Gram pozitif koklar

Selam,
Boğazıma kültür testi yapıldı. Bugün sonucu aldım ve gram boyama testinde epitel hücrelerinin yanısıra gram pozitif koklar görülmüş. Sadece acil doktoru vardı ve ayak üstü ona sorabildim test sonucumu, bir problem olmadığını söyledi. Fakat şimdi internetten bakınca korktum. Bu gram pozitif kokların olması normal mi? Bir zararı var mıdır?

Şimdiden teşekkürler,

boğaz ağrınız var mı?
boğazda enfeksiyon sebeplerinden birisi de bakteriler içinden başlıca gram pozitif koklardır zaten. korkacak bir şey yok.

enfeksiyona dair bir şey yoksa ağızın normal flora elemanları içinde bu bakterilerden de bulunabiliyor.
  • bass solo take one  (11.02.18 01:18:41 ~ 01:18:49)
Selam,

3 aydır boğazda acı şikayetim var ve 3 aydır faranjit teşhisi konuluyor ve bu süre zarfında 3 kez antibiyotik kullandım.

Son olarak ayrıntılı bir tetkik istememin üzerine kültür testi yapıldı ve sonuç bölümü şöyle:

Gram boyama: epitel hücreleri ve gram pozitif koklar görüldü.
Kültür: normal boğaz florası üredi.

Boğazdan sürüntünün alındığı sırada gribal enfeksiyonum vardı. Asıl şikayetim sürekli boğaz acısı (ses kısıklığı/tıkanıklık) değil de geçer gibi olup ufak bir üsütme de ortaya çıkmasıydı.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (11.02.18 01:46:22)
Cevabınızla birlikte anladığım kadarıyla bu arkadaşların sebebi gribal enfeksiyon, korkacak bir şey yok :)

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (11.02.18 01:47:23)