Soy olayları ve Sık sorulan çifte vatandaşlık sorusuna cevap

Biz 7 kuşak aynı köydeniz.bana göre bişey Yok.
Ama büyük büyük dedem göçmüş vs.. diyenler;

Bu olaylara kafayı takmış Bulgar göçmeni bir tanıdığım var,
Bulgaristan için 1913 mübadelelerinden Sonra göç yapanlar başvuramıyorlarmış.
Mübadele ile ilgili kaynak şu : www.atam.gov.tr

1913 mübadelesinden önce göçtüğü için ataları başvuruda bulundu.

Dilekçe yazdı, nüfus müdürlüğünden onaylı soy kağıdı aldı,
Bir kaç resmî evrak (içeriğini öğrenince yazarım) ile konsolosluğa başvurdu.
Mübadele zamanı öncesi ve sonrası kayıtların eşleştirilmesi 1 kaç ay sürebilirmiş
Sonuçlanınca yine yazarım.

Bilgi olması açısından paylaşayım dedim.

Abi ben anlamiyorum boyle insanlari. Bulgaristan les bir yer. Eleman bulgar vatandasi olup da napacak?

  • dilemma of subscribtionability  (15.02.18 14:44:49)
@dilemma

Yarın gel başla derler mi bilmiyorum. Demezler herhalde, ama Şansını denedi. Avrupa birliği vatandaşı olmak cezbediyor insanları
  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (15.02.18 14:48:37)
Yani mesela 1860 yılında şu anda bulgaristan sınırlarına dahil bir yerde doğan büyük dedem 1890 yılında edirne'ye geldi diye farzedelim. Çifte vatandaşlık hakkı mı doğuyor? Bulgaristan devletiyle bir ilişkisi yok ki, hukuken nasıl öyle olacak anlamadım.

  • havadakarada  (15.02.18 14:51:37)
@dilemma

avrupa birliği diye bi birlik var duydun mu bilmiyorum? yahu ab'ye bağlı herhangi bi ülke vatandaşı'nın avrupa içinde birbirinden farkı yok şu an(ileride değişirse bilemem ama düşük ihtimal). bulgaristan vatandaşıysan git almanya'da, isveçte yaşa, hafız napıyon diyen kimse olmaz
  • nundu  (15.02.18 14:56:53)
ben hemen hemen tüm avrupa ülkelerini görmüş birisi olarak, bu konu hakkında sadece şunu söylemek istiyorum.

bulgaristan, romanya falan leş ama adamlar çatır çaır avrupa vatandaşı muamelesi görüp, kariyer net gibi yerlerden istedikleri ülkerdeki iş ilanlarına müracat edip elini kolunu sallayarak gidebiliyor.
avrupa olması da şart değil hem.
  • killerbee  (15.02.18 15:00:31 ~ 15:01:27)
+1 kusursuz dostlarin dort ayagi vardir

mevzu e-devletten çıktı almak değil. dikkat ederseniz eğer doğum tarihi olarak belli bir tarihten itibaren başlıyor kayıtlar. Turkiye.gov.tr'den alınmış eldeki bu kağıt Bulgaristan, dolayısıyla da Avrupa Birliği için geçerlilik taşımıyor. Nüfus müdürlüklerinden temin edilecek resmi belgelerle ilk adım atılacak. Zaten bu alt soy - üst soy mevzusu nüfus müdürlüğünün kayıtlarından gelmekte. konsolosluklar artık randevu sistemiyle çalışmakta. vize başvuruları yüzünden uğraşırlarken bir de bu vatandaşlık sorgusu/işlemleri nedeniyle adamların iş yükü epeyce yükselecektir. tahminimce şu anki Yunanistan sınırları içinden göçmüş büyük dedelerinize, ninelerinize istinaden yunan vatandaşlığı için boşuna uğraşmamalısınız. adamlar bizden bu kadar nefret ederken vatandaşlık için kapılarını çaldığınızda götleriyle gülerler.. 200 senedir hem anne hem baba tarafından kıpırdamadan kalmış soyağacına sahip olduğumdan keşke sizler gibi olabilseydim diyorum :)
  • silah taciri  (15.02.18 15:06:26)
eksik bilgi var. 1913 mübadelesinde göçenler başvuramıyor sadece. Öncesi ve sonrasında sıkıntı yok.

  • kompisko  (15.02.18 15:49:04)
Ben de başvurmayı düşünüyorum çünkü bulgaristan'da yaşamasam bile avrupa birliğine üye bir ülkenin vatandaşı olur sonra gider mis gibi başka ülkede iş bulurum. Mesleğim de geçerli olduğu için şahane olur.

  • dedi ayca  (15.02.18 16:04:08)
olur olmaz herkesin bunun peşine düşmesi bana çok itici görünüyor(bkz: https://sevdigimkarikaturler.files.wordpress.com/2013/05/gocmen.jpg?w=1400) ama hakkı olan adamın da hakkını almaması için bir sebep yok. sırf ailecek ömür boyu şengen başvuru parasını ödememek için bile uğraşılır.

  • nrmnm  (15.02.18 16:08:12)