bulgaristan/yunanistan vatandaşlığı

selams. sonunda e-devlet'e bakabildim.

annemin dedesinin babası yanbolu/bulgaristan'dan göçmüş 1875 doğumlu. bu şekilde vatandaşlık kovalayabilir miyim? bir şey çıkar mı? Babaannemin dedesinin annesi de girit doğumlu mesela, hangisi daha kolay olursa onu denerim diye düşünüyorum.

bir de şimdi bu belgenin altında "herhangi bir resmi işlemde kullanılamaz" yazıyor bunun sebebi, bunu kaynak göstererek vatandaşlık kovalamayalım diye mi? sonuçta resmi olarak kayıtlarda dedemin dedesi de olsa biraz bulgarlık var. hiçbir şey çıkmaz mı?

Belge resmi belge değil, mühür, daha doğrusu barkod yok. Oturup excelde yapabilirsin aynısını.

Vatandaşlık kovalayabilir misin? Mümkün değil. Dedenin Bulgar vatandaşlığı yoktur diye tahmin ediyorum. Dedenin yoksa annenin hiç yoktur, senin de olamaz.

Deden vatandaşsa ve hayattaysa mümkün olabilir, önce annenin alması gerekir tabii.
  • i was made for you  (15.02.18 08:45:34 ~ 08:46:08)
Önce dede, anne alma işi kalktı. Arkadaşımdan sürece bizzat şahit oldum. Ne annesi ne babası vatandaşlık almadan başvurdu ve aldı.

  • kompisko  (15.02.18 09:13:31)
ben de en çok bulgaristan / yunanistan vatandaşlığı alsanız ne yapacaksınız onu merak ediyorum. yurtdışına gitme/yerleşme niyetiniz varsa türk pasaportuyla da bunu yapabilirsiniz gayet.

  • rurouni  (15.02.18 09:40:03)
@rurouni daha kolay olacak? avrupa en az 7-8 sene ikamet istiyor. iş bulmak lazım ama iş ilanlarına başvurunca çalışma izni soruyorlar. çalışma izni de zıp diye buradaki dedi ayca'ya çıkmıyor. dünya para harcamak lazım. ayrıca daha medeni ve avrupa birliği üyesi olan bir ülkenin vatandaşı olacağım.

  • dedi ayca  (15.02.18 09:49:08)
Grit'i , Yunanistan işini unut. Yunanistan bu şekilde vatandaşlık vermiyor. Benim de bütün soyum Grit Yanya'lı çıktı ki zaten annemin dede ve annanesi Türkçe bile bilmezedi.

Bulgaristan işini kovala.
  • old possum  (15.02.18 09:51:27)
@rurouni avrupa birliğinde vizesiz gezebilecek, vize derdi olmayacak.
kompisko o iş kalktı demiş ama benim bildiğim hala sağ olması gerekiyor, geçenlerde arkadaş bu şekilde almayı denedi dedesi sağ olmadığı için alamadı.

  • sta  (15.02.18 10:28:53)
avrupa'ya ilk etapta yerleşmese bile vizesiz avrupa gezecek, iş ve okul başvurularını süper kolay yapacak daha ne olsun.

  • eindaclub  (15.02.18 11:14:07)
Osmanlı fethettiği yerleri türkleştirmek için anadoludaki aileleri oralara yerleştirdi. Oradaki bulgar/yunanları da anadolu'ya dağıttı.

Savaştan sonra da oradaki türkler buraya, buradaki bulgar&yunan vatandaşların bir kısmı da oraya gönderildi.

Bu şartlar altında zor olabilir. Kaldı ki zaten elde kalan türk nüfusa bile çok zorluk yaşatıyorlar, bir de yenilerine bu kadar kolay vatandaşlık vermeyebilirler.
  • anten  (15.02.18 15:04:59)
alıp ne yapacak diyenlere şunu söyleyim. Çocuklarınız komik bir puanla yabancı kontenjanından odtü,itü gibi okullara yerleşebilir. Askerlik görevini türk vatandaşlığını bırakarak yapmayabilir. Vize derdi yok. Şirketini yurtdışına taşıyıp ağır vergi derdinden yırtabilir.

  • kompisko  (15.02.18 16:06:34)