30 yaşında aile ile yaşanır mı ?

Aileye bakan birey aynı zamanda kalan birey.
Sizce aile terk mi edilmeli yoksa anne babaya saygı duyulup evlenincemi demeli ? Ne düsünüyorsunuz ?

Evlenince bence. Kasmaya gerek yok. Durup dururken kural oluşturmaya gerek yok. X yaşa gelince ailenin yanından ayrılınır diye bir şey olmamalı.

  • işimdeyim gücümdeyim  (28.01.18 01:39:47)
kişi ailenin yanında yaşamaktan mutluysa ve sıkıntı yaşamıyorsa problem yok. değilse eğer işin saygıyla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

  • brakgn  (28.01.18 01:47:39)
ben olsam ayrılırdım. insanın özel hayatı olabilmeli bir yaştan sonra.

  • nickini degistiren yazar  (28.01.18 02:24:30)
Bizim memlekette yaşanır ama Amerikan dizi/filmlerinde gördüğüm şey, bu insanların "loser" diye damgalandığı. Demek istediğim, "kalınmalı/kalınmamalı" diye bir kaide yok bence.

Eğer ayrılmak için kendince sebeplerin varsa usulünce ayrılırsın tabii. Ama derdin tasan yokken durup dururken "30 oldum madem, gideyim başka ev açayım kendime" diye de dertsiz başına dert almana gerek yok. Aile iyi aile güzel de insan kendine ait bir alan isteyebilir, ayrı bir hayatı olsun isteyebilir, şudur budur ister. Böyle isteklerin yoksa ne diye ayrılasın yaşından dolayı?
İşsiz güçsüz ipsiz sapsız, ihtiyar insanların sırtında kambur bir hayatın olsa yine "git kendi hayatını kur, kimseye faydan yok bari kendine bi faydan olsun" denir ama aileye de sen bakıyormuşsun. Bakmaktan kastının geçimini sağlamak olduğunu düşünüyorum. Hasta bakımı ise zaten bırakma, üç günlük dünya, pişman olursun.
  • lazor  (28.01.18 03:20:14)
Universite gibi dusun, universiteye gitmek elbette zorunlu degil ama universite okumak bircok kisiyi olgunlastiriyor. Kendi evinde sorumluluk alunca da bircok deneyim kazanmis oluyorsun.

Ozellikle erkeklerin ailelerinden ayri yasama deneyimleri olmali cunku 35 yasinda adam 2 yasinda cocuk babasi oluyor ama ocakta sut isitmayi bile bilmiyor. 21.yuzyilda yasiyoruz. Bir eviniz olsun, cocugunuza devlet okulunun sunabileceginin yaninda bir gelecek sunmak istiyorsaniz kadin da calismak zorunda.

Bu gibi nedenlerle yetiskinlerin anne baba korumasi olmadan yasamayi deneyimlemeleri gerekli.

30 yasinda aileleriyle yasayan kisiler genelde muhafazakar kesim. Zaten kadinin yeri evde hizmet etmektir. Erkek mutfaga girmez kadin da alisverise cikmaz. 3 cocuklari olur. Bunlara anane bakar cunku o da anneden zaten 15 yas falan buyuktur. Calismaz hayatinda hic calismamistir. Evet bu insanlarin universite okumasina ve benzer sekilde ayri eve cikmalarina gerek yok.
  • Traveller  (28.01.18 03:34:05)
Cevap basit kişi istiyorsa yaşar,
İstemiyorsa ve şartlar el veriyorsa başka evde yaşar.
Aile ile de yaşamak baya avantajlı bence hem sevgisiz kalmıyorsun hem de çok para harcamıyorsun, kendine harcayacak daha fazla paran var ve eve yorgun argın geldiğinde yemek yapma sıkıntın yok.
  • powerpufgirl  (28.01.18 09:55:57)
Elindeki maaşla gerçekten ayrı bir evde yaşayabiliyorsan yaşa bence. Ama bunun tamamen maddi olduğunu düşünüyorum. Neden 30 yaşındayım ailemle yaşıyorum diye kendini kasmanın bir anlamı yok. Türkiye de bu piyasa şartlarında gayet normal ve gerekli. Ben tek başıma geçinemiyorum mesela şuan.

  • kismisolungac  (28.01.18 10:21:17)
Soru çok anlamsız geldi bana açıkçası. Bunun kaidesi ve yaş sınırı yok.

Sorundan hareketle diyorum ki aileden ayrı yaşamak aileyi terk etmekle eş tutuluyorsa birlikte yaşanmalı.

Powerpufgirl güzel açıklamış.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (28.01.18 11:40:30)
ailenle yaşamakla ilgili bir sıkıntısı yoksa neden ayrılsın ki?

muhtelif sebeplerle 20li yaşlarda ailesinden uzakta, tek başına 4 - 5 yıl yaşayıp da bu yaşlarda tekrar ailesinin yanına gelenler genelde sorun yaşıyorlar. çünkü alışık oldukları özgürlük algısı tekrar değişiyor. insanlar da uyum sağlayamayıp ayrılmayı düşünüyorlar.

ancak bu bir şart değil. yani bu yaşa gelmiş biri ailesi ile sorun yaşayacak diye bir kadide yok. her şey yolunda ise ben ayrılmayı düşünmez, ayrı evde vereceğim kira, yemek, temizlik gibi masrafları da kenara koyar ve para biriktirdim.

bu arada; ailesi ile yaşayıp da para birikteremeyen çok insan var. nasıl olsa kira, mutfak masrafım pek olmuyor deyip müsrif yaşıyorlar.
  • dahinnotha  (28.01.18 12:33:22)