reçetesiz iğne yapmak suç mu?

selam gençler! dün boğaz ve kulak ağrısı ile hastaneye gittim. hastane derken küçük bir tıp merkezi. doktor antibiyotik, sğrı kesici ve ipne yazdı. hemen karşı eczaneden alıp aynı hastanede iğneyi yaptırdım. bugün tekrar gittiğimde iğneyi yapmak istemediler çünkü eczanenin reçete diye verdiği kağıt sadece üzerinde gittiğim hastane detayları olan bi kağıt. muayene ücretleri vs.

şimdi ben ne yapayım sizce? hastane dün herhalde kontrol etmeden iğneyi yapıyor ama bugün ilgili döküman reçete değil diyerek yapmıyor. bugün farklı görevli vardı. bi çözüm yolu sunun sizce şikauetçi olmalı mıyım? önceki gün iğneyi orada olduğumu nasıl kanıtlarım?

reçetesiz yapmazlar (canları isterse yapabilirler ama genelde yapmazlar yani) normal ama ilaçları yazdırdığınız yer aynı merkez ise sistemden kolayca görebilirlerdi zaten reçeteyi. onun dışında da herhangi bir eczaneden isterseniz reçetenin çıktısını verirler.

önceki gün iğneyi orada olduğumu nasıl kanıtlarım? enjeksiyon kaydı falan açılmadıysa kanıtlayamazsınız.
  • nrmnm  (09.02.18 20:51:36 ~ 20:53:18)
neden şikayetçi olmak istediğinizi anlamadım, reçete olmazsa yapmak zorunda değil. eğer e-reçete olarak yazıldıysa doktorun sisteminden ilaçlar görülebilir, fakat o kişi onu araştırmak bulmak durumunda değil. hasta olarak sorumluluğunuz reçeteyi ibraz etmek.

  • pikapika  (09.02.18 20:57:37)
tabi ki reçetesiz yapmak zorunda değil. peki önceki gün neden yaptılar o zaman?

  • everythingok  (09.02.18 21:05:54)
hani bol bol doktor egosu goygoyu yapılıyor ya, türkiye'deki hastanın kötü niyeti 15000 doktor egosuna bedel. hemen koş şikayet et bro. aman.

  • doxanikee  (09.02.18 21:07:30)
yanlış yere takılıyorsunuz. reçetesiz iğne yapmak suç veya yanlış bir şey değil. basit durumlarda, hastayı uzun süredir gidip geldiğinden tanıyorlarsa falan iyi niyetle inisiyatif kullanarak yapabilirler ama herhangi bir zorunlulukları yok. isterse reçete sorma hakkı var. şu durumda şikayet etmeyi gerektirecek bir şey yok. çok dandik bir yer değilse koordinatörü falan vardır mutlaka, ona ulaşıp durumu anlatırsanız zaten ilacı yazan merkez kendileri olduğundan hallederler çok büyük ihtimalle. yukarıda dediğim gibi eczaneden çıktı alıp hiç uğraşmayabilirsiniz de.

  • nrmnm  (09.02.18 21:13:20 ~ 21:15:29)
önceki gün yapanların dikkatsizliği yüzünden bugün işini doğru yapanı mı şikayet edeceksin, yoksa dün reçetesiz yapanı mı? reçetesiz yapmayanı şikayet edersen sen haksız çıkarsın. reçetesiz yapanı şikayet edersen enjeksiyonunda bi sorun gelişmediği için ceza vs. almaz. reçete işte o sorun gelişme ihtimalinde o kişiyi korumak için var. eğer allerji vs riskini göze alıp yaptıysa kendi ihmalkarlığı. bunlarla uğraşacağına reçeteyi götürebilirsin. hastanın hakları olduğu gibi sorumlulukları da var.

  • pikapika  (09.02.18 21:13:59)
3 ayda bir vurulduğum alerji iğnelerim var, hastanenin acil servis bölümünde vurulmam gerekiyor şoka girersem müdahale edebilsinler diye.bu güne kadar hiç şoka girmedim eczacıya gidip vurulsam ve şoka girsem kimin başı yanar.ben de eczacı olsam yapmazdım valla riske girmeye gerek yok.

  • valkin rockefeller  (09.02.18 21:17:28)