Amerika'da ya da Avrupa'da iş bulmak için tam olarak neler yaptınız?

Şuan buralarda çalışan arkadaşlar nasıl gittiniz? Önerileriniz nelerdir? Not ortalaması önemli birşey midir? Abd ya da Avrupa'ya nasıl göç edebilirim?

not: evli değilim yaş 26.

en temiiz amerikalıyla evlenmek.

  • oscar  (25.01.18 16:14:02)
en temiz yol master veya doktora sonrasi is bulmak ve calisma izni almak.

  • emrahday  (25.01.18 16:17:17)
Not ortalaması değil. Bitirdiğin bölüm ve sektör tecrübesi önemli.

Şu an trend programcılık. Avrupa'da programcı adam pahalı. Doğu avrupa'da niteliksiz. Türkiye'de hem ucuz hem nispeten daha nitekikli elemanlar var.

O nedenle Almanya ve İsveç'te çok sayıda yazılım sektöründe çalışan Türk var.
  • bos gezenin bos ustasi  (25.01.18 16:18:28)
AB'de çalışma izniniz yoksa şirketlerin sizi alması için ekstra bir sürü iş yapması lazım ve masraflı da oluyormuş. O yüzden gerçekten sivrilmek lazım, baya öne çıkmak lazım ki şirketler alsın. Tabii belli bir sektörde iyiyseniz böyle. Yoksa izin olmadan normal işlere girmek pek kolay değil gibi. Tezgahtar, garson vs. gibi.

  • senolll  (25.01.18 16:35:43)
ben bilgisayar mühendisiyim. amerika'da arkadaşı ziyarete gitmiştim. arkadaşım da, ablası da bilgisayar mühendisi amerika'da... neyse, arkadaşın ablası çaya davet etmişti. işyerinde acilen java bilen eleman ihtiyaçları varmış. senelik tam hatırlamıyorum, 72bin dolar yahut daha yüksek bir maaş veriyorlardı. kabul etsem direkt başlayacaktım ama ailem amerika'da yaşamaya hazır değildi. (ben de değildim :) )

yani bazen denk gelebiliyor. referansla, tanıdıkla olabiliyor...
  • dilemma of subscribtionability  (25.01.18 16:55:14 ~ 16:55:33)