internet hızı ile ilgili anlamadığım şeyler

evde superonline fiber 50mbit var. kablosuzda 2.5mb/s kadar indirme yapabiliyorum.

bu hızda indirme yapabilen internet ile, telefondan instagram hikayesi, instagram videosu falan zilerken elli kere takılıyor.

telefondan hikaye, video izlerken bilgisayarda download aktif değil. hani bütün interneti download sömürdüğü için izleyemiyorsun demeyesiniz. telefondan hikaye izleyemezkeni telefonu kapatım bilgisayara geçiyorum, download açıyorum 2.5mb/s.

lan nasıl oluyor bu? madem onca internet var, ossuruktan instagram hikayesinde niye takılıyorsun?

speedtest'in uygulamasından ping'e değerine bak derim, 3 haneli bir sayıysa sebep budur yüksek ihtimalle.

diğer ihtimal telefonun kendiyle alakalı, yazılımsal bir sorun olma ihtimali var. telefonu kapatıp açabilir, şebekeyi değiştirebilir(4g-3g-edge arası değişim), uygulamayı durdurup baştan başlatabilirsin.
  • Bruce  (21.02.18 19:47:51 ~ 19:48:16)
bende de öyleydi. dnsyi değiştirdim düzeldi

  • sta  (21.02.18 20:00:09)
wi-fi 5ghz bağlantı kur ulaşırsın o rakamlara.

  • murder of neon  (21.02.18 20:43:11)
Hocam senin hızın 50mbit iken sen neden 2.5mb/s'den yukarı çıkamıyorsun ben de buna takıldım. Geçenki duyuruda da bahsi açılmıştı. Sadece kablosuzda mı 2.5'ta kalıyor yoksa kabloluda da mı o hızda kalıyorsun?

Modeme gelen fiber kabloda ek varsa o da hızı etkileyebiliyor. Yıllar önce ilk fiber aboneliği başlattığımda kabloyu çeken arkadaş fazla gerdirerek çekmiş fiber kabloyu, bir süre sonra kablo deforme olmuş, kırılmış içi. O kısıma ek yaptılar ama o işlemden sonra hızım yarı yarıya düştü. O zaman 50mbit kullanıyordum ama torrentte 2mb/s'nin üzerini göremiyordum. Sonra fiber kabloyu komple yenilettim ve sorunum çözüldü.
  • battal gemalmaz  (21.02.18 21:17:50)