ingilizce geliştirmece

selamlar,
ingilizcem fena sayılmaz, ne kadar belirleyici olur bilmiyorum fakat son yökdilden 87,50 aldım. şöyle söyleyim konuşurken hiç rahat değilim okuduğumun %80-90'ını dinlediğimin %60-70'ini anlayabiliyorum.
fakat artık ingilizcem ilerlemiyormuş gibi geliyor.
sistematik bir şekilde her gün yapabileceğim aktiviteler neler olabilir? düzenli bir şekilde yapabileceğim öneriler bekliyorum.
hedef: ingilizce yüksek lisans yapabilecek seviyeye gelebilmek.
süre: yaklaşık 1 yıl
şimdiden teşekkürler.

En klasik ve faydalı cevap: Yabancı dizi izle. İngilizce altyazıyla da izleyebilirsin altyazısız da, çok değişen bir şey olmuyor, dinlemen gelişir her türlü.
Neler okuyorsun bilmiyorum ama daha zorlayıcı şeyler okuyabilirsin, mesela Wall Street'i açıp ekonomi haberi okuyup tamamen anlıyorsundur belki ama edebi bir cümle daha zor gelir ki gerçekten de ağır yazılmış bir romanı okumak en karmaşık haberi anlamaktan daha zor.

  • i was made for you  (26.02.18 23:54:09)
Konuşma klupleri var onlara katilabilirsin

  • kafanguzelolmus  (27.02.18 00:01:12)
anladığım kadarıyla receptive becerileriniz iyi. dinleme, okumadan ziyade yazma ve konuşma pratiğine ihtiyacınız var. bunun için essay yazmak, örnek essayleri irdelemek faydalı oluyor. ben yazacak enerji, vakit bulamasam bile konu, soru araştırdığımda veya karşıma çıktığında outline hazırlayıp kafamda cevaplandırıyorum. Quora'ya girip orada sorulara bakıyorum arada cevaplıyorum.

konuşma pratiği için de ielts'e hazırlanırken ielts, toefl gibi sınavların sorularına cevap verip, sesimi kaydediyordum. o kayıt üzerinden cevaplarımı, cümlelerimi geliştiriyordum. bir de daha rahat hissetmek adına konuşurken akıcı konuşayım, hemen cevap vereyim mantığından kaçınmak gerekiyor.
  • ontheroad  (27.02.18 00:25:42)