Horus & Hz. İsa

Merhaba sevgili yazarlar. Horus ve Hz. İsa arasındaki benzerlikler gibi semavi dinler ile diğer mitolojik figürler arasındaki benzerlikler de mevcut mudur? Kaynak göstererek cevaplarsanız sevinirim. Cevaplar için teşekkürler.

bu konuda sebe melikesi için içine mitler eklenen hikayeler vardır, kuran da adı geçtiği için varlığı sabit olmakla birlikte kesin olmayan çoğu kaynak konuyu sulandırmıştır.
www.haksozhaber.net
tr.wikipedia.org

aynı dönemde yaşadığı bilinen hz. süleyman ise cinlerle ve hayvan taifesiyle konuşabilmesi camdan sarayı ve çoğu masalvari rivayetleri ile mitolojik bulunabiliyor.
www.wattpad.com

aya seyahati söylenen hz. zülkarneyn var, epey ilgi çekicidir, mitoloji kadar.
www.dinvemitoloji.com

bir de batının simurg, doğu tarihçilerinin zümrüdüanka dediği mitolojik kuş vardır. Çok ender olarak görünen müslümanların hayvan figürünü sembol olarak kullanmasına örnek olabilir. Bunun için de kitap tavsiye ederim.
www.kitapyurdu.com&filter_name=yolcular
  • firemanjonny  (06.02.18 19:10:19)
İbrahim'in oğlunu tanrıya kurban edecekken, tanrı emri ile meleklerin getirdiği koç ile kurtarılması ile Phrixus ve Helle'nin Apollon'a kurban edilecekken Zeus emri ile habercisi Hermes tarafından getirilem bir koç tarafından kurtarılması (Helle yolda ölür ama erkek olan Phrixus hayatta kalır) benzer bence.

Yunan ve Mısır mitolojisinde rastlanılan çok şey var aslında ama asıl olay Sümer, Asur, Babil mitolojilerinde. Onları da internet sitesi dışımda yıllar önce çeşitli mitolojilerin özet halinde bir arada olduğu büyük bir kitap okumuştum sadece. Hatırlamıyorum o yüzden pek.
  • nawar  (06.02.18 19:45:07)
Zeitgeist: The Moive adlı belgeselin ilk bölümü İsa ve ona benzeyen dini figürlerin benzerliklerini anlatıyor. Youtube'da mevcut bu belgesel.

  • himmet dayi  (06.02.18 20:34:07 ~ 20:34:18)
@himmet dayi
Zaten Zetigeist'i tekrar izledikten sonra bu soruyu sorma gereği duydum :)

  • simderun  (06.02.18 23:44:00)