Burger King'in ezik olması

McDonalds denince hemen akla Burger King de geliyor. Haliyle bunlar kafa kafaya rekabet halinde sanıyordum ben bunları. Alakası yok. İtalya ve Londra’daki gözlemlerimden sonra söylüyorum(2-3 günlük turistik ziyaretler değil) Mc Donalds lar tıka basa dolu, Burger Kingler bomboş, 2-3 müşteri bildiğin in cin top oynuyor. Sayısal verisiz bi tarafımız sallamak gibi oluyor ama görüntüye göre pazarın %80i Mcdonalds ın ise, 10% burger kingindir, o derece büyük fark var. Şahsi fikrim ikisi de aynı bokun laciverdi sağlıksız ürünler satıyorlar. Fakat bu Burger King çok ezikmiş abi, bomboş dükkanlar falan. McDonaldsla aynı cümlede geçmesi bile cidden onore etmek bu adamları. Bunların Avrupa’da bilmediğimiz skandalı bir şeyi mi var, reklama para mı yatırmıyor napıyor?

Amerikada da burger king gayet geride. Sanırım bir tek türkiye'de bu kadar tutuluyor.

Bence ürünleri mcdonaldsa kıyasla daha kötü, hala doğru düzgün patatesleri de yok. Skandalları yok diye biliyorum, sevilmiyorlar sadece.
  • denizgonen  (27.02.18 00:46:03)
avrupa'da mcdonalds daha ucuz, ayrıca daha eski ve daha büyük bi firma zaten mcdonalds dünya çapında. et piyasasını tek başına neredeyse yöneten bi şirket. burger king türkiye'de daha popüler ama avrupa ve amerika'da öyle değil.

not: burger king'e bayılan, evde düzenli yemek yiyen biri olmasam min 3 günde bir yiyecek biriyim, mcdonalds'ı iki sene önce yaptığım avrupa gezisi dışında yıllardır yemedim ve çok sevmiyorum.
  • nundu  (27.02.18 00:46:57)
kalite olarak zaten bir tık altı olduğunu anlamak için gurme olmaya gerek yok. kolasında, etinde, soslarında vs. biraz daha ucuz maliyetli mal kullandığı için fiyatları da o oranda daha ucuzdur. kendi işçisine verdiği eğitim, kurumsal yapısı da mc donalsa göre daha kötüdür. ikisinde de yıllarca çalıştım yeğenlerim, oldukça üst düzey pozisyonlara yükseldiler. onun için gayet iyi biliyorum.

  • wertyu  (27.02.18 00:50:44 ~ 00:51:36)
bazı ülkelerde mc bazı ülkelerde burger daha çok pazar payına sahip bu değişkenlik pazara ilk girmenin, lokal ürün portföyü, damak tadı vs. sebeplerle açıklanabilir ama şu son "horse meat scandal" nedeniyle avrupadaki imajını çizdirmiş olabilir, bizim ülkemiz için kesin veriye sahip değilim ama kişisel gözlemim şu; burgerin önde olduğunu düşünüyorum ben.

  • ezkaza  (27.02.18 00:51:28)
Bir aralar her gun big mac yiyordum sigara gibi bagimli olmustum. Ama 12 tl menu once 15 sonra 18 tl falan oldu baslarim bu ise diyip şu ucuz burger kingi deneyeyim dedim. Gayet onyargiliydim. O gun bugundur KING CHICKEN müptelası oldum. Yok boyle bir lezzet bayılarak yiyorum resmen. Yanina ranch sos ve yedigun ile cok iyi gidiyor. Ayrica ikili menusu cok cazip.

Burgerin tavuklari iyidir, senpilic. Patatesleri de düzelttiler, rahatlikla yiyebilirsin saglik vs endisen olmasin. Ama et icin bir sey diyemicem.

Et istersen mcdonalds. Mcdonalsdan da sakin tavuk yeme.

Yurtdışında dediğin doğrudur ama Türkiye'de burger king mcdonalds'dan en az 10 kat daha fazla kazanıyor.
  • imelih  (27.02.18 00:54:28 ~ 00:56:56)
patates olayı zaten malum. kimileri de içeceklere göre tercih ediyor, birisi pepsi biri coca cola verdiği için.
dillon francis avrupa turu için geldiğinde snaplerini takip ediyordum, avrupadaki tüm büyük fast food markalarını-burger king olsun,mcdonalds olsun- yerden yere vuruyordu.

  • MtKrt  (27.02.18 00:58:44)
o ülkenin piyasasına girdiklerinde kendilerini nasıl gösterdikleri ve neleriyle ön plana çıkardıkları etkili olabilir. bundan ibaret olmadığını biliyorum ama daha çocukluğumdan kalma, sanırım 90'ların başları da türkiyede henüz piyasaya girdiği zamanlardır mcdonaldsın, mcdonalds hep böyle hediye oyuncak veren bir yermiş gibi geliyor. burger king de ateş seni çağırıyordan falan ötürü daha yetişkinlere yönelik bir yermiş gibi geliyor. ikisine de gitmem gideceğim yok ama, sırf bu yüzden burger king'e giderdim illa biri olacak olsa.

avrupa'da da ülke ülke benzer tepkiler şartlanmalar geliştirmiş olabilir insanlar.
  • dafaisss  (27.02.18 01:04:14)
coca cola ve pepsi yüzünden tercih değişildiğini sanmıyorum ben, kimse gözü kapalı ikisi arasındaki tat farkını da anlamıyo zaten. Ben coca cola olmayınca kola içemiyorum, pepsi de neymiş muhabbeti çok yapay geliyor bana.

Ayrıca burger king'in daha düşük kalite ürünle yaptığını da düşünmüyorum, etleri ve patatesleri gayet kaliteli. Mcdonalds'ın sosları bile burger king'e göre daha tatsız geliyor bana.

Valla kendimi reklam almış gibi hissettim ama gönül bağım var burger king'le, olsa da bi whopper ya da steakhouse gömsem şimdi :/
  • nundu  (27.02.18 01:08:04)
Son yıllarda değişmediyse dünyadaki fast food hamburger pazarının yarısından fazlası tek başına McDonalds'ın elinde. Geri kalan yarıyı Burger King, Arbys, Carl's Jr. falan diğer markalar paylaşıyor. Türkiye pazarında Burger King gerçekten güzel yatırımlar yapmış ve başa baş durumdalar gibi ama dünya geneline bakarsak tokatlayıp geçiyor McDonalds. Hatta şöyle bir grafik var yılını bilmediğim; static.businessinsider.com

  • feelthepower  (27.02.18 01:38:57)
@acetaminophen Londra zenci, Hintli, turist zaten. İtalya'dakiler de fast food tercih edecek düşmüş olanlar. Çok güzel çürüttün tebrik ederim

  • freedonia  (27.02.18 01:50:08)