yabancı dil öğrenmeyle ilgili problemleriniz nedir?

s.b. neden öğrenemiyorsunuz? sorun nerede sizce?

Gramer ogrenmeyi dil ogrenmek saniyor insanlar.

Turkiye'de pre-intermediate olanlar da kendini C1 saniyor ona cok guluyorum.

Burada oyle sacma yanitlar geliyor ki kahkaha atiyorum bazen.
  • Traveller  (23.02.18 15:09:34)
konuşma pratiği yapamadığımdan öğrenemiyorum.

  • dedimmidemedimmi  (23.02.18 15:20:06)
Yabancı dili İngilizce olarak düşünürsek en büyük sebebi AB üyesi olmamamız. Elin Almanı bir yaz Fransa'ya gider, öbür kış İngiltere'ye gider, turist olarak yabancı dilin nasıl bir şey olduğuna tanık olur. Eğitimleri iyidir. Her zaman çevresinde konuşabileceği birileri olur. Türkiye'nin çevresi de bu işe uygun değil. Arapça desen pis Araplar diyeni de bulursun, Yunanca desen gavur Yunanlılar diyeni de bulursun. Toplumlar arası sağlıklı bir iletişim olmadıktan sonra o toplumun dilini öğrenmek mümkün olmaz. Eğitim zaten berbat. Çocuklara 12 yıllık eğitimde Türkçe bilgisi bile verilemiyor. Sistem baştan çarpık. Ben öğrenemiyor değilim ama eğitim materyallerinin eksikliğini hissediyorum. Devletlerin kendi dillerini başkalarına öğretmek için uzman kadrosu oluşturup materyal üretmeleri gerekiyor.

  • dissendium  (23.02.18 15:28:28 ~ 15:29:03)
Benim bir problemim yok Türkçe'den ayrı 3 dili konuşabiliyorum.
Problemi olanlar için genel tespitim ise Türkiye'de yabancı dile maruz kalmadan yaşamanın çok kolay olması.

Yurtdışı tatil seyahat kültürü yok, bütün Tv programları Türkçe, hemen her kitabın Türkçe çevirisi var, hiç yabancı dil öğrenmeden üniversite bitirmek bile mümkün.

Bir Estonyalı, Norveçli ne bileyim Yunan falan için içerik kısıtlı, sike sike öğrenmek zorundasın bizde rahatlık var fazlaca bu konuda. Çünkü nüfusumuz yüksek, merakımız düşük. Şimdi bir filmi altyazılı yayınla Kanal D'de kimse izlemez. Çoğu ufak ülkede dublaj bile yok altyazılı izleye izleye çocukluktan yerleşiyor İngilizce.

Ha mesela Fransızlar, Almanlar için de bu sorun var ama adamların eğitim sistemi iyi ve seyahat kültürleri var, o nedenle daha fazla yabancı dil öğrenme eğilimi var. Bizde bu da yok.
  • bos gezenin bos ustasi  (23.02.18 15:43:01)
öğrenmek ZORUNDA olmak. zorunda bırakıldığım şeyleri yapmaktan nefret ediyorum. nefret edilerek herhangi bir şey öğrenilemiyor haliyle.
her şeye dili şart koşmaları.
12 yıldan fazla eğitim görüp herhangi bir aşama kaydedememek. Benim dil öğrenebileceğime dair bir inancım yok misal. Ayrıca iyi bir öğretici de yok. Anca hazırlık sınıfı okuyacaksın ki o da bana nasip olmadı.
  • tosunpasa  (23.02.18 19:41:37 ~ 19:43:45)
dilini ogrenmeye calistigin kulture acik olmamak en buyuk sorun. yabanci dil ogrenmek baya komplike bir is ve o dilin kulturune merakli olmadikca, ozumsemeye calismadikca, surekli "a bu ne sacma sey" diye yaklastikca dil ogrenemezsiniz. aksam eve donup acun izleyen biri veya metrobuste kulaginda turku dinleyen biri kolay kolay baska dil ogrenemez. o dile ait urunleri tuketmeye acik olmaniz gerek. genel olarak toplumumuzda disa kapalililik var. cnbce gibi bir kanal bile tutmadi kapandi. sinemalarda %90 turk filmi oynuyor, vs.

yukarida da yazildigi gibi turkler cok az seyahat ediyor, onun da etkisi var.
  • hot potato  (23.02.18 20:08:02)