Zayıflamadan Kas Kütlesi Kazanma Durumları

ektomorf vücut yapısına sahibim.

62-63 kilolarda seyrederken bir dönem kilo almak için ne bulduysam yedim ve bunun sonucunda 70 kiloya kadar çıktım.

fakat karın ve bacak bölgesinde yağlanma meydana geldi.

2018'in ilk günlerinde spora ve diyete başladım.

68 kg ve %19,4 yağ oranıyla başladığım spora

15 gün önce yapılan testlere göre 65 kg ve %13,3 yağ şeklinde devam ediyorum ya da daha da kilo verdim.

yani 1 ayda 3 kg verip %6 yağ eksilttim.

protein ağırlıklı besleniyorum. karbonhidrat alırsam yağlanacağım korkusu taşıyorum. proteini yetersiz aldığım günlerde whey protein tozu kullanıyorum.

daha fazla zayıflamak istemiyorum. en kötü yine bu kilolarda kalmak ama yağlanmadan kas kütlesi ile genişlemek istiyorum.

yemem gereken gıdalar nedir?

bilgi alabileceğim kaynaklar nerelerdir?

bulk dönemi gibi bir döneme girip doğru yapamayarak yağlanıp tekrar definisyona girmek istemiyorum.

Karbonhidrat olmadan protein sentezi olmuyor, protein sentezini ribozomlar başlatıyor, onu da insülin uyarıyor, insülin de en rahat karbonhidratla salınıyor, o nedenle bir miktar karb. almalısın. Ha protein de insülin salgılatır ama protein gibi değerli bir maddeyi neden bu işlerde kullanasın. Ayrıca kas onarımını sağlayan asıl madde olan Igf-1 hormonu da yine insülin sayesinde salınıyor. Bir de ağırlık çalışması anaerobik bir çalışma, yani kaslardaki şekeri kullanıyorsun, haliyle onun için de karb. gerekli. Bunların dışında günlük aktivitelerine yaşına boyuna kilona göre bir makro hesaplaması yapıp amacına göre kaç kalori alman gerektiğini bulup onu uygula, deneme yanılma yöntemi yaparak en uygun kalori alımını bu şekilde bulabilirsin.

  • angelus  (19.02.18 13:53:44)