Soy sop meraklisi arkadaslara onerim

Dedelerinizin dogum yerini ornegin Bulgaristan'da gorunce Bulgar olmuyorsunuz.

Bir tarihci olarak önerim "Osmanli İskan Politikasi", "Şenlendirme", "Evlad-i Fatihan", "Mübadele" gibi konularda yazilip cizilmis eserleri okumanizdir.

Formata uygun olsun, neden okumuyor ya da okumayi akil etmiyorsunuz? Her bilginin hap seklinde gelmesi elzem mi ki?

bir insan iq su ne kadar dusukse, soyunun nereden geldigine ters orantili sekilde onem verir.

  • purple rain  (15.02.18 22:54:52)
ben de birkaç duyuruyu okuyunca şaşırmıştım. hiçbirine yanıt da yazmadım. ama siz madem tarihçisiniz en objektif bakan siz olabilirsiniz. bu yazıları okuduğumda düşündüm ki: "ulan bulgar ve havalisindense deden, belki de bizden daha çok türksün. osmanlı dediğin zaten balkan (illyricum) kökenlidir. asia minoris (anadolu) daha sonrasıdır. hatta moğol yıkımı nedeniyle anadolu'da kalanlar problemli bile olabilir".
hele bir insan da dedi nihayet şöyle iken şöyle diye...

  • fempusay  (15.02.18 23:33:07)
@fempusay bana soz birakmamissiniz ki:)

  • evrenos gazi  (15.02.18 23:37:13)
eyvallah
siz yine de söyleyiniz. benimki tarihçi bakışı değil ancak kendi düşüncem. siz teknik olarak elbette daha iyice izah edeceksinizdir. hatta bence ayrıca bir başlık açıp veya sözlükte bile olabilir bu meseleyi gündeme taşıyabilirsiniz.

  • fempusay  (15.02.18 23:42:23)
burda olay bulgar yunan filipinli olmak değil.

vatandaşlık alıp imkanları arttırmak.
  • gliderpilot  (16.02.18 00:09:54)
"illa övünecem lan" diyorsa birisi, soyundan bağımsız olarak; yardıma muhtaç insanlara ya da hayvanlara destek olmak ya da dünyaya faydalı olacak işlerle uğraşmak konularında istedği kadar övünebilir. mesela aziz sancar klasik anadolulu dur.

  • 3/3  (16.02.18 00:15:49)
O zaman yarın nacizane karalayacagim birseyler. Bugun pilim bitti cunku, mazur gorun.

  • evrenos gazi  (16.02.18 01:24:19)
bilgi kırıntısı bile sayılsa, insanda konuya uyandıracağı merak açısından faydalı olabilir. sonuçta o bilginin nasıl kullanılacağı önemli.
örneğin biz Kafkasya kökenliyiz, ülkedeki bir çok benzer durumdaki vatandaş gibi atalarımızın 1864'teki büyük mübadele ile oradan doğrudan buraya göçtüğünü düşünüyorduk. ama e-devlet'in verdiği kayıtlarda ilgimi çeken şey, bir tarafın en azından 1867'den bu yana buralarda olduğunu gösterirken, diğer taraf 1900'lere doğru ortaya çıkmış. bu da daha önceki nesilden bazılarının Balkanlar bağlantısı olduğu düşüncelerine biraz daha kulak asmak gerektiğini düşündürebilir.
yani böyle ufak ipuçları ilgimizi cezbederek bu konuda araştırmamızı da sağlayabilir, ancak güncel muhabbete bakınca herkesin aynı fikirde olduğunu söylemek zor, haklısınız.
  • gkhncnzdgn  (16.02.18 01:53:06)