Spor yaparken olması gereken nabız aralığı

arkadaşlar merhaba,

kalple ilgili, yahut kronik herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, hayatım boyunca düzenli olmasa da sporla hayatım el verdiğince içli dışlı olmaya çalışan biriyim. konuyla alakalı olabileceğinden dolayı, 175 boyunda ve 66 kilo ağırlığında bir kadınım.

size sorum şu, spor esnasında, koşu bandında kısa aralıklı koşularda dahi nabzımın 160-170lere çıktığını görüyorum. gözlerimde kararma olmuyor, fakat koşu bandında 7de hızlı sayılabilecek bir tempoda yürüdüğümde nabzım 130-140larda, hızlı koşularda ise mutlaka 170'e çıkıyor.

bugün ilk kez interval yaptım 20 dakikalık, 12de hızlı tempo koşuda 180i gördü, benim için çok zorlayıcıydı fakat tamamladım.

bu arada sigara içen biriyim.

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar, bu aralıklar normal midir? endişelenmem gereken, doktora gitmem gereken bir durum olabilir mi? bu şekilde zorlamaya (?) devam etmem, benim yararıma mı olur?

şimdiden çok teşekkürler, bilgilendirmelerinizi bekliyorum.

Yaş kaç?

(220-Yaş) x %60–%90 aralığında yapmalısın. Bir süre sonra aynı şiddette egzersizi daha düşük nabızda tamamlayabileceksin. Sağlığını korumak için önemli olan o nabız aralığına girmek.
  • Lim5  (07.03.18 02:22:07)
Yaşım 22.

  • ichimaru gin  (07.03.18 11:05:27)
Yuvarlak hesap 120-180 arası çalışman gereken aralık. 130-140'larda yaptığın yürüyüş gayet yeterli. Fazla zorlamaya gerek yok. Dediğim gibi ileride zaten kalbin adapte olacak ve o zorlandığın koşuları kolaylıkla tamamlayacaksın.

  • Lim5  (07.03.18 11:35:12)
spor yapma amacınla direkt alakalı bir durum. yağ yakmak önceliğinse aerobik bölgede kalman lazım, dinlenik nabzının ortalama olduğunu düşünürsek senin için 160-175 arası diyebiliriz aerobik bölgen için.

20 dakikalık interval antrenmanını nasıl yaptığın da önemli, 170'ler seni zorluyorsa şöyle bir program işini görebilir.
2 dakika 130-140 arası
30 saniye 160-175 arası
bu şekilde 4 set ile başlayabilirsin mesela. lim5'in dediği gibi zaman içinde bu değerlere alışacak vücudun, o yüzden ilk başta zorlansan bile vazgeçme. atıyorum, şu anda 160 nabız için 9km/s koşman yeterliyken ileride 11'de ulaşacaksın o nabza. baktın 12/13'lerde bile yükselmiyor, o zaman yükseltirsin bandı.

bahsettiğim süreleri kendine göre ayarlaman lazım tabii, 30 saniyelik yüksek tempodan sonra nabzının tekrar 130lara düşmesi çok uzun zaman alıyorsa temponu çok düşürebilirsin, hatta direkt yürüyüşe de geçebilirsin. illa koşacağım deme yani, amaç nabız aralığı, hızın ilk etapta önemi yok. önemli olan dinlenme nabzına düşebilmek. tabii dinlenme nabzında geçireceğin süre de sana yeniden 170'lere çıkmak için yeterli mi değil mi deneyerek görmen lazım; 3 dakika da olabilir. kendini öldürmene gerek yok, uygulanabilir tempoda bu nabız aralıklarıyla işe başlarsan gerisi gelir. zaman içinde dinlenme süren ile yüksek tempo süreni birbirine ne kadar yaklaştırırsan o kadar verim alırsın.

yağ yakma niyetin yoksa lim5'in dediği aralık da yeterlidir. ya da ben sağlam kondüsyon yapacağım diyorsan yüksek tempo nabzını 180'lere çıkartman gerekir.
  • Bruce  (07.03.18 11:58:10 ~ 12:00:11)