Aşk nasıl oluyor?

iki kişinin birbirine aşık olma ihtimali neredeyse mümkün değilken bu kadar çok aşık çift nereden geliyor?

birisi kendini şartlandırıyor mu? şartlandırmayla aşk oluyor o zaman? bu çok ilginç değil mi?

bonus soru: birbirini 1 yıldır tanıyan insanlar dahi tek ya d açift taraflı nasıl aşık olabiliyor? yıllarca hiçbir şey hissetmiyorsun ama birden gözünde büyülü bir şeye dönüşüyor o kişi. buna aşk değil diyebilir miyiz?

aşk ne sana göre? benlik duygusunu kaybedecek kadar o kişiyi düşünmek, bütün yaşamsal fonksiyonlarını yitirmek mi? heyecanlanmak, o kişiyle mutlu olmak mı? birinci tanıma göre karşılıklı aşk zor iken ikinci tanıma göre neden mümkün olmasın? beklentiler ve mutluluk kapasitesi fezalarda değilse aşık olunabilir.

  • pinkpeony  (21.02.18 23:05:40 ~ 23:06:20)
Gençken olmuştuk. Uyuşturucu gibi bişey. Aynı anda kafalar bi dünya. Güzel, keyifliydi valla.

  • hasmetizm 2046  (21.02.18 23:06:34)
ask, insani bir duygu. ben insan-insan arasında yasanan duygu olarak tanımlıyorum aski. insanlik varolduğundan beridir var. edebiyat, müzik, film, dizi, özellikle modern kapitalizm sistemimizde iştahla tüketilen bir araç. boylece yazarlar, yönetmenler, şirketler insan olan okuyucu, dinleyici, izleyici ve tüketici ile arasında bu güçlü duyguyu 'ask' kullanaraktan bir bağlantı kurup malzemelerini satarlar.

sorularına cevap degil yukarıda yazdigım. bendeki askin tanımı.
simdi sorularına cevap vereyim.

- sana katılmıyorum. asik oldum ben. ve biz iki ayri kisiydik. asil olmak mumkun. hatta birden fazla kez aşık olabilirsin.

- hayir.sartlanma yok.

-ask bir surectir, birden olmaz.
  • tomcruise  (21.02.18 23:18:26)
millet soruyu anlamamış. bireysel olarak nasıl aşık olunuyor diye sormamış, karşılıklı olarak nasıl aşık olunuyor diyor arkadaş. yani, aşık olduğunuz kişinin size aşık olma ihtimali nedir diyor.

bana kalırsa, iki kişiden biri aşık olur, diğerinin aynı oranda aşık olması mümkün değildir. zaten etrafta gördüğünüz o mükemmel aşık çiftler de böyle değil.

diğerinin içinde bulunduğu duruma anca sevgi diyebiliriz bence.
  • dead and broken  (21.02.18 23:42:27)
İhtimali nasıl yok? Kişisine göre ihtimali düşer de, yükselir de ama ihtimalinin olmaması garip geldi. Bu kadar insan birbirne aşık olup birlikte oluyorlar. Aşık olmamaları için nasıl bir engel var ki?

Şartlandırmayla olmuyor pek. Planlayarak olmuyor. O an içinden gele gele, doğal, organik bir şekilde olmuyorsa zorlasan olmuyor. Doğal olanına feromın dersin, “Bilinçaltında anadını/babasını hatırlattı” dersin, “Beklentileri uydu” dersin ve birçok akımdan birçok açıklama getirebilirsin. Bunun bir ölçüsü de yok; herkes farklı farklı gösterebilir ama tutkusundan belli olur bence. Zaten tutkusuz sevgiliyi kim ne yapsın.
  • aychovsky  (23.02.18 01:56:24 ~ 01:57:18)