dondurulmuş patatesler sağlıklı mı?

Yağ oranı %3 civarı falan oluyor bunların genelde ve yağlı pişirme kağıdı üzerinde yağ katmadan baharatla fırınlıyorum çok lezzetli oluyor. Bi are palmiye yğaı olay olmuştu bunların içinde de varmış sağlıksız mı?

aynısını normal patatesi dilimleyip yapıyorum. eğer dondurulmuşlara güvenmiyorsan normal patatesle yap derim.

  • sutlu nescafe  (04.03.18 19:46:52)
Evet sağlıksız, üşenme kendin kes patatesi biraz zeytinyağı baharat dök fırına at.

  • i was made for you  (04.03.18 19:47:17)
Üzerlerine spreyle yağ püskürtülür öyle doldurulur o patatesler. İçindekiler kısmında yazar ne yağı olduğu üzerinde. Palm oil(palmiye yağı) varsa zararlıdır ki yasaklandı diye duydum bir ara Türkiye'de.

Diğer yağlar da zararlıdır kolesterol nihayetinde ama toksik değildir en azından. Genel literatürde patates cipsi, kızartması vb ürünler junkfood olarak geçer, sık sık tüketilmesi önerilmez.
  • bos gezenin bos ustasi  (04.03.18 19:48:08)
paketlenmiş her ürüne sağlıklı demek zor.

  • gezegen olan pluton  (04.03.18 19:51:23)
en.wikipedia.org

Palm yağının kendisinin zararlı olmasından ziyade üretim biçimi sorunlu diye biliyorum. Yani bazı hayvanların evsiz kalmasına sebep oluyor, bölgenin doğasını büyük ölçüde tahrip ediyorlar...

Dondurulmuş ürünlerin ne kadar sağlıklı olduğu da ayrı bir konu. Markaya, ürünün kaynağına, nasıl işlendiğine göre çok karmaşık bir durum. Ürünlerin kendi sitesine girerek hangi belgelere sahip olduğuna bakabilirsiniz veya iletişime geçip kendilerine hangi belgelere sahip olduklarını sorabilirsiniz.
  • idexo  (04.03.18 22:01:03)
ışıl işlem görmüş her ürün zararlıdır. ha dondurulmuş patates görmemiş mi? illaki koruyucu vardır.

  • mikahakkinen  (04.03.18 23:44:58)
düzgün marka alırsan (torku) koruyucu olmuyor. ama raf ömrü kısa olduğundan bulmak zor.

  • babilbaligi  (05.03.18 10:09:23)
Palm yağı normalde oda şartlarında katı bir yağ ama bunu daha kullanabilir ve ısıya dayanıklı hale getirirken işlemden geçiriyorlar ve kanserojen bileşik bu işlem sırasında ortaya çıkıyor. Yani zararlı hale geliyor. Hem de ekolojik olarak çok tahribat yaratarak üretiliyor. Dondurulmuş gıdaların çözünme aşamasında da yağlar translaşıyor o da ayrı bir zarar.

  • neferkitty  (05.03.18 10:42:42 ~ 10:43:45)