İsrail’e giderken dikkat edilecekler

Selam,

Danismanim universitede yazdigim bir paperi bir konferansa gondermis ve kabul edilmis. Konferansa davet yazisi falan atmislar, mart sonundaymis.

İsraile giderken dikkat etmem gereken neler var? İlerde beyrut’a filan da gidebilirim, israil vizesi varsa almiyorlarmis galiba, ne yapmak gerekiyor? Gidince mescidi aksayi da gormek istesem gorebilir miyim elimi kolumu sallaya sallaya?

Cok mutluyum ya, uc sene once yazdigim sey bugun karsima cikiyor

Kadınlarına dikkat et: www.youtube.com

Kanunları absürt. Literal olarak yok yere erkekleri hapse düşürebiliyorlar.

Şaka değil
  • idexo  (21.02.18 19:41:10)
Merhaba,

Israil´e giderken, kabinici cantanizda/bavulunuzda -ozellikle paketsiz- yiyecek bulundurmamaya calisin. Cikista yaniniza almaniz sorun degil, sadece giriste sorun.

Giriste vizeniz oldugu icin cok uzun surmez saniyorum polisle gorusmeniz. Klasik sorulara hazirlikli olmalisiniz: Vizenizde yazsa bile, nicin geldiginiz, nerede kalacaginiz sorulari ya da Filistin´e gitme planiniz olup olmadigi (Olsa bile yok demenizi tavsiye ederim.) gibi...

Bunun disinda Türkiye´den gelen kisi zaten vize aldigi icin cok sorun olmuyor giris ve cikislarda. Beyrut´a gidecekseniz ileride, pasaportu degistirmeniz gerekebilir. Israil giris ve cikislarda pasaporta damga basmiyor, bunun yerine cikista gostermeniz istenecek bir kagit veriliyor.

Gidince El Aqsa´ya girebilirsiniz. Kolay bir giris icin TC kimliginizi yaniniza alin, oradaki hanede "Islam" yaziyor mu diye bakacaklar. Iki uc kez de, Fatiha oku ve Sehadet getir diyorlar. Ikna oluncaya kadar biraz cektirebiliyor sacma sapan vakifa bagli insanlar koymuslar girise. Sizin pesinize birini takmak isteyebilirler iceri girerken, sonunda size Kuran satmaya kalkacak ya da para vermenizi isteyecek. Burada dikkat edin.

El Aqsa ve kaziklamayi hobi edinmis Arap saticilar disinda, Israil´de ekstra dikkat etmeniz gereken cok bir sey bence. Hirsizlik orani cok az ama, yine de turistik yerleri gezerken dikkat etmeniz gerekir.

Ek: Beyrut olayina deginmeyi unutmusum. Bazi Arap ülkeleri, Israil´e giris cikis damganiz olmasa dahi (zaten damga diye bir sey yok. Ama diyelim ki vizeyi aldiniz ve seyahatinizden vazgectiniz.) Israil vizesi olan pasaportlulari almiyorlar. Bir arkadasimi nasil olduysa Lübnan´a almislardi ancak cikisi da 3 saat civarinda sürmüstü ve cok cektirmislerdi.
  • buf-e kür  (21.02.18 20:02:56 ~ 20:08:15)
Uçağın saatini kaçırma , bavulunu bir yerlede unutma, yolda bisküvi falan verenlerin bisküvilerini yeme.

  • scorpion37  (21.02.18 20:21:17)
vizeni ve giris cikisini pasaporta bastirmazsan arap ulkelerine girisre sikinti cikmaz, ama tabi beyruta kara yoluyla gececekseniz bilemedim. bence israilde takilin, anladigim kadariyla renkli bi hayati var adamlarin

  • kveldulv  (21.02.18 20:55:18)
pasaport meselesi var, israil damgası arap ülkelerine girişte problem oluşturuyor o yüzden giriş ve çıkışta damga istemediğini belirtmen gerekli o kadar.

  • pinkpeony  (21.02.18 21:29:51)