kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen birine tavsiye kitaplar?

lanet olsun ki bir türlü kitap okuma alışkanlığım yok. hemen sıkılıyorum. bazen kitap önerilerindeki kitapları kindle'a yükleyip okuyayım diyorum ama öyle bir öneriler yapılmış ki yani senelerin edebiyatçıları bile kafa çorba olur. anlatım dili yoğuk, akıcılık yok. yani edebi anlamda süper bir eserdir ama bana göre değil.

var mıdır şunu oku diyeceğiniz bir şeyler? 600 sayfa olmazsa sevinirim :)

alper canıgüz kitapları eğlencelidir. hepsini alıp okudum, bu tarz bi dönemden geçtiğimde.

  • nice tnetennba  (04.02.18 14:12:26)
Sait Faik öyküleri, Küçük Prens, Stefan Zweig romanları.

  • femme vitale  (04.02.18 14:14:53 ~ 14:15:40)
Gogol un kisa hikayelerinden guzel baslangic olabilir belki. Bir delinin hatira defterinde var birkac hikaye. Palto, burun, vs.

  • gibicibicis  (04.02.18 14:54:43)
dan brown'un kitaplarını öneririm. heyecanlı ve merak uyandırdığı için kitap okumayı sevmeyip de bu kitapları okuyan çok oluyor. ama ihanet noktasından başlama başı sıkıcı :)

  • c1b2k3  (04.02.18 15:10:44)
Kendi zevkini bulman lazım. Okuması nispeten kolay kitaplar aşağıda. Aslında polisiye çok sürükleyici oluyor. Birçok kişi okumayı polisiye türüyle seviyor

Sherlock Holmes

James cain
Çifte tazminat

John steinbeck
Fareler ve insanlar
İnci

JD Salinger
Çavdar tarlasındaki çocuklar

Marguerite Duras
Bahçe

Panait İstrati
Arkadaş

Jack london
Doğu yakası

Oscar wilde
Mutlu prens
  • EasyTiger  (04.02.18 15:26:56)
Çeviri eserlerle başlamamanızı tavsiye ederim. Direkt Türkçe yazılmış eserlerle ve hatta mümkünse öykü ile başlayın. Kitap okuma alışkanlığı edinemiyorum diyen tüm arkadaşlarımda işe yaradı bu önerilerim.

  • Phoebe  (04.02.18 15:51:39)
Sirasiyla;
1-Hayvan Çiftliği
2-Otomatik Portakal
3-1984
  • japon askeri  (04.02.18 18:51:21)
Olasiliksiz Adam Fewer. Bu kitabi bi oku, ondan sonra ver elini kitap dünyası. ;-)

  • whoshothesheriff  (05.02.18 01:31:28)
çocuk kitapları ile başlayın diğer türlü keyif almanız zor.

  • gezegen olan pluton  (05.02.18 01:34:26)
yaşar kemal - ağrı dağı efsanesi.

bana kitap okumayı sevdiren kitap.
  • tabudeviren  (05.02.18 01:34:53)
Yaşar Kemal - Ağrı Dağı Efsanesi diyecektim ki @tabudeviren benden önce davranmış.

Yaşar Kemal-Ağrı Dağı Efsanesi, Henri Charriere- Kelebek, Cengiz Tuncer- Kerkenez, okuduğum ilk 3 kitaptı. Sonrası çorap söküğü gibi geldi.

Ahmet Arif- 93 Moskof Harbi ve Başımıza Gelenler adlı kitap bana tarih'i sevdiren kitaptır.

Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 kitap diye bir liste var. O listeyi bul. Oradan ismini beğendiğin kitabı alıp gönül rahatlığıyla okuyabilirsin. Yalnız tercüme kitaplarda 'kuşa çevirme' ve 'kitabın içine etme' şeklinde iki akım var. bunlardan korunmak için yayınevini iyi seçmelisin. Ben sana sırasıyla, İş Bankası Kültür Yayınları, Yapı Kredi Kültür Yayınları ve Can Yayınları'nı öneriririm.

Bir ekleme yapayım. E-Kitap okuyucudan kitap okumak, her an her ortamda yapılabildiği için muhteşem bir olay. Ancak örneğin pdf den epub'a dönüştürülmüş bir kitabı okumak, insanı sadece kitap okumaktan değil, hayattan da soğutuyor.
  • oguz altun  (05.02.18 02:34:13 ~ 02:51:30)
1984 yazilmis. ama tavsiye etmem. okuma aliskanligi olmayan biri icin sıkıcı ve ağır olacaktır.

  • tabudeviren  (05.02.18 10:40:14)
ilk once 'seker portakali'ni oku sonra da cengiz Aytmatov'un kitaplarına geç.hepsini bitir. artık kitap okuma aliskanligina sahipsin.

  • tomcruise  (05.02.18 13:58:31)