pilot için üzüldüm. Ne diyeyim Allah rahmet eylesin hepsi için..

not: bence de tarifeli uçak kullansalar daha güvenli olurmuş..
  • silah taciri  (13.03.18 12:20:10)
Dün okul servisiyle eve dönerken kampüste önümüze bir tane Lamborghini çıktı. Servistekilerden biri şoföre "abi yol verme ona" dedi. Şu kısacık cümleden anlayabileceğin gibi, zengin olanlara karşı nefret toplumun içine işlemiş durumda. Sık sık yabancı basını takip eden biri olarak BBC, ABC gibi sitelerin Facebook sayfalarında yapılan yorumlarda da bir Amerikalının, bir Hintlinin nefret kustuğunu görüyorum. Özellikle Asya'da Türklere karşı bir nefret bile var. Bu durum sadece bize özgü değil. Kötü niyetli insan her yerde kötü. Ben olaya 11 tane gencecik insan ölmüş diye baktım ve üzüldüm. Üzülmeyenlere lafım yok ama tanımadıkları insanları en küçük bir kötü niyetle yargılayan herkesi insan olarak görmüyorum.

  • dissendium  (13.03.18 12:46:20)
Ölenlerden de sadece Mina Başaran konuşuluyor. Uçak sahibi olduğu için. Diğer kızların başlığını açıp "Yazık hamileymiş, çok üzüldüm." veya "Bebeğini arkada bırakmış. Öğrendiğimden beri şoktayım." yazan yok. İlginç değil mi?

  • Lim5  (13.03.18 13:35:57)
Kiz kiza bekarliga veda partisi diyince birkac tane zenciyi ortaya alip CFNM partileri falan akla geliyor, o yuzden nefret kusuyorlardir. Oyle mi yaptilar yoksa sadece yiyip icip dans edip donler mi ben bilmem de nefret nedenini sormussun onun icin soyluyorum.
Sahsen ne partisi yaptilarsa yaptilar, herhangi bir uzuntu ya da sevinc duymuyorum olumleri ile ilgili. Herhangi bir bagim olmayan insanlara uzulmuyorum genel olarak. Allah rahmet eylesin ne diyeyim. Pilotlara uzuldum ama acikcasi. Ozellikle kaptana.
Bir de zengini kiskanma olayina da katiliyorum, genelde zenginler sevilmez bu yuzden. Haliyle bunlardan da pek hoslanmadi insanlar.

Sahsen ozel jetim olsa birak partiye gitmeyi anasini bile aglatirim. O yuzden ozel jetle tatile gidiyor diye kimseye uyuz olacak degilim.
  • stavro  (13.03.18 14:05:37 ~ 14:06:06)
zenginliğini kullanırken ölene pek acımak gelmek icimizden; "havyar yerken boğuldu" mesela. ferrarisiyle ağaca tosladı, gibi.
ama fakirliği yüzünden ölene de daha cok acırız, açlıktan öldü ya da ilaclarını alamayıp öldü gibi.

  • herhaltibiliyoring  (13.03.18 14:09:06)
ben şahsen üzüldüm. ne kadar paralarinin olup olmaması beni alakadar etmez. arkalarında onları seven, onların kokusuna hasret gozu yaşlı sevenlerini biraktilar.

ben nefret kusan insanlarla ilgili hiçbir şey düşünmüyorum. zamanım degerli, bosa harcayamam.
  • tomcruise  (13.03.18 14:42:54 ~ 14:45:30)
öff bu konunun cidden baydığını düşünüyorum. oh olsun yazan bir kişiye karşılık o kişiye saydıran ve kıskançlıkla suçlayan 100 kişi çıkıyor.

her yerde bu tartışmayı görmekten bıktım. kadınların arkasından yapılan tartışmalara bakın. evet kıskanıyorlar dersek sizler yatışacak mısınız?
  • pinkpeony  (13.03.18 14:47:40)
buna nefret kusanlar daha zavallı geliyor. ben o uçakta fakirler de olsa üzülürdüm. ama umarım o nefret kusanlar bir yakını öldüğünde aynı muameleyi görürler. o zaman çok gülerim işte:)

  • nothing in my way  (13.03.18 15:49:27)