Cinemaximumda hiç kaçak olarak filme girdiniz mi?

Ben hiç girmedim ama malum ortam çok müsait. Salon salon bilet kontrol eden kimse yok, bir filme bilet aldıktan sonra o filmden çıkarken hemen yan salona girsem, salon da çok dolu değilse dikkat çekmez diye düşünüyorum. Etik kısmına gelirsek bu da kısasa kısas aslında. Bilete o biçim para verdikten sonra üstüne yarım saat reklam izletiyorlar, bu daha mı az etik kimse reklama vermiyor o parayı sonuçta fakat adamlar bize reklam izletildiği için reklamlardan da dünya kazanıyor?

Birkaç kez bir avm'deki sinema şubesine gittik bir arkadaşla, her seferinde gayet az kişi vardı. Bomboştu desem yeri. Bi şeye bakıcam deyip içeri girsen girersin. Biz girmedik ama o çok uzun süre çok yüksek desibel sesle reklam izleyeceksem o filmi bedava izlemek bile benim işitme duyumun gördüğü zararı karşılamaz.

  • yaren  (08.02.18 02:22:51)
benim problemim biletime hic bakilmamasi. ulan o kadar para veriyoruz bari biriniz de bakiverin.

  • brkylmz  (08.02.18 02:36:58)
dünyanın yarışı haketiginden fazlasını kazanıyor. o zaman aç olanlar dükkanları yağmalasın. etik mi?

ahlaklı davranış hatali olanı referans alarak yola çıkmaz. herşey ve herkes yanlış olsa bile doğru olanı yapma becerisine sahip olduğumuz için ahlaklı oluruz.

siz o sinemaya giderek adamların sunduğu o hizmete para vermeyi kabul ediyorsunuz. bunu kişisel keyfinize göre değiştirmeye hakkınız yok. reklamsız olsun, 15 dakikada anlaşalım.. .

e biz de uçak biletine ı kadar para veriyoruz. ikram arabasını kucaklayıp oturalim???
adamlar suyu parayla satıyorlar, ben de çalarım demek en hakkaniyet değil, hırsızlık olur.

sizinki de öyle...

burada hırsızlığa konu olan ille cebinize sokup götüreceğiniz bir şey olmak zorunda değil. film olur, seyahat olur, emek olur...
  • balik kraker  (08.02.18 02:43:23)
Salon boşsa yapılabilir, biletleri makine ile kontrol edilen salonlarda bilet almaya bile gerek yok yani. Yurtdışında koltuk değil yer satılıyor (yani belirli bir koltuk değil de koltuk hakkı) o yüzden o sistem olsa zaten hiç sıkıntı bile olmaz kimse sana kalk benim yerim diyemez de. Ama yine de haketmeseler de hizmet bok gibi de olsa yapmamak lazım, he kaçak girmişin he hiç gitmemişin aynı şey heralde. Yani hak etmeyen şirketlere pasif agresifliğimi ben de gösteriyorum hep ama içten içe de etik olmadığını düşünüyorum

  • mirafiori  (08.02.18 02:58:51)
burada hükümetin politikalarından dolayı halk otobüsüne para vermemeyi savunan vardı. reklam izlettiği için kaçak girmeyi savunmayı da yeni duydum, gördüm. belli ki her türlü hırsızlığa kılıf uydurulabilirsin. zaten hırsızların genel özelliğidir bahane. kütüphaneden kitap çalar üniversite yönetimini bahane gösterir ya da siyasi ideolojisinden hareketle gidip marketten mal çalar. spotify ayda 1 tl olsun. hırsız yine o 1 tl'yi vermemek için yeni bir bahane uydurur, gider premium hesap için kod arar. yaşadığım şehirde tek cinemaximum var. reklamdan ben de rahatsızım. o yüzden 3 yıldır sinemaya gitmiyorum. şirketin piyasada rahatça kuralları belirlemesinin, 30 dakika reklam koyabilmesinin sebebi her ortamda eleştiri yapıp ama tıpış tıpış gidip haftasonu 20 tl'yi sinemaya harcayan siz sadık müşteriler olabilir misiniz?

  • sporty  (08.02.18 03:10:08 ~ 04:08:44)
Girmedim. Seyirci profilini, sonsuza uzanan reklamlarını, patlamış mısır saçmalığını ve akıl mantık dışı bilet fiyatlarını da göz önüne aldığımdan çok nadir giderim. Geçenlerde bir avmde bir filme gidecektim. Sinemaya girişte herhangi kontrolümsü bir şey yahut biri yoktu. Elimi kolumu sallaya sallaya girdim, arkadaşım kola falan alıyordu, ona yardım ettim. Takip ederek salona kadar girdim. Yerime oturdum, bitmek bilmeyen reklamları izliyorum ama hala aklımın kenarında bir ses diyor ki “artık gelip koltukta kontrol edecekler herhalde biletleri” ama hayır. Bir Allah’ın kulu çıkıp da “canım hoşgeldin de biletin var mı acaba?” diye sormadı. O avm’de bırak tek biletle tüm filmleri izlemeyi, tek bilet bile almadan tüm filmleri izleyebilirsin. (En yakınımda olan) Historia’da yine girişlerde turnike oluyor, bileti okutup geçiyorsun da böyle saldım çayıra mevlam kayıra bir uygulama görmüş değilim. Öyle nezih bir semt falan da değil ya avm’ nin yan sokağında adam kesiyorlar :)

