Kedinin yalnız kalamaması

Selamalar. Tahminen 3.5 4 aylık bir kedimiz var evde, 3 hafta önce sahiplendik ancak biraz başımız dertte kendisiyle. Evde olduğumuzda onu başka bir odada bırakmak istediğimizde sanki boğazlıyormuşuz gibi bağırmaya ağlamaya başlıyor. Aynı şekilde gece yatmaya geçtiğimizde onu salon(yemek-su)-banyo(kumu) kapıları açık şekilde dışarda bırakıyoruz, o zamanda en az yarım saat kapının önünde bağırıyor. İlk hafta eve yabancı, alışınca geçer dedik ama geçmiyor. Biz rahatsızız, komşular rahatsız muhtemelen kedicik de rahatsızdır. Böyle bir şeyin önüne nasıl geçeriz, biz evdeyken tek kalmaya nasıl alıştırabiliriz?

neden kapının dışında bırakmak istiyorsun diyenler olabilir, bu kapı dışı süreçleri duş, tuvalet, mutfakta yemek yapmak, uyumak, balkonda sigara içmek aktivitelerini kapsıyor.

çözüm ikinci kedi. diğeriyle oynarken sizi unutur ve oynayıp oynayıp sızar.

  • hosein  (22.02.18 10:48:37)
kedi bu, her yere girmek isteyecektir tabiki, yapacak pek bir şey yok. hayvanı üzmeyin bence, sizle birlikte olmak istiyor belli ki. ayrıca daha çok da küçük. yaşı ilerledikçe o ısrarından vazgeçiyorlar.

  • veritaslibertas  (22.02.18 10:50:28)
ikinci kedi en mantıklı çözüm.
iki kediye bakmak, bir kediye bakmaktan kolaydır.
masraflar da iki katına çıkmaz düşündüğünüz gibi.

bunun dışında, onu bırakmanız gerektiği sırada severek oynayacağı bir oyuncak, konserve mama falan gibi şeylerle oyalamaya çalışabilirsiniz.

henüz yavru olduğu için bunlar normal.
evin içindeki düzene alışınca ve biraz olgunlaşınca geçer.
  • blatta hiberna  (22.02.18 10:55:06)
evde merkezi bir yerin ışığını açık bırakın.

  • ozgur bir kusun hatirati  (22.02.18 11:17:23)
kediler bebek gibi. işin kötüsü bebekler büyür kediler büyümez. huyu böyle demek. bizimki üç yaşına girdi, hala gece 2'de bangır bangır bağırıyor. sabah 6'da uyanıyoruz sayesinde. gece de uyutmuyor.
ikinci kedi bir çözüm garantisi getirmez, denendi onaylandı.

  • pinkpeony  (22.02.18 11:32:25)
@pink:
sizin yapmanız gereken şey uyku düzenini değiştirmek.

benimkilerden de biri sabah 5-6 civarı biraz miyavlar mesela.
ama 5 dakika bile sürmez, o yüzden sorun teşkil etmiyor.

duyuruda sorulan kedinin sorunu yalnız kalamamak.
insan istiyor, henüz çok küçük.
  • blatta hiberna  (22.02.18 11:51:19)
Öneriler için teşekkürler. Gece yerli yersiz miyavlamıyor gerçekten. uyuduğumuza ikna olduktan sonra o da susup uyuyor diye tahmin ediyorum. @blatta hiberna dediği gibi asıl problemi yalnız kalmamak, evde ve uyanık olduğumuzu bildiği sürece yanımızda olmak istemesi. İkinci kedi benim de aklıma gelmişti, aklın yolu sanırım bir. Hayırlısı bakalım, tekrardan yorumlar için teşekkürler.

  • yercekimini kendine ceken adam  (22.02.18 12:48:28)
yaşlı sakin bir kedi sıkıntı olmazdı ama yavru kedi, tam oyun/hareket zamanı.
ikinci bir kedi en ideal çözüm.

  • herhaltibiliyoring  (22.02.18 13:01:46 ~ 13:04:36)
İkinci kedi için çok erken, bunu yeni almışsınız, düzelmezse durum çok pişman olabilirsiniz. Gece/sabaha karşı uyandırma huyu yoksa kişilik değil, alışıyorlar merak etmeyin. İlk geldiğşnde tezgaha çıkmaya yeltenen kedim şimdi mutfak kapısı açıkken bile içeri girmiyor. Alanlarını sahipleniyorlar ve ona uyuyorlar. Hiçbir zaman bir köpek kadar net öğrenmeyecekler evet ama bu mızmızlanmaları karşısında yumuşayıp arada alır ederseniz sıkıntı oluyor somra tutarsız davranıyor kediler.

Onun yerine mutfaktan/balkondan vs yanına geçtiğinizde sevgi gösterin ve bol bol oynayın küçükken aşırı harektli ve fazla meraklılar, bunu besleyip biraz yormak gerekiyor.
  • kullanıcıadımbuolsun  (22.02.18 14:33:33)
çok normal. zamanla alışır. bol oyuncak, bol sevgi. bir de bağırdığında dayanmaya çalışın. her defa gidip sevmeyin. yoksa her bağırdığında sizi yanında bekler.

  • whatyougetiswhatyoudid  (27.02.18 10:07:32)