hayat zor

yasim 31 yurt disinda yasiyorum, iki senedir agir bir psikolojik rahatsizligim var malulen emekli oldum, emekli parasi da az ne yazik ki, ailemle yasiyorum, annemler her gün evlenmem icin baski yapiyor, nebilim adaylar öne sürüyorlar ama ben su anda kendime bile katlanamiyorum evlilik gibi ciddi bir müesseseyi nasil kaldiririm bilmiyorum. önüme melek gibi benim ben oldugum icin benim eksiklerimi kabul edecek birisi cikmasi lazim.

su anda konustugum bir kiz var yemek yiyecegiz kendisinin cok genis bir sosyal hayati var bir sürü arkadasi ve cok iyi bir isde calisiyor. her sene iki üc kez türkiye ye tatile gidiyor vs. yemekte kendisine durumu aciklamayi düsünüyorum bir gün aciklamakk lazim ama korkuyorum. bir de kendisi cok dindar biri ümreye felan gitti benim ise cok dindar biri oldugum söylenemez. okuldan eski bir tanidik kiz nisanlisi ile ayrilmisti neden olarak da cocugun psikolojik rahatsizligi oldugunu söylemisti, simdi benim de kaderimin böyle olabilecegini düsünüyorum. ayrica rahatsizligim basladigindan beri insanlardan uzaklasmaya basladim zira yoruyor insanlar. kaldiramiyorum eski gücüm hic yok.

ama diger taraftan da ömür boyu bekar yasamak istemiyorum. aslinda hayattan biktim ama bir sekilde yasamak gerek. sadece su anda aldigim ilaclardan midir, yoksa hastaliktan mi hic bir sey den zevk alamiyorum. beynim ne dopamin salgiliyor ne endorfin.

bir restoranda kuryelik yapiyorum part time, orada bir kiz var genis kafali bulgar türkü ailesi ispanya da yasiyor kendisi burda tek sorun ise zor bir karakteri olmasi ve gelecek düsünemem kendisi ile ama su anda kendisine bir cilginlik yapip buralardan kacma teklifi yapmayi dusunuyorum önce ikimiz de ayri bir is bulacagiz ve kacacagiz. tabi bunlar benim fantezilerim.

yolun açık olsun abi.

  • fyodor fyodorovic  (31.01.18 01:51:54)
aile evlilik konusunda sizi oldukça etkilemiş görünüyor artık siz de o moda girmişsiniz. fakat bence sakin olmak lazım bir de özgüvenle ilgili bir sorununuz var sanırım kadın-erkek ilişkilerinde sizi üzebilecek bir durum bu. sorunlarınızın üzerine gidip kendinize güvenmeniz gerek.

  • biravekahve  (31.01.18 01:56:40)
önceki duyurularına baktım mesela konuşmayı bitiren bir kız var demişsin neden olarak ise senin sorunlarını kıza çok yansıtıp bunalttığını söylemişsin. istemeye istemeye de olsa seni ''the red pill'' okumaya davet ediyorum kadın-erkek ilişkileri konusunda ufkunuzu açabilir.

ayrıyetten trakyada büyümüş biri olarak @konusma ben konusuyorum daha bitirmedim +1
  • biravekahve  (31.01.18 01:59:18 ~ 02:00:20)
Tamam da kaçarsan emeklilik hakkın gitmiyor mu? Bir gün çalışamayacak durumda kalırsan, hastalığın kontrolden çıkarsa ya da ilaçlarını alamayacak duruma gelirsen, Bulgar Türkü kızla yerleştiğin ülkede ne yapacaksın? Her şeyden kurtulma istediğini doğal karşılıyorum ama bir de olasılıkları düşünmek lazım.

Bir de benim Bulgar Türkü bir akrabam var. Bazıları gösteriş meraklısıdır ve her şeyi dört dörtlük isterler. Onları tatmin etmek zordur. O rahat görünen kızla yaşamak tahmin ettiğin gibi olmayabilir.

