bilanço okumayı öğrenmek istiyorum (örn. gsray bilançosunu okuma)

merhabalar,

öncelikle sorum şu: iki adet resim ekledim. şimdi, gs derneği, gs sportif aş'nin ana ortağı, tamam. gs derneği, riva'yı satmış (kabaca yazıyorum) ve parasını gs sportif aş'ye transfer etmiş. iyi güzel ama bu miktar gs sportif aş'nin bilançosunda borç olarak, yükümlülük olarak gözüküyor. yahu gs sportif aş, bu parayı daha sonrasında derneğe mi verecek? niye versin? bu borç nasıl halledilecek? neden borç diye yazıyor?

kafamda deli sorular var. işi bilenler cevaplayabilirse (hiç ekonomi eğitimi görmemiş, sadece hobi olarak biraz okuma yapmış biri olduğumu göz önünde bulundurarak) sevinirim : )

sermaye artışı yapmışlar. bunun için avans hesabı kullanılmış.

  • laf salatasi  (03.02.18 22:50:31 ~ 22:50:50)
Merhaba,

Konuya muhasebenin en temel bakışıyla yaklaşmalısınız. Herşey karşılıklı ve eşit olmalıdır. Her işlem bir borç ve alacağı doğurur. Bu yüzden de borç ve alacak görürsünüz. Sonuçta assete sahip taraf bir varlığına ait miktarı transfer etmiş; yani o kadar alacağı var olmalı. Herhangi bir ihtilaf durumunda işlemin takibi için gerekli bir adım olarak Luca Passoli'nin getirdiği sistemdir bu. Çift taraflı kayıt olduğu için borç ve alacak tarafları olmalıdır.

Not: ikinci paragrafı sonradan okudum. Daha fazlasını yazmak isterdim ancak denetim işinde bir tür gizlilik imzası atıldığından sorumluluk alanım oldukça yüksek. Muhasebeci olan bazı arkadaşlar var duyuruda. Onlardan daha temel bir dilde sizinle paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bir başka not olarak da şunu söyleyebilirim: o bilançolar denetim ekiplerince hazırlanır. O yüzden çok daha ileriye gitmek isterseniz branşa dair kitaplar alıp okuyabilirsiniz. Big4 denilen firmalar da bu tür eğitimleri (en azından kurumsal bazda) vermekteler.*

*Bildiğim kadarıyla böyle bir eğitim olayları bulunmakta.
  • baldan kaymak  (03.02.18 22:51:48)
şimdi şöyle düşün riva sportif aş'nin olsaydı, sportif aş ''arazi ve arsalar'' hesabında gözükecekti. satıldığında ise de ''arazi ve arsalar''a eksi yazılıp tutar banka hesabına yazacaktı. baldan kaymak'ın da bahsettiği ''çift taraflılık'' bir şey azalırken diğer taraf o kadar artıyor.
peki dernek riva.'yı sattı. banka hesabına o kadar para yazdı. bu parayı sportif aş.'ye gönderirken riva'nın banka hesabı azalırken, ortaklardan alacaklar artıyor. aynı şekilde sportif aş'nin banka hesabı artarken, ortaklara borçlar da artıyor.

sen diyebilirsin ki bazı hesaplar artarken bazı hesaplar azalıyor diyorsun. ama bazı hesaplar artarken, diğerleri de artıyor. burada muhasebeyle ilgili bilgi sahibi olman gerekiyor. bu bir sistem. bilançoda aktif pasif'i, t hesaplarını bilmen gerek. oturup çalışmak gerek.
  • kocakum  (03.02.18 23:24:03)
Tesekkurler.

Peki ama gs sportif as, dernege olan borcunu nasil odeyecek?
  • ahm1  (04.02.18 02:17:44)