Kahve sorusu; Burada kahveleri anlatan şahane bi' isan vardı ne oldu ona ?

Soru başlıktaki değil, o yazarken aklıma geldi. Bir de yazarken dinliyordum da: youtu.be

Şimdi ben, 3. dalga bi' kahve dükkanına gitsem ve filtre kahvelerden alabildiğim en az miktarda alsam(denemek için) sonra onları evde kendi kendime tatsam aradaki farkları anlayabilir miyim ?

Yoksa illa bi' kaynak kitap internet sitesi eşliğinde mi eğitilmem gerekiyor ? eğer böyleyse önerilebilecek kaynak var mı ?(kitap olmasın lütfen, kitaba para vermeye karşıyım)

Ben normalde colombia, arabia, kenya kahvelerini zaten sıklıkla eve alıyorum ama aradaki farkı anlamıyorum. Kenya biraz daha acı, colombia'da 1,5 yemek kaşığı yerine 1 yemek kaşığı atıyorum filan. anca bu kadarını anlıyorum. tat farkını anlamıyorum. Ancak mesela eskiden de bitter çikolata ile normal çikolatanın farkını anlamazdım(yıllar yıllar önce) şimdi tadından markasını anlayabildiğim birşey oldu bu çikolata. Lan biz bunu yıllarca niye yemişiz dediğim çikolata markası var. Kahve de böyle midir, onda da aslında katma değeri küçük şeyler mi tüketiyorum diye şuna bi' bakayım dedim.

kahvenin bölgesi, nasıl ve ne zaman kavrulduğu, öğütülme şekli, demleme şekli...vs hepsi tadını etkiler ama özellikle kahve ne kadar çok kavrulursa o kadar tadı sertleşir ve nispeten aromasını kaybeder. mesela starbucks kahvelerinden içiyorsan, onlarınki genelde çok kavrulmuştur, tatları bu yüzden birbirine yakındır.

mesela daha az ve yeni kavrulmuş, daha sonra da düzgün öğütülmüş bir kahveyle starbucks kahvesini aynı şekilde demleyip iç, farkı anlamaman imkansız açıkçası. ha anlamazsan da yine şanslısın, git en ucuz kahve neyi bulabiliyorsan ondan iç işte, temiz :)

bu arada bu 3. dalga denen yerlerde bazen işi abartıyorlar, çok az kavurdukları oluyor, ondan sıkıldım bile ben. o kadar aromatik ki bildiğin sıcak meyve suyuna dönüyor kahve, hoşuma gitmemeye başladı.
  • soso  (05.03.18 19:49:19 ~ 19:51:33)
türkiye'de iyi çekirdek yok. yok değil aslında var da inanılmaz pahalı. yani o yetiştiği bölgeye ve toprağa göre farklı aromalar alma olayı pek mümkün değil. bunun sebeplerinden biri de yanlış kavurma. özetle, çok kasma gerçekten ve büyük paralar verme kahveye çünkü pahalıya satanlar da neden pahalıya sattıklarını bilmiyorlar.

  • acımasız gerçekler  (05.03.18 19:54:25)