Edit: AB vatandaşıymışsın. Bu durumda maaş almaya devam ettiğini düşünürsek, bulunduğun ülkeden daha ucuz bir ülkeye gitmen daha iyi olur o halde.
  • dissendium  (31.01.18 02:02:40 ~ 02:09:13)
@dissendium: ülke degistirmeyecegiz. diger konulara katiliyorum. benim icin bu yasadigim cevreden kacma nedeni bu.

  • bonaparte  (31.01.18 02:08:57)
  • regardless of what they say  (31.01.18 02:13:52)
Abi boşver evliliği yaşın genç daha normal arkadaşlar edin içinden aşık olduğun kişi ile zaten evlenirsin

  • isimmisimyok  (31.01.18 02:19:17)
Lütfen evliliği düşüneceğiniz insanı kandırmayın, rahatsızlığınız ne ise açıkça söyleyin, kabul ederse ne alâ, ama söylemezseniz zaten nişan yahut evlilik sonrası öğrenecek, o zaman iki taraf için de herşey daha ağır olacak her manâda. Aileniz çok bencil ve olası yaşayacağınız sıkıntıları hiç düşünmüyor, herkes evlenmek zorunda değil ki. İnşallah hayatınızda herşey yoluna girer.

  • mslny  (31.01.18 02:58:19)
Senin gibi hayata adapte olamayan sık ruhsal sıkıntılar yaşayan birçok insan var kardeşim. Ben de bunlardan biriyim. Cok zorlaniyoruz evet ama bu bizim secimimiz degil ki? Biz boyle olmasini istiyor degiliz. Diger insanlara gore daha cok mucadele ediyoruz utanilacak bir sey kesinlikle degil. Karsindaki kisi ile konuşabilirsin zaten senin yanında olmayi secmezse ileride maddi durumun vs bozulursa da ayrilir bu tiplee. Gercekten seviyorsa seni yaninda olmayi sececektir. Yahu sem dusun kiz arkadasinda anksiyete bozuklugu falam var bunun icin birakir misin yoksa daha sıkı mı sarilirsin, kiyabilir misin? Kendine acimayi birak dostum.

  • imelih  (31.01.18 05:28:54)
Bulgar Türk'ü olan kızın zor bir karakterinin olması seni vazgeçiriyor bak, ki bu herkesi vazgeçiren bir şey. Sen ise bir kadının seni psikolojik rahatsızlığınla ve az kazancınla sevip kabul etmesini istiyorsun. Bu adil değil. Önce insan adil olacak ki sonra ona Allah adil davransın. Hak etmeyene niye adil davransın Allah?

Görüştüğün kızla Bulgar Türk'ü olan kız farklı kişilerse (yani yazdıklarından ben öyle anladım) neden ikinciyle kaçmayı düşünüyorsun da ilkine açılmayı dert ediyorsun? Açılma? Öbürüyle kaç. Kendine dert arıyorsun.

Psikolojik rahatsızlık dediğin mevzu, bilinçli ve sağlam bir terapist-hekim gözetiminde tedavi edilebilecek bir şey. Yeter ki inan ve bu yönde çabala, çabanı artır. Sadece ilaçla tedavi olmaz, yanına travma tedavisi ve bilişsel davranışçı terapi gerekir. Bunları alabilmen gerekir, bulunduğun ülke bunları sağlamıyor mu? Sağlaması lazım, hele ki malulen emekli olmuşsan.

Dostum farkında olmadan ve istemeden bencilce düşünmüşsün, fark etmeni sağlamak istedim. Farkına varınca zaten kendiliğinden vazgeçeceksindir bundan. Ama önce kendinle ilgilen, kendine ilgi ve şefkat göster ki insanları daha kolay anlayabilesin. Şefkat her zaman istekleri yerine getirmek demek değildir, şefkati sevgiyi iyi öğrenmek gerek.

