Pegasus ile Zürih, oradan tren ile ver elini Almanya sorunsalları

Arkadaşlar kanalıma hoşgeldiniz,

Bugün sizlerle yurtdışı havalimanı ve yolculuk deneyimlerinizi tartışalım istiyorum.

Şubat ayında Zürih'e gidiş dönüş bilet aldım ve sonrasında tren ile Almanya'ya geçeceğim. Dolayısıyla tongaya basmamak için gidiş dönüş seferlerini inceliyor, ince eliyor sık dokuyorum.

Deneyimi olanlardan bana ışık tutmalarını rica edeceğim birkaç konu var:

İlki, Zürih havalimanı'nda Pegasus kontuarlarında dev kuyruklar oluyor mu? Aslında sadece el bagajım olacak ama online check-in yapsam bile sanırım mobil boarding pass kullanamıyormuşuz. Doğru mudur?

İkincisi (aslında yukarıdaki soruyla da bağlantılı), 11 uçuşu için 9.10 varışlı bir tren kötü bir fikir mi olur? Kontuar'da ya da Schengen alanından çıkışta pasaport kontrollerinde sıkışma ihtimalim nedir?

Üçüncüsü, İstanbul uçuşlarında (başka ülkelere giderken tanık oldum) uçak rötarla kalksa bile, havada geçen zamanla bir şekilde telafi edilip varış noktasına makul bir gecikme ile intikal ediliyor. Böyle bişeye denk gelmiş kimse var mı, bu yaygın birşey midir? Ya da varış saatinden bağımsız, (bagaj beklemeden) havalimanından çıkıp tren garına gitmem kaç dakkamı alır.

Dört ve son, tren biletleri (flexi olmayanlar) şu an istediğim destinasyonda 22 euro civarı. Bu fiyat gittiğim güne artmış olur mu, yoksa bu zaten tavan fiyatı mıdır?

Çok sevgiler, saygılar,

cheers

Zürih üzerinden birkaç yıl önce uçmuştum ve havaalanından şehir merkezine gelmek çok uzun olmasa da yine sürüyordu. Pasaport kontrolünde herhangi bir yurtdışı deneyiminden farklı bir şey yoktu. Sonuçta Tr üzerinden geleceğin için birçok kişi eu vatandaşı olmayacaktır ve uzun bir kuyrukta beklemen olası, ve yine Almanya'ya geçiş için trenden ziyade otobüsler daha ucuz olacaktır. Flixbus diye aratabilirsin ya da blabla da aynı şekilde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

  • nickfury  (27.01.18 17:12:19)
Tren fiyati artar.
Genelde gecikme olmaz ama tren havalimani degil de central stationa (Hauptbahnhof) gidiyosa cok buyuk risk olur. Direkt havalimanina varisliysa cok sikinti olmaz, genelde de max 15-20 dk gecikme olur olursa. (Ekstrem durumlari saymiyorum.)

Zurihten sadece schengen ici uctum, kuyruk vs bilemiyorum o yuzden.

Pgs mobile boarding pass olmuyorsa orada kiosk vardir diye dusunuyorum. Yoksa da beklersin, online checkin kontuari kesin olur (viyanada filan var)

Havalimanindan tren garina gidis icin googlemaps e bakabilirsin.
  • kuehles blondes  (27.01.18 17:36:38)