hollanda'daki coffe shop'larda weed ve haşhaş

ya bir arkadaşım seyahate gitmiş menü paylaşmış da şimdi gördüm weed yazıyor ve haşhaş yazıyor. bunların ikisini aynı sanıyordum ben. haşhaşın tüketimi nasıl oluyor? yani sigara gibi mi sarıyorlar? en azından hollanda'da istediğinizde nasıl oluyor? bir de joint yazıyor. acaba onlar ne? farklı türlerin karışımı gibi bir şey mi yoksa birkaç kişilik kullanım gibi mi? hani iki kişilik salata falan olur ya :D valla saçma olabilir ama sigara bile kullanmıyorum dolayısıyla gerizekalıya anlatır gibi anlatın.

soru 2: bu nedir? i.hizliresim.com

joint weed'in içiliş şekillerinden biri, tütünle karıştırılarak sigara gibi sarılıp içilen versiyonu; sigara gibi sarılı haline joint deniyor. weed'i bong(nargile mantığı) gibi farklı yöntemlerle de tüketebiliyorsun.

haşhaş da sigara gibi kullanılabiliyor, direkt olarak çiğneme yoluyla da tüketilebiliyor.

soru 2: tüpün içindeki joint, yanındaki şeffaf yuvarlak şeyler grinder, weed'i içinde öğütüyorsun, sonra tütünle karıştırıp joint halinde sarıyorsun. sağdaki parça üste gelen kısmı, soldakine tütünü koyup sağdakini üstüne yerleştiriyorsun, çevirdikçe öğütüyor kalın weed'i. yeşil kutudaki filtre sanırım, ya da halk arasında zıvana; dudağın direkt olarak yanan weed'le temas etmemesi için. kilitli poşetteki ise weed'in ta kendisi.

volcano digit bir vaporizer'mış, onu bilmiyordum. bong dediğim şeyin elektroniği, yanan weed'in daha hızlı etki eden şeklidir buharlı tüketim. bu da bu işi daha kolay ve daha dumanlı yapmanın yolu.

nax belirtmiş, sadece ot olursa hem sürekli söner hem de içimi zorlaşır. standart bir joint 1 kişiyi çok rahat uçurabilirken fazlasını koymaya gerek yok, yine tütün arasına ancak sağlam sarılmış bir joint'in 4 kişiyi uçurabilmesi mümkün.

böyle anlatınca da sanki her gün vuruyoz guru guru gubara durumuna düştüm. ot içmeyin yassah.
  • Bruce  (07.02.18 01:09:49 ~ 01:51:15)
@bruce sağol, yok o büyük torbalı buharlı şeyi sormuştum zaten.

  • Sour  (07.02.18 01:19:56)
Joint marijuana nin tutun gibi kagida sarilmis ve sigara gibi tutturulerek icilen sekil, illa tutunle karistirmak zorunda degilsin. Ekonomik olsun diye tutunle karistiriliyor bence genelde.

Hashas da sararak iciliyor, pure oldugunu gormedim sarildiginda ama hep tutunle sariliyor. ya da bi yakiyolar filan biseyler oluyo, oyle de aliniyor ama ben sevmiyorum, ayrintisini bilmem.

Menude joint yazmasi "sarmayi bilmiyosan kardes biz senin icin onceden sardik, al ic" seklinde hazir satilisi demek :D

Resimdeki vaporizer olmasi lazim. Turkce cok ilkel versiyonu "kova" dhskajjajs
  • kuehles blondes  (07.02.18 01:22:58)
Haşhaş Türkiye'de yasak, değil mi? Ve bunun gibi anlık mutlu eden ama bağımlılık yapmayan şeyler? Sigara gibi değil ama astıma uygun olarak. Bitki çaylarına inanmıyorum, hiç denemedim ama şimdi haşhaş nere melisa çayı nere :)

  • siyah giyen adam  (07.02.18 01:29:30)
Flemenk bir arkadas dedi ki; tutunle weed karistiriliyor cunku sarginin icine tutun koyulmazsa her nefeste sigaranin ucunu tekrar yakmak gerekir.