Ailenin seni bu halinle evlendirmek istemesi biraz üzdü açıkçası. O ne öyle "sana ben bakamam git başkasını bul" mu demek bu yani? Gördüğün gibi insana kendinden başka hiçbir yardımcı yok, bir de tanıyıp sevenler için Tanrı'dan başka. Artık Tanrı'ya mı yoksa kendine mi, birinden birine sıkı tutun ve şifalanma yönünde alabildiğine yardır. Bak nasıl sağlıklı ve mutlu olacaksın. Tez zamanda şifalar dilerim.
  • yaren  (31.01.18 06:38:14)
sen neden evliliği bu kadar kafana taktın ki? tamam bekar kalmak istememeni anlıyorum. hayatın sonuna kadar ailenle yaşayıp onlar gidince de tek başına kalmak istemiyorsun. bu sebeple bulduğun ve seni “bu halde” kabul edecek ilk kızla evlenmeye razı olduğunu söylüyorsun. sanırım doğru anladım. ama bunda sence de bir gariplik yok mu?

psikolojik rahatsızlığını kendine büyük bir eksi olarak görmeyi bırakmalısın bence. “zaten ben hastayım, beni bu halde kabul eden kim olursa olsun evlenirim” diyerek kendine haksızlık ediyorsun. kimse mükemmel değil, herkesin sorunları var. şu duyuruyu bile 3-5 gün takip et de gör, ne manyaklar çıkıyor :) ama sevgili olacağımız ve/veya evleneceğimiz kişiyi bulduğumuzda o sorunlarına ve manyaklıklarına rağmen değil, o sorunlarıyla bir bütün olarak seviyoruz onu. eğer “rağmen” seversek bir gün gelir o sorunlar canımıza tak eder. senin okuldan arkadaşının yaptığı gibi “psikolojik sorunları vardı, ayrıldım” olur.

tavsiye: rahatsızlığını hayatının odak noktası haline getirme. kafana göre bir çevre edinmeye bak. evlenilecek kız arama, arkadaş olunacak kız ara. evlilik olursa olur, olmazsa da kıset değilmiş dersin. hiç evlenmemek, çekemeyeceğin biriyle bir ömür beraber geçirmekten iyidir.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (31.01.18 08:21:58 ~ 09:24:40)
bence:

bulgar kızla kaçma
türk kızla evlenme

öncelikle kendi sorunların üzerinde çalış. hayata tutunmanın yolunu bul. yani ben mutluyum. ayşeyle olursam daha da mutlu olucam ve ayşeyi de mutlu edeceğim diye düşünüyorsan devam et. kendi kendine mutlu olduktan sonra kızlardan hangisi ile daha mutlu olacağına karar ver. son olarak da seçeceğin kızla zaman geçir. ilişki yaşa. evet senle evleneceğim diye ilişki olmadan karar verilmez ki hocam.
  • twelfth  (31.01.18 09:58:00 ~ 10:01:19)
"kendime bile katlanamiyorum evlilik gibi ciddi bir müesseseyi nasil kaldiririm bilmiyorum"

evlenicem her şey yoluna girecek diye evlenme. şu an x seviyesinde zorlanıyorken evlendiğinde bu 5x olacak, bir sürü yeni değişken olacak, farklı problemler eklenecek ve hayatında kendinden başka birinin daha sorumluluğu olacak.

kendi problemlerini çöz, baskıya boyun eğme. onlar hayatın bir düzene girsin istiyorlar ama senin yerine onlar evlenmeyecek, sen evleneceksin. 31 yaş daha, neyin geç kalmışlığı.

bulgar kızla kaçma fikri de saçma geldi.
  • pinkpeony  (01.02.18 10:21:50)
Ben de pinkpeony'e katılıyorum. Acayip zor bir şey bir insanın daha sorumluluğunu üstlenmek, sevgililik bile zor açıkçası.

  • roket adam  (01.02.18 23:25:48)