İşlemci yüzünden darboğaz yaşar mıyım?

Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde 27" 1080p monitörümü sattım ve yerine 3440*1440 ultrawide (21:9) 34" monitör almaya karar verdim. 1 hafta boyunca en ince ayrıntısına kadar araştırdım. Artık belirlediğim bir kaç model arasından seçim yapaçaktım ki mevcut ekran kartımın (Powercolor Redeon HD5850 PCS+) maksimum 2560*1600 çözünürlüğünü desteklediğini öğrendim. Bu durumda önümde 2 seçenek var:

1- 2560*1080 ultrawide 34" monitöre geçiş yapmak.
2- Yeni bir ekran kartı almak.

Ben de mevcut sistemim 6-7 senelik olduğu ve güncel oyunları oynamak ve en az da 3-5 sene bana sıkıntı çıkarmayacak olan 2. seçeneği seçip MSI'ın GTX 1070 Ti Gaming X modelini almaya karar verdim.

Şu durumda monitörü ve ekran kartını uyumlu hale getirdik ama işlemcim oyunlarda darboğazlık yaratır mı?

www.game-debate.com sitesinde yaptığım testlerde minimum ve recommended ayarlada işlemcinin yeterli olduğu söylüyor. Buna güvenebilir miyim?

- ANAKART: MSI P67A-GD65 (B3)
- CPU: Intel i7-2600K
- RAM: Gskill Ripjawsx DDR3 8gb 1600mhz
- PSU: Seasonic 80+ 850W

Eğer sıkıntı yaratmaz ise 2 parça donanım ile sorunumu çözmüş olacağım. Yok yeterli değil derseniz, bu durumda işlemci, anakart ve ramlerin de değişmesi gerekecek ki bu da yeni bir sistem toplamak demek oluyor. O zaman da başka kararlar vemem gerekecek.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ultrawide alma bence, oyun harici kullanımlarda çok tadını kaçırır. bence monitörü al, en kötü bi süre 2560x1600 çözünürlükte kullanırsın. sonra keyfine ve maddi durumuna göre de artık ne zaman istersen sistemi güncellersin.

  • yuto  (21.02.18 22:32:53)
İzlediğim videolara göre işlemci (2600K) normal halde bile oyunlarda 8700K ya kafa tutuyor. 3-5 frame fark oluyor. 2600k yı 4.4 ghz OC yapsak bile oyunlarda pek etkisi olmuyor. sadece 1-2 frame fark ediyor. Şu durumda mevcut sistemi kullanabiliyorum. Yani beni uzun süre idare edecek. Canım isterse de kalan parçaları satıp, yeni işlemci anakart falan alabiliyorum. İşte bu güzel oldu.

NOT: assassin's creed gibi CPU gücü isteyen bazı oyunlarda fps düşüşü olabiliyormuş. bu durumda bile 45-60 arası fps alınabiliyor. Bu arada sistemi en yüksek ayarlarda test ediyorlar.

@yuto

Neden ki hocam? Videolarda çok güzel duruyor. Ben genelde ekranı ikiye bölüp kullanmayı çok seviyorum. İnternette gezinirken de 50-60 tab açık olur genelde. Bir de youtube'a giriş yapmak, videolarımı adobe premierde hazırlamak istiyorum. Yani timeline'ı geniş bir monitörde kullanmak daha iyi olacak.
  • arşivci  (22.02.18 00:10:45 ~ 00:16:28)
@arşivci,

internetteki video içeriğinin büyük çoğunluğu 16:9 oranında olduğu için tam ekran izlediğin zaman sağ ve solda siyah alanlar olacak. ha çoğunlukla film izliyorsan (sinemaskop formatında) eksiden çok artısı olabilir.

tabi ekranı böldüğünde fazladan genişlik işini görebilir, alanı nasıl değerlendirdiğine kalmış. ama ben onun yerine 2 monitör kullanmayı tercih ederdim şahsen.
  • yuto  (22.02.18 01:51:47)