  • nax  (07.02.18 01:36:10)
resimdeki büyük alet vaporizer. amsterdam'daki coffee shop'larda oluyor, ücretsiz kulanabiliyorsun. aslında mantığı kova yapmaya benziyor ama yakmadan yaptığı için daha "az sağlıksız" denebilir. ciğeri söndürmüyor kova gibi. o ucundaki balonu söküp içine çekiyorsun, kova gibi tek seferde hepsini bitirmek zorunda değilsin. subabı oluyor.

joint hazır sarılmış ot demek ama genelde sarmasını bilmeyenler, turistler falan alır. tütünü dayayıp weed fiyatına satarlar, weed'i de süprüntü olur genelde.

haşhaş dedikleri opium olabilir mi? afyon yani. genelde siyah bir taş şeklinde olur. macunumsu bir yapısı vardır. kubara benzer. jointi pek olmaz, pipe'ı yapılır. taze weed varken gereksiz.

biraz ters sırayla yanıtlamış gibi oldum, kusura bakma.
  • sir gawain  (07.02.18 01:45:42 ~ 01:55:13)
herkes keş çıktı be, gençler bir ara buluşma yapalım bari :p

  • docrivers  (07.02.18 02:33:52)
haşhaş dedikleri şeyin bizdeki karşılığı kubar.

  • yatagants  (07.02.18 02:50:48)
en.m.wikipedia.org

Bizim bildiğimiz haşhaş değil o, yine weedden üretilen, işlenmiş, toz halinde olan ve tütünle karıştırılıp içilen versiyonu.
  • Haldamir  (07.02.18 02:51:51)
haşhaş değil bu arada haşiş derler, neye göre haşhaş yazdınız

  • docrivers  (07.02.18 03:52:13)
buluşma yapılsın gerçekten, pariste mezarlık tarif edenler, "tatkılma"'ya teknik açıklama getirenler - ki bilmeyene anlatması bazen tatlı oluyor gerçekten- duyurunun potansiyelini gözler önüne koydu bence.

  • idris amil zula  (07.02.18 07:48:00)
Ariyorum narkotiği, silmeyin (*-*).

  • velvetmorning  (07.02.18 09:24:47)
hashas = kubar,

pure joint sarilirsa da oyle milletin soyledigi gibi her cekiste yakman falan gerekmez, evet daha sik soner ama tutunle karistircnksin diye bir sey yok.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (07.02.18 10:38:45)
Arkadaslar cevap vermis ama ozetlemeye calisayim.

Joint: Tutunle karistirilip sigara olarak sarilmis weed ya da hash

Weed: Kurutulmus kenevir cicegi. Coffeeshoplarda yapragini satmazlar icim kalitesi dusuk oldugu icin

Hash: Haşhaş ile hash farkli seyler. Haşhaş bitki. Hash ise kenevir ciceklerinin uzerindeki tozlarin islemden gecip/preslenip kalip haline getirilmesi. Turkiye'deki kubara denk. Sakin ola yemeye kalkmayin bunu, yenildiginde hem etki gostermez hem de tadi berbattir muhtemelen. Eger macun kivaminda yumusaksa ince iplikler haline getirilip, degilse princ tanesinden kucuk parcalar bol tutunle ( yanmasi weed'e gore daha zordur ) karistirilip sigara ile sarilarak icilir. Bunun disinda raptiye/bardak/pipet kombosu ile icenler, ayran kutusundan uzay gemisi yapan arkadaslar da mevcut.

Resimdeki vaporizer. Arkadaslar kova ve bonga benzetmis fakat bir kac fark var. Kovada/bongda malzeme yanar, dumani cekilir vaporizer ise yakmadan buharlastirir, torbaya doldurur buhari nefesle icinize cekersiniz, icimi daha yumusaktir. Resimdeki vaporizerlarin krali olan volcanoda ise sicaklik ayar weed icin 180-190 ayarlanir. Herhangi bir coffeeshopta vaporizera hash koyarsaniz dayak olmasa da kufur yersiniz buyuk ihtimalle, hazneyi temizlemesi cok zor olur eriyince.

selam ve dua ile.
  • whisky  (07.02.18 20:24:04)