Bankadan döviz almak

İçin önce döviz hesabı açtırıp sonra internet bankacılığından alım yapıp sonra bankaya gidip fiziki olarak dövizi mi çekebilir miyim? Yoksa direkt bankaya gitsem de halletsem daha mı kolay olur hesap açtırıcam diye bisürü şey imzaltıyorlar mı ya da dövizi çektikten sonra hesabı kapatmasam ondan da ücret keserler mi?

eğer bankada normal hesabın varsa dolar hesabını internet bankacılığı üzerinden açabilirsin. İnternet üzerinden dolar alıp gidip şubenin içinden çekebilirsin. Ancak gidip fiziki olarak şube içinden tl verip dolar alıcam dersen kur farkı oluyor. Onun yerine döviz bürosu tercih edilebilir.

  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (17.02.18 14:27:09)
Hesap açmadan gişeden de alabilirsin. Bu çok hızlı ve kolay olur hesap açma prosedürüne göre. Ama; bunu yaparken GİŞE KURUndan döviz satarlar. Çoğu bankada bu kur pahalıdır. Bunu kontrol et. Hele ki alacağın meblağ az ise hesap açmana gerek yok.

Alacağın tutar nispeten yüksek ve mevzubahis bankanın gişe-internet kurları farkı da çok ise; döviz hesabı açıp internet bankacılıgı kurundan dövizi alıp hesaptan çekersin. Biraz daha zahmetli ama ucuz olur.

Alternatifi: KuveytTürk gibi bazı bankaların gişe kurları oldukça iyi oluyor hiç uğraşmadan orada gişeden de alabilirsin.
  • 507  (17.02.18 14:52:40 ~ 14:56:34)
1- evet. önceden bilgi verirsen döviz getirler, sıkıntı yaşamazsın.

2- doğrudan gitsen gişeden döviz alabilirsin, bir sıkıntı olmaz. kurlar arasında ufak bir fark oluyor. yapı kredi'de 4 bin lira karşılığı euro çekerken 15-20 lira oynuyor.

3- sonra hesabı kapatırsın, bir ücret konusu olmaz.
  • babilbaligi  (17.02.18 15:53:20)