¿çevrenizdekilerin hayatını kontrol etme dürtüsü?

mutsuzluklarımızın bir kısmını bu dürtünün oluşturduğu kanaatindeyim. Arkadaşlarımız, kardeşimiz... İyi tanıdığımız insanların hayatları boka giderken veya daha iyi olacağına inandığımız durumlarda destek olmak istediğimizde bizi reddetmeleri, ya da dinlememeleri konusunda ne düşünüyorsunuz?

üniversite çağındaki kardeşin daha hazırlık sınıfında gerekli gördüğüm (10 yaş büyüğüm) kursları planlamaları yapmayı reddetmesi, göz göre göre ileride sıradan bir mezun olmaması için yaptığım çabaların sonuçsuz kalması

arkadaşın iş ve ilişki ortamından kaynaklı sorunlarda paylaşıp çözmek yerine sessiz kalıp antidepresana başlaması vs. bunlar benim gördüğüm ve üzüldüğüm konular.

düşünüp aslında sorunun kontrol dürtüsü olduğuna karar verdim ve bir aydır kimseye şöyle yap böyle et demiyorum. Yine de bir yandan ileride "keşke zorlasaydım onların iyiliği için" diyeceğime %100 eminim.

Sizde benzer durumlar var mı? Nasıl çözüyorsunuz?

Ben kontrol edilmeye çalışılan taraftayım. İyi niyetlisin kesinlikle ama bir noktadan sonra gurur kırıcı oluyor, direnç gösteriyorsun.

  • femme vitale strikes back  (23.02.18 11:10:24)
sen manyaksın, git seviş kendine başka meşgale bul sana ne milletin hayatından.

bana karışan olduğunda gıcık olur üstüne üstlük tam tersini yapardım gençken. ki halen o moddayım. tavsiye istersem versin ama durduk yere yok şunu öğren yok böyle yap diyene he he deyip geçiyorum.
  • hosein  (23.02.18 11:26:09)
Katılıyorum.
Hadi küçük bir kardeş falan neyse de, yetişkin kontrol etmeye çalışmak tamamen bir mutsuzluk kısayolu.
Co-dependency hakkında biraz okuma yapmanız iyi gelebilir. Ben geçenlerde burada da birkaç soruya cevap verirken "detachment in love" diye bir kavram öğrendiğimden ve bunun hayat kalitemi gözle görülür şekilde arttırdığından bahsetmiştim. Size de o konuya dair biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Özetlemek gerekirse herhangi bir akli problemi falan olmayan yetişkin insanları onlardan nefret etmeden, acılarını istemeden kendi hallerine bırakmak, onların zekalarına ve seçimlerine, bunlar kötüyse de kendi iradeleriyle yaptıkları seçimlerin sonuçlarına katlanmaları gerektiğine inanmak, başkalarının derdini kendi derdimiz haline getirmemek, "derdim var" diyeni duyduğumuz anda kendimizle ilgili her şeyi bırakıp onlarla ilgilenmek yerine "sana nasıl yardımcı olmamı istersin" diyerek onları da çözüme ortak etmek gibi geniş bir yaklaşımı içeriyor.
  • sopiro  (23.02.18 11:35:17)
kimsenin hayatını kontrol etmeye çalışmadım, bu dürtü de bende yok. benim hayatım kontrol edilmeye çalışılıyor. şahsen kontrol dürtüsü olan baskıcı ve boğucu insanlardan nefret ediyorum.

insanları doğru yola sokmaya, başkalarına (kardeşiniz, eşiniz, arkadaşınız) sizin en iyisi bildiğiniz neyse onu yaptırmaya çalışmaktan vazgeçin. iyilik bile olunca zorla oldurulduğunda kötülük oluyor.

bende böyle bir durum olsaydı düşünmeden psikiyatriste giderdim.

yanıtları okudum, sopiro +1
  • pinkpeony  (23.02.18 11:39:01 ~ 11:40:43)