Fransız balkonu niye aldı başını yürüdü bu kadar?

Çıkıp hava almak istesen alamıyorsun, kahvaltı yapmak istesen yapamıyorsun, ıvır zıvır koymak ya da çamaşır kurutmak istesen kurutamıyorsun. Özellikle yeni yapılan (lüks olmayan) evlerin neredeyse %90'ı bu tip balkondan(!) ya da tek kişinin sığabileceği kümes gibi çıkıntılardan ibaret. Bizim şu anki oturduğumuz ev de Fransız balkonuna sahip.
Teknik anlamda bir çakallık şeyi mi bu da? Ne bileyim, mesela balkon yapmak için daha fazla alana ihtiyaç vardır ama İstanbul gibi yerlerde alan darlığını arttırmamak veya balkon yapılacak alanı salona katıp daha geniş göstermek için yapmıyorlardır vs. Cidden sebebi nedir?

Babam 25 sene kadar önce bir kooperatifte yöneticlik yapmıştı. Yönetmelik gereği pencerelerin belirli bir yükselikten sonra başlaması gerekiyor. Örneğin, tüm duvarı boydan boya açılan cam yapamıyorsun. Öyle yapmak istediğinde de önüne belirli yükseklikte bir engel koymak gerekyior. Bizim pencerelerin önüne tahta çakmışlardı bunun için. Fransız balkon da o dönemde müteahhitlerin alçak pencere sorununa getirdiği çözüm. İlgili yüksekliğe kadar balkon çekince yönetmeliğe uygun oluyor.

Sonra yaygınlaşmasını bilemem ama hatırladığım kısmı bu.
  • aychovsky  (25.02.18 21:09:48 ~ 21:23:55)
Deprem yonetmeligi geregi disa cikan balkonlar yasaklandi (ya da sartlari agirlastirildi) diye hatirliyorum. O yuzden Fransiz balkona donuldu.

  • crown  (25.02.18 21:16:45)
balkonlar artık m2'den yiyor. o yüzden balkona harcanacağına odalara, salona ekleniyor o m2'ler.

  • c1b2k3  (25.02.18 21:39:49)
Kentsel donusume giden binalarin metrekaresi zaten dusuyor, balkon da o ufacik metrekareden gidiyor.

Kisaca c1b2k3 +1
  • kuehles blondes  (25.02.18 22:13:01)
arkadaşlar bu dedikleriniz cevap değil. daha doğrusu eksik.

balkon metrekareden yiyorsa, balkona ayıracağı alanı odaya katacaksa hiç balkon koyma o vakit? yani pencere yapıp önüne bir karış çıkıntı ve parmaklık koymaya ne hacet? doğrudan pencere koy, ev balkonsuz olsun, hakkın olan metrekareyi de doya doya içeride kullan işte. yani bu cevapların mantıklı olabilmesi için "evlerde balkon olmak zorundadır" gibi bir şart da olması lazım. pencereyi balkon kılığına sokup mevzuata uydurmak için. öyle bir şey yoksa, ya da siz cevap verirken belirtmiyorsanız cevaplar anlamsız oluyor.
  • kibritsuyu  (26.02.18 00:58:18 ~ 00:58:36)
Üreten olarak anlatayım;

1. Estetik, dışarıdan binayı güzel gösteriyor. Salonda balkon olsa bile (ki ayrık nizam yapıların köşesinde mecburen bırakıyoruz, yoksa salonun ortasında kolon kalıyor)

2. Ferah, ben yatak odalarına bile koyuyorum, özellikle küçük dairelere ferahlık katıyor.

3. İmarla/emsalle alakası yok, herhangi bir zorunluluğu da yok. Tamamen moda.

Daireler zaten cüccük kadar büyük şehirlerde, yapılacak her balkon dairenin içini küçültür. Anadoluda öyle değil, adamlar salon kadar balkon bırakıyor cepheye. Kimi binalarda balkon iki ya da üç cepheyi dönüyor. Neden çünkü arsa bol alan bol evler en az 150 karemetre (evet karemetre)
  • John Bloor  (26.02.18 10:52:20)
zaten balkon olunca da kapatmıyor muyuz? :) balkonlu diye ev alıp balkonu mutfağa/odaya dahil eden bir güruh için gayet mantıklı çözüm. kendinden odaya eklenmiş balkon.

  • naksidil  (26.02.18 10:55:34)