Etik kısma gelince, söylediğim gibi bilet fiyatları gerçekten yüz kızartacak seviyelerde, insana kendi parasıyla yarım saatten de fazla reklam seyrettiriyorlar, yeme içme parasına bir şey zaten söylemiyorum AMA bunların hepsini BİLEREK gidiyorsun. Şartları bilmeden gidip, reklamlara “maruz kalıp”, filmi de izledikten sonra önüne hesap getirip koysalar “valla izledin filmi artık” falan demiş olsalar, o zaman zarara uğratmaya çalışman tartışılabilir ama baştan belliyken sadece kendini avutmaya çalışmak olur bu savunma.
  • lazor  (08.02.18 03:16:54)
Girmedim, özel şirketleri soymayı doğru bulmuyorum. Soyacaksan devleti soyacaksın.

  • i was made for you  (08.02.18 03:25:47)
hırsızlık iyidir, 7 sülalesine kadar zengin olmuş adamların firmalarını sömürebildiğiniz kadar sömürün, nike'ta çalışırken her ay bir 500 liralık jordanı çaktırmadan çantama atardım

  • docrivers  (08.02.18 03:51:17)
Para alip uzerine Yarim saat reklam izletmek ne kadar etik? Biletin uzerinde yaziyor mu 3 seansi ama ilk Yarim saati reklam? Yazmiyosa firmanin yaptigi da hirsizlik.

  • baldur2  (08.02.18 08:09:42)
Kaçak olarak gitmedim ama bir kez bir filme bilet alıp pişman olup başka filme girdim. Eğer arada çok kişi farkı yoksa farkedilmiyor.

  • lcha  (08.02.18 10:05:48)
Yargılanacağımızı veya eleştirileceğimiz bilmesek neler yapardık neler.

Balık krakerine katılıyorum.
  • EasyTiger  (08.02.18 10:52:32)
@sporty

Eğer beni kastediyorsan kaçak girmeyi falan savunmadım ben. Yüksek desibelde reklam izlemeyi eleştirdim. Bari sesi reklam esnasında kıssalar, aslında film esnasında da sesi %15-20 azaltmalılar. Gereksiz yüksek bir sese maruz kalıyoruz. Efekt vs bence gayet güzel ayarlanabilir, teknoloji desibele bağımlı kılındıysa oooo işimiz var.
  • yaren  (08.02.18 13:39:51)
cinemaximuma kaçak girmedim ama peşpeşe 2-3 film izlediğim oldu.Bir de mesela 18:00'deki filme girmek istiyorum ama 18:15'de gelmişim bilet satış noktasına ,o sırada içeride reklam yayınlandığını biliyorum.Bu durumda herhangi bir seansa bilet alıp 18:00 seansındaki filmin salonuna girerim.

  • turkuaz  (08.02.18 13:45:58)
bence girilebilir, bana göre bi sakınca yok da ben başka bi şeyi merak ettim bu konuşmada

@lafacukur

gözlükler zaten bizde kalmıyo mu film sonrasında, sonuçta parasını alıyorlar? en azından izmir'deki gittiğim tüm cinemaximum'larda öyleydi
  • nundu  (08.02.18 13:46:31)
birkaç gün önce bir filme gittik, normalde hiç kontrol edilmeyen bir yer. reklamların ilerlemesini beklerken dışarıda oturuyorduk ve bir çift salona girecekken görevli bilet sordu. çift "aa biletlerimiz nerde ya" derken "almadık galiba" (ikisinde de hafıza kaybı var galiba) dediler ve görevli de bilet almalarını istedi. bu kadar.

hayatımda hiç bir filme bilet almadan girmedim, sınırsız sinemia üyeliğim olduğunda bile gişeden biletimi alıp öyle girdim.

koca koca insanları bu şekilde görmek ellerine fırsat geçse çalıp çırpacaklarını da düşündürtüyor. sinema ihtiyaç bile değil.
  • pinkpeony  (08.02.18 13:49:55 ~ 13:52:17)
Bazı sinemalarda koltuklarda sensör var ve makinist film başlamadan önce kontrol ediyor.
Sensör olmasa bile satılan biletlerden kişi sayısına bakıyor. Yani ondan ona geçeyim olmaz.

  • arockm  (08.02.18 14:11:51)
hiç girmedim.

sinema isterse bomboş olsun, kaçak giren insanın hırsızlık potansiyeli çok yüksektir. ahlaksız, haysiyetsizin birisidir. bunu çeşitli şekillerde meşru göstermeye çalışmak da düpedüz.... (boşluğu doldurursam cevabım silinir.)
  • yazar yazmaz yazan yazar  (08.02.18 14:29:25 ~ 14:29:54)