müzik

şu çocuğa bayılıyorum. böyle çeşitli film müziklerini falan kendi aranje ediyor sanırım. bu şekilde farklı eserleri gitara uyarlayabilmek için ne bilmek gerekiyor?

www.youtube.com

gitar.

www.youtube.com

mevcut eserleri çalmadan zor.
  • Photographer  (20.02.18 18:28:33 ~ 18:31:05)
sürekli bestelenmiş eserleri çalıyorum da bu biraz sıkmaya başlıyor. böyle farklı eserleri aranje edeyim, kendi bir şeyler üreteyim, var olan besteyi farklı bir formda yorumlayım falan istiyorum. armoni öğrenmem gerek sanırım değil mi?

  • nick bulamadim  (20.02.18 18:38:42)
ben armoni bilmiyorum, nota da bilmiyorum, kendim sıfırdan eser yapıyorum, gerçi yaptığım şey sadece gitara değil de pop müzik orkestrasına göre.

en önemli şey entstrumanı tanımak, sonra oturup uğraşacaksın işte, şurası şöyle olsun burası böyle olsun.

gitarı tanımazsan eğer, yazdığın partları çalamayabilirsin, yani bas şurada şunu bassın , melodi de şöyle yürüsün dersen, bas kaldı mı anasının gözünde olmaz o iş.

armoniye dayanıyordur eminim, ben zahmet edip öğrenmedim
  • Photographer  (20.02.18 18:41:34)
enstrüman çalmak yetmez, olayın mantığını çaldığın eserleri analiz ederek çözebilirsin. armoni cevabını vermek istemiyorum artık bu tarz sorulara.
konservatuvarda piyano okumuş biri notası olmayan basit bir pop şarkısına eşlik edemiyor mesela. şaşırtıcı gelebilir, biraz bestecilik kısmına yönelin enstrümanistlikten ziyade. onun da temeli armoni ama :)

  • nocturness  (24.02.18 04:31:55)
@nocturness bestelciliğe nasıl yönelebilirim? nerden başlanır? armoni öğrenmek istiyorum. işin teorisi ilgimi çekiyor. ama şimdiye kadar hep bestelenmiş şeyleri çalmaya çalıştım.

  • nick bulamadim  (26.02.18 20:35:48)