Hangi Yol Bisikleti?

Selam bisiklet sevdalıları,

Ben yol bisikleti almak istiyorum ama hangisini alacağıma bir türlü karar veremedim.

Herkes başlangıç yol bisikleti diye 1500-2000 arasında değişen bisikletler öneriyorlar. Bu aralıktaki bir bisikleti alsam bana yeterli gelecek mi? Daha pahalı bir bisikleti almaya gerek var mı? Diyelimki, yeterli gelmiyor ve ileri zamanlarda satmak istesem -muhtemelen- satmakta çok zorluk çekeceğim veya satamayacağım.

Ama bu aralıktaki bir bisiklet yeterli oluyorsa da -ben de zengin olmadığım için- bisiklete çok fazla para vermek de istemem. Ama ucuz diye beni bisikletten soğutan bir bisiklet almak da istemem.

Kafam çok karışık. Hangi bisikleti alacağımı bilmiyorum.

Günde kaç km bineceksiniz, kondisyonun ne alemde, olmazsa olmazlarınız neler? Hicbir şeyden bahsetmeyip, "1500 2000lik bisiklet işimi görür mü?" diyen birine nasil bir cevap vermemizi bekliyorsun ki?
Decathlondan veya salcano'dan 2000tlye giriş olmak kaydıyla yol bisikleti bulabilirsin fazla beklentin yoksa işini görür. Ayrıca 2.el bir tık üstte bisikletler de bulabilirsin. Kullandikca ve tatmin etmedikce donanım artırabilirsin.

  • karacigerim vur kadehlere  (27.01.18 20:48:42)
Olmazsa olmazım diye birşey yok. Alüminyum ve karbon kadro bisikletler var ama hangisinin tatmini ne kadar, bilmiyorum.

Kondisyonum şimdilik fazla değil. Günde şimdilik 15-20 km kadar süreceğim. Kondisyonum arttıkça mesafeyi arttırmayı düşünüyorum.

'Kullandıkça ve tatmin etmedikçe' yerine baştan iyi bir bisiklet almak daha mı mantıkl?

2. el bisikletler konusunda ise bisiklete almaya giderken yanında bisikletten anlayan birisi olması daha iyi olur herhalde. Benim çevremde öyle birisi de yok.
  • Barbaros59  (27.01.18 20:57:49)
kilo boy kaç? yol bisikletleri kilolu insanlara gelmez, bozuk yollara gelmez, 3 5 cm lik sert bir kaldırım çökmesine girsen, lastik patlar, jant ta yamulur. ona göre.

bak bisiklet sporcularının çoğu bildiğin otobanda hazırlanıyor, milli takımı kaç kere otobanda görmüşlüğüm vardı yani geçmişte, sonra bi dünya para verdim ikide bir lastiği patlıyor, jantı yamuluyor deme. mahalle arasında falan gezemezsin, illa cam gibi düz yol olacak, o da türkiyede zor.

michellen 60 euroluk yol bisikleti lastiği takmıştım bisikletime, bi günde 3 defa yama yaptım, jantlarım uygundu ben kalın lastik takıyordum, heveslendim merak ettim aldım.

benim bisiklette 27 jant, hafif sayılabilecek bir bisikletti, yol bisikletinden tek farkı, boynuzsuz direksiyonu olmasıydı.
  • Photographer  (27.01.18 21:59:11 ~ 22:05:30)
Yol bisikleti almak için en alt bütçe şu an için 3000 TL olmalı. Decathlon'dan bu ara uzak durulmalı. Accell bisiklete yönelmeli (bianchi, carraro)

bu bütçeye alınan bisiklet pek fazla değer kaybetmez. yeni başlayan bisikleti yeni başlayana satılır. 3000 liraya alıp 2 sene kullanıp 2500 liraya satarsınız en kötü.

yol bisikletinde eksi belirtilmedikçe üst sınır 100 kg oluyor. bazı özel seri jant ve kadrolar 120 130 lu kilolara kadar izin veriyor, bazı niche kadrolar ise maks 80 diyebiliyor. alacağınız kadro muhtemelen 100 kg ye kadar sürücüye izin verir.

yol bisikletiyle 3 5 cm lik çukura girmeyi bırak merdiven iniyoruz birşey olmuyor, lastiklerimiz 700 23c veya 25c maksimum. en son ne zaman jant kırdım hatırlamıyorum çünkü kırmadım 16 yıldır yol bisikleti sürüyorum :(

birde o lastikler mtb lastiği gibi 60 psi değil 110 psi havayla dolu :( öyle kaldırımdan inmeyle jantı yere vurman zor, uçaktan atman gerek bunu yapabilmen için :(

michellen (hellen) 60 euroluk lastiği merak ettim 30 dolarlık michelin pro 4 endurance kullanıyorum. 3 yılda 1 kere yama yaptım. rotam genelde istanbul şehir içi ve tekirdağ ili.

eğer bulunduğun şehir istanbuldaysa satın alırken yardımcı olabilirim. değilsen de mesaj atarsan yönlendireyim.

son olarak; yol bisikleti almayı düşünüyorsan mümkün olan en fazla bütçeyi ayırmalısın. ekipmana harcayacağın her 100 dolar, sana hafiflik sertlik ve rijitlik olarak geri döner. böylece bisikletten aldığın hazzı katlayabilirsin. ikinci el almak istiyorsan da bütçeyi yükseltebilirsen elimde birden fazla elit seri bisiklet var ^^
  • Tears of Devil  (28.01.18 01:17:12)
@Photographer aşırı kilom yok. 80-85kg aralığındayım.

@Tears of Devil size katılıyorum.
Sizin elinizdeki bisikletin marka ve modeli nedir?
  • Barbaros59  (28.01.18 18:13:24)