Ayak mantarından kurtulma yöntemleriniz nelerdir?

Merhaba,

Bu konu ile ilgili daha önce açılmış duyurular çok işime yaradı. İçinde antimykotikum bulunan kremlerden kullanıyorum ve iyi geliyor ancak tamamıyla geçiremiyorum.
Bahsettiğim mantar deriyi beyazlarıp döken, parmak aralarındaki mantar. Tırnak mantarı değil. İnşallah tırnağa geçmiyordur ve geçmez.

Çoraplarımı kaynar suda sabunsuz yıkıyorum.
Her akşam eve döndüğümde ayakkabılarımı balkona koyup sabah havalanmış hâlde giyiyorum.
Her gün farklı çorap giyiyorum ancak gün içinde terlemesini önlememin bir yolu kesinlikle yok gibi.
Her akşam bir kovanın içine tuz, sıcak su ve sirke (soğanlı biberli bir garip sirke, elma sirkesi bulamadım) koyup ayağımı bir iki saat içinde tutuyorum.
Gece "canespor" adlı içinde antimykotikum olan kremi sürüyorum.

Uygulamadığım tavsiyeler içinde ikisi yok sadece: biri gün içinde çorap değiştirmek diğeri de çorapları ütülemek. Bir de sanırım tamamen pamuklu çoraplar giymek. Hepsinde %95 falan yazıyor. Kastedilen de bu mu acaba, o konuda da cahilim.

Bunların dışında evde plastik terlik giyiyorum. Onları da yıkayıp havalandırıyorum.

Doktora ne yazık ki gidemem. Sizin tavsiyelerinizi de öğrenmek isterim. Teşekkür ederim.

Kesin çözüm değil ama alternatif olarak ezcaneden borik asit almanızı ve ayaklarınızı beklettiğiniz suya eklemenizi öneririm. Bir de plastik terlik bana çok sıhhi gelmedi.

  • curukturpkokusu  (07.03.18 10:54:14)
ayaginin terlemesini engellemen gerek. ev terligini iptal etmeyi bir dene. evdesin nasil olsa.

cay agaci yagi da iyi gelebilir. mikrop oldurucu bir sey.

bir de -bunu tamamen salliyorum- corabi giymeden ayak parmaklarina nem ceken kagit mendillerden koysan, gun icinde teri cekse o mendiller nasil olur acaba? kastettigim yuz silme kagitlari oluyor, kullan at seklinde, yuzdeki yagi almak icin, onlar.

bamboo corap bir de.
  • jimicik  (07.03.18 11:45:49)
mantar değilde ayak parmakları arkasında soyulma oluyordu. çocukluğumdan beri çektim bu dertten. mantar hapı ve kremiyle azalttım ancak doktor bir sprey yazdı ondan sonra düzeldi. hergün çorap terlik vs değiştir sürekli ayağını yıka. pamuklu çorap giy.

  • mikahakkinen  (07.03.18 11:47:45)
askerde olmuştu eczaneden bir sprey aldım geçirdi o. sonra da hiç olmadı.

  • bohr atom modeli  (07.03.18 12:12:33)
terlemesin diye parmak aralarini pudralasaniz mi?

  • kuehles blondes  (07.03.18 12:14:21)
Yurtta kaldığım için terlik giymek zorundayım. Gezer marka şu herkeste olan (pamuklu?) terliklerden giyiyordum. Aşırı terletiyordu her gün yıkamayamadığımdan attım, her gün yıkayabileyim diye plastik aldım.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Zerdeçal ve nanem var biraz ama kekik bulabilir miyim bakacağım.

Bugün çorapsız giydim ayakkabılarımı. Kremi sürüp çok hafif sargı bezi ile kapladım etrafını. Lastikli bandajları kastetmiyorum. Sırf hava alsın diye böyle yapıyorum ayaklarım.
  • taktikmaktikyokbambambam  (07.03.18 12:48:39)
Corapsiz giyme ayakkabilarini. Mantar ayakkabiya bulasirsa ve o ayakkabilari sürekli giyersen ayagin iyilesmis olsa bile süreci yeniden baslatiyorsun demektir.

Ayakkabinin deri olmasina dikkat et. Belki mantara o sebep oluyor.

Eczanede Travazol veya Prednola ismiyle satilan merhemleri deneyebilirsin.
Travazol baya iyi diye duymustum.

Gecmis olsun.
  • chitosan  (07.03.18 13:13:42)
aynı ayakkabıyı üst üste 2 gün giyme.Arada en az 1 gün dinlensin.Bir de çözüm olmadıysa merhemi değiştirmesini iste doktordan

  • turkuaz  (07.03.18 13:41:33)
Ayrıca ayakkabıların içini de pudrala, özellikle parmakların denk geldiği kısımları. Eczanelerde undo talk diye bir pudra var.

  • old possum  (07.03.18 14:00:51)
Cidden ayakkabı da yeni. Mal gibi çorapsız niye giyiyorsam... :'(

  • taktikmaktikyokbambambam  (07.03.18 23:29:21)
İki üç gündür bilgisayar başındayken ayağımı tamamen sirke dolu kovanın içine koyuyorum. Birkaç saat öyle tutup yıkadıktan sonra linkini paylaştığım kremi sürüyorum. Bu krem ayağıma Lamisil'den çok daha iyi geliyor. Sebebini tahmin edebiliyorum. Çünkü anladığım kadarıyla yeni nesil Lamisil'in içinde antimykotikum yok. Canespor'da ise var. İyileşme aşamasına hiç bu kadar yakın olmamıştım. Geçtiğini düşünsem de sirke, krem ve hijyen uygulamalarına devam edeceğim. Anladığım kadarıyla mantarlar bitti demeden bitmiyormuş.

  • taktikmaktikyokbambambam  (11.03.18 17:37:18)
Kremi bırakalı çok oldu.

Çorap giymiyorum.

Ayakkabımın içine akşam dönüşte sirke fısfıslıyorum.

Gece yatarken bir fıs da ayağıma sıkıyorum.

Sabah kalktığımda da bir fıs sıkıyorum.

çorap giyersem nüksedecek gibi oluyor. O da hiç pamuklu çorabım olmadığından olabilir.

Duşa asla terliksiz girmiyorum. Ayaklarım yere asla değmiyor ve duş çıkışı ayaklarımı duruluyorum ve peçeteyle hemen kurutuyorum.

Ayakkabının topuğa vurma işini normal para bandı ile hallettim. Yara bandından daha etkili.
  • taktikmaktikyokbambambam  (05.07.18 13:56:58)
Tavsiyeler çok etkili oldu. Özellikle "acemi" reisin "bu şrfszlr bazik ortam seviyor asit onların düşmanı" demesi beni uyandırdı. Sirke böyük nimet.

  • taktikmaktikyokbambambam  (05.07.18 13:58:11)