2 yaş civarı çocuğa telefon vermek

bu konuda yeterli bilimsel çalışma veya bilgi bulamadım. uykusuz anneler gibi saçma sapan sitelerde kopyala yapıştır bilgiler var ama kaynağı belli değil.

şimdi benim martta 2 yaşına girecek oğlum var. mümkün olduğunca televizyondan uzak tutuyoruz. sosyal ortamı maalesef hiç yok. sürekli evde. mevsim de kış olunca tamamen kapandı eve. arada bir telefon veriyorduk eline niloya falan izliyordu. sonradan baktım ki alışkanlık olmuş sabah kalktı mı ve akşamları sürekli telefonu alıp elime veriyor aç diye. sonradan bi baktım ki videodan açtığım çizgi filmi kapatıp youtube'tan açmasını öğrenmiş. youtube'dan açınca önerilenlerden bakıp istediğini izliyor hergele.

bu durum beni çok rahatsız etti ve telefon vermeyi tamamen kestim.unutturacağım tamamen. 2 yaşına bile gelmemiş çocuğun telefonu böyle öğrenmesi zekasından mı yoksa embesil olmaya doğru gidişinden mi acaba?

siz ne düşünüyorsunuz? doğru uygulama nedir? tecrübeleriniz nedir?

bilirsiniz şimdiki anne babalar bebeklerin eline telefon verince, çocuk da hemen olayı kapınca "aay benim çocuğum çok zeki" olayına giriyorlar. zekalarından haberdar değilim ama aşırı kullanımın kesinlikle çocukların beynini sulandırdığına inandırıyorum. anneler özellikle çocuktan bunaldıkça açıyor tvyi, bırakıyor çocuğu odada, akşama kadar çocuk tv izliyor. aynı şey telefon için de geçerli.
tecrübeyle sabit bi süre sonra çocuk hırçınlaşıyor. asabi oluyor. elinden almaya kalkıyorsun telefonu bağırıp çağırıyor. ağlıyor.
lafım meclisten dışarı, sizden bahsetmedim. rahatsız olmakta haklısınız. en az 5 yaşına kadar bence bu cihazlardan uzak tutulmalılar.

bir de bi süre önce kampanya başlatılmıştı. ben de imzalamıştım. bi bakın.
www.change.org
  • thomson'un uzumlu keki  (10.02.18 19:36:50)
bu konuda yapılmış bilimsel araştırmalar da var. cocukların 2-3 yaşa kadar tv izlemesi beyin gelişimleri olumsuz yönde etkiliyor. tv aslında burda bir genelleme cocukları video izlemesi bunu telefondan yapması da aynı sorunu tetikliyor. cocuk ordaki şeyleri algılayamıyor. Burda ki önemli etkenlerden biri cocugun dünyayı 3 boyutlu görürken tv de telefonda 2 boyutlu görmesi ve bunu beyninin algılamaması. 25 kare/sn akan görüntüyü de daha algılayamıyor olmaları da var.

telefondan niloya yı açabiliyor olması da beyin gelişimi olumsuz etkileyen bir faktörlerden aslında, ekran da sadece 2 yere basıp istediğine ulaşmış oluyor. hayal gücünün gelişmesi olumsuz etkiliyor. Hatta oyuncak konusunda da az oyuncak cocukların hayal gücünün gelişmesi için daha faydalı.
  • rurouni  (10.02.18 20:53:47)
ben telefon, tablet, televizyon üçlüsünden yanayım.

sadece kural koymalı ve zaman olarak kısıtlamalısınız. örneğin, eline alınca bir bölüm niloya izleyip bırakmayı alışkanlık edinmeli.

bunu yapmak için de "haydi bırak" demek yerine başka bir şey ile oyalamak daha güzel sonuç verdi bizim sıpada. mesela "hadi suluboya zamanı" gibi.

bilimsel kaynağım falan yok yalnız, tamamen subjektif bir durumu paylaşmaya geldim.
  • babilbaligi  (10.02.18 22:11:43)