3 aydır geçmeyen faranjit/ ne yapmalı?

Selam,
3 aydır ağır faranjitim. Bu süre zarfında 4 kere doktora gittim. 2 kere antibiyotik kullandım. İlk birbuçuk ayı ağır öksürük ile geçti. Ciğer kaynaklı değil, boğazdan.

Tam iyileştim derken en ufak bir üşümede tekrar nüksediyor. Şimdi soğuk algınlığı meydana geldi ve boğazlarım çok acıyor :/ ikinci antibiyotiğim daha 2 gün evvel bitti halbuki.

Sıcak-soğuk yememeye, acı-ekşiden kaçınmaya dikkat ediyorum.

Ne önerirsiniz? Bir arkadaşım bepanthane ampulü su içine kırıp içmemi tavsiye etti. Kendisi tıp öğrencisi. Bu yapılır mı mesela?

sonbahara girdikten itibaren şapkasız dışarı çıkmıcaksın. alnını üşütmüceksin. ince kıyafetle dışarı çıkmayacaksın. tuzlu suyla haftada 2 kere burnuna çekip gargara yapıcaksın. benim bildiklerim bunlar

  • synch  (05.02.18 21:34:17)
Dikkat ediyorum aslında, tuzlu suyu da deneyeyim :) çok sağolun.

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (05.02.18 22:15:11)
Andorex sprey kullan. Bana iyi geliyor genelde

  • boran79  (06.02.18 01:27:45)
3 aydir agars ve gecmiyorsa, kronik farenjittir o. Bir kaynak nedeni vardir ve o nedenin bulunmasi lazim. Benim bulunmasi bayagi yillar aldi ornegin; o yuzden savsaklamamak da lazim.
eksisozluk.com

Kronik farenjit firsatci bir hastalik. Vucudunuza baska Bir hastalik girdiginde "Kambersiz dugun olmaz" diye o da geliverir gucsuz buldugu anda.

Reflu kaynakli ise geceleri de alcak yastikla yattiginizda fark etmeden reflu bogazinizi tahris ediyordur; farenjitin iyilesmesi icin reflunun tedavisi gerekir.

Alerjik bir durumsa neye alerjinizin bulundugunu belirlemeden farenjit cok iyilesmez.

Septum deviasyonuz varsa ve ozellikle uyurken agzinizdan nefes aliyorsaniz, agizdan nefes alindigi surece o nefes bogas tahris eder.

Temel neden bulunmadan kalici iyilesme guc. Ancak, antibiyotikle, zencefille gunu kurtarirsiniz. Bende ucuncu senede kisin yasayan soguk hava bilmemnelerine alerji cikti mesela. Bir akrabamda da pamuk carsafa alerji cikti, artik saten carsafta yatiyor. Boyle garip nedenleri de olabiliyor.

Universite hastanesine ya da arastirma hastanesine gidin. O zamana kadar zencefili bol bol ve cesitli sekillerde tuketmeyi, karbonatli gargaralarla bogaz temizlemeyi ve ilik zencefil veya adacayini gargara yaparak icebilirsiniz.
  • aychovsky  (06.02.18 01:42:41 ~ 02:30:13)
Hem cevap hem entry ayrıntılı olmuş aychovsky,çok teşekkürler.

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (06.02.18 02:20:18)