fotoğrafçıda çekilen vesikalık fotoğrafa dair fiyatlama sorusu

bugün başıma gelen olayı özetleyeyim belki ileride ihtiyacı olan benim gibi kazıklanmamış (sanırım kazıklandım emin olamadım öğrenmek için soruyorum) olur

A fotoğrafçı dükkanı 8'li vesikalık+dijital kayıt için 25+5 eşittir 30;
B fotoğrafçı dükkanı 8'li vesikalık+dijital kayıt için 30+50 eşittir 80 istiyor (dijital kayıt dediğim 510 kb jpg formatı tek bir foto)

B fotoğrafçısının bu fahiş fiyat farkını (5 vs.50) meşrulaştırma gerekçesi de dijital kaydı arşivi ile vermesi. "Arşivi ile vermek" ne anlama gelir? Ayrıca gerçekten arşivi ile almak daha anlamlı ise bu fiyat farkını oluşturacak kadar mı bir anlam ve öneme sahiptir?

Bir daha ona kazandırmayacak olmanın karşılığını peşinen alıyor. Çünkü bu dijital kaydı (kendin de) başka her yerde çıkarabilirsin.
Bu biraz da operatörlerin taahhütlü faturalı hat meselesine benziyor. Zamanından önce taahhüdü bozarsan belli bir tutarı vererek özgür kalıyor ve başka operatör aboneliklerine yelken açıyorsun.

Yine bu biraz da yaramaz söz dinlemeyen evladın, babası tarafından mirastan mahrum bırakılmasına benziyor.

Yine yeni alınan arabayı teknik servis yıllık bakım için fahiş fiyat istediğinde:
-ben de özel servise giderim
dendiği anda yetkili servisin:
-o zaman aracınız garanti dışı kalır tehdidine de benziyor. Vs. Vs.
  • 1adam  (06.03.18 20:42:42 ~ 20:44:35)
Dijital kayda gerek yok. Vesikalık fotoğrafı kime götürsen taratıp basıyor zaten.

  • cloudybloody  (06.03.18 21:55:57)