Cocuk psikolojisi, ne yapmali?

Ozet: ben 25 kiz kardesim 12 yasinda. Ben berlin’de yasiyorum o turkiye’de. Ailem yanima ziyarete geldi ve telefonunda bir sey ayarlerken(evet akilli telefonu var) whatsapp acildi ve bir erkege opucuk emojisi gonderdigini gordum. Siniftan bir cocukmus, salaga yattim dusunmeden yanlis bir sey yapmamak icin ama FITIL DURUMDAYIM SU AN. Ne yapmali, ne etmeli? Dersleri de cok kotu bu donem, yaninda da yasamiyorum. Telefonu elinden almali mi, nasil yaklasmali bu duruma? Biraz deli olmus durumdayim su anda.

ne kadar cahil insansin ya

  • purple rