depozitoyu dövizle ödemek mantıklı mı?

hafta içerisinde taşınacağım, ev sahibi bir kira depozito istiyor, mevcut daire için ödediğim depozito zaman içerisinde eridiğinden bu sefer kontrata depozitonun döviz karşılığını yazdırayım diyorum. iki sorum olacak:

kirayı tl ile ödeyince depozitonun da tl olması diye bir şart var mı, yani kontrata döviz tutarı yazmanın hukuki bir sakıncası mevcut mu?

bazen böyle akıllıca diye düşündüğüm hamleler elimde patlayabiliyor, bu ileride depozitoyu geri alırken işime yarayacak bir hamle olur değil mi?

İşin asli ev sahibi depozitoyu bankaya vadeli hesaba yatırır ve günü gelince iade eder, maalesef bu böyle olmuyor. Ben kiraci olduğum evde 2 depozito verdim çıkarken boya badana vs yaptirmadim 1 kiraya saydım 1 ay da çıktığım ayın kirasına saydım çıktım. İlk girdiğim kira ile çıkarken ki kira arasında % 25 fark vardı. 2 kira parası verildi ise çıkarken de iki kira üzerinden hesapla boya badana vs masrafını düş çık. Nasılsa ev sahibi depozitoyu vermemek için elimden geleni yapacak. Borçlar kanununuda depozito kira işi düzenlenmiştir. Çıkarken son ayin ayların kirasını vermeden çıkın. Hem ev sahibi hem kiracıyim

  • Fritz-X  (03.02.18 12:06:07)
Benim sözleşmemde depozito dolar olarak yazılı.

10 sene önce kira bedeli (atıyorum) 300 liraydı, çıkarken elime verilecek para 300 lira olursa benim zararımı karşılamaz. Karşılıklı anlaşıp yazabilirsiniz bence.
  • teknikekip  (03.02.18 13:04:48)
TL olarak değil de bir kira bedeli yazılırsa, kira arttıkça doğal olarak depozito da artar.

Ya ddöviz yazalım ya da kira bedeli olarak belirtelim diyebilirsin.
  • John Bloor  (03.02.18 13:33:11)
Klasik depozito anlayışımızla, adam sana dolarla borçlanacak. Ben kabul etmezdim.

“Kira bedeli” bana biraz üçkağıt gibi geldi ama gerçekten yapılabilirse öyle bir şey, o da olur. Nasılsa son ayların kirasına saydırma yoluna gideceksiniz :)
  • lazor  (03.02.18 14:53:45)