iMovie mi? After Effect mi daha iyi, ya da farklari neler?

Video editing, kisa film vs isleri icin, hangisi daha iyi?
Ya da kiyaslamak yanlis mi olur, hepsinin ayri yeri mi var?

Kullananlar ne diyorlar?

Tesekkurler simdiden.

öeeh abi 3310 mu daha iyi iphone x mi?

sorduğun soru kısaca bu.

tabiiki after effects.

imovienin basit render ayarları bile yetersiz, fps falan seçemiyorsun, codec desen 4 5 tane codec var içinde.

buna karşın after effecs de renderlerde 20 çeşit codec var, packlarla bu 30 40 a kadar çıkıyor.

sadece presetlerdeki efektleri bile çok fazla ve kullanışlı, bir de plugin satın alıp kullanırsan uçup gidiyor.

ayrıca after effect de template , efect preset satın alıp kullanabiliyorsun.

özet geçetim, imovie'nin yeri falan yok. o derece...

adobe premiere ile de yapabilirsin ama ben after effect de yapıyorum bu tür işleri.

kısa filmde yapılabilecek şeyleri düşünüyorum kısaca

kesme biçme yani montaj

color correction

basit kamera hareketleri, belki biraz slow motion tarzı efektler ekleme, belki yeşil perdede çekilmiş bi kaç sahneyi izole edip, mekana yerleştirme

belki biraz contrast, exposure ayarı

eğer flicker varsa, anti flicker

render

imovie de anca kesip biçip, render alırsın, o da istediğin codec ve fps de olmaz.

ha bak after effects le ilgili bir sürü tutorial var youtube da, adobe premiere ile ilgili de vardır ama after effect kadar değil.
  • Photographer  (07.02.18 19:02:01 ~ 19:23:29)
amacı farklı iki programı kıyaslamışsınız. doğru soru imovie mi yoksa premiere mi? doğru cevap premiere.

  • brakgn  (07.02.18 19:22:31)
@brakgn premiere bilmiyorum, açtığımda çok yabancı geliyor , premiere konusunda şunu merak ettim ben.

premiere de yapıp after effecs de yapamıyacağım neler var?
  • Photographer  (07.02.18 19:25:24)
ben imovie de yapabildiğim herşeyi ve çok daha fazlasını after effects içinde sorunsuzca yapabiliyorum ikisi de var bilgisayarımda?

niye kıyaslayamıyorum peki?

senin premiere de yapıp da benim after effects içinde yapamadığım ne var?

peki benim after efects içinde yapabildiklerimi premiere de yapabiliyor musun?

premiere de montajı, kurguyu yaptın, bitti?

ee color correction? kamera haraketleri? raw video işleme? açılış kapanış teması, camera shaking, flickering engelleme?

adam öğrenci gidip lisans satın alcak, premiere alırsa bunların hepsini premiere içinde yapabilecek mi?
  • Photographer  (07.02.18 19:29:22 ~ 19:34:09)
tamam imovie de yapsın o zaman, temin yazdığım işlemleri yapmasın, çamur gibi görüntüsü olsun? kamera sallantısı, flickerin, sahneler arasındaki geçişlerdeki farklar?

bu mu daha yapıcı çözüm?

kaldı ki iki uygulamayı da kendisi yazmış, ben söylemedim ki..?
  • Photographer  (07.02.18 19:35:15)
edit için iMovie. After Effecfs daha ziyade Final Cut denen programın dengi gibi.

  • babilbaligi  (07.02.18 22:52:24)