İnsanlar başkalarının yaptığı birşeyi neden kendileri de yapmak istiyorlar

Aslında başlıktan anlatamadım, farkındamısınız şu günlerde başlıkta hiçbirşeyi anlatamıyorum... Neyse.
Yazarken dinledim: youtu.be

Şimdi mesela alexis ren'den aklıma gelmişti; ''moda'' filan derken de içtiğim tarhana çorbası bitti mutfaktan çıkıp salona geldim.

Misal bu hanımkızımız ve sevgilisi bir poz karesi yakalıyorlar; hani şu diğer insanların ''sevgilim yürüsünde poposunun resmini çekeyim'' dedikleri ''an''. Hah işte onu çok seven; bizim zeliha da mesela neden hemen bunun aynısını yapıp da instagramında paylaşmak için can atıyor ? Çünkü tatlı desen, hani lan olsa da yesek diyebileceğimiz birşey ? değil, yemek değil, araba değil lan ne güzel yanladı dur bakim şimdi vitesi 1'e alıyorduk ... diyemezsin. Bi' oyun stratejisi değil, ''lan oğlum bombayı tünelden sektirince meydana giriyor''da diyemezsin.
(bende zeka yaşı 4-12 arası.) Bi' satranç açılışı değil, aynısını ben de yapıp rakibimi yeneyim diyebileceğin ? Lan yoksa, aslında bi' satranç açılışı mı ?

kafamda deli sorular.

Begenilmek.

  • ykyt  (07.03.18 16:51:40)
başkası yapmış ve beğenilmişse, hazır test edilmiş uygulamayı çalmak en mantıklısıdır. çünkü evrim bunu gerektirir.

  • deryack  (07.03.18 18:43:52)
snobizm

  • regardless of what they say  (07.03.18 19:15:10)
Çünkü bu evrimsel açıdan gözlemleyerek öğrenme yöntemi, bir tür aynalama yöntemi. İnsanların çok hayran olduklarını takibe alması; bir nevi özentilikle benzer eylemleri uygulaması aynı sonuca götürebilecek eylemleri öğrenme yöntemi. Bu bazısında başarılı olur ya da olmaz ama bilinçsizce de olsa gözlemleme ve uygulama sonucudur.

  • neferkitty  (07.03.18 19:21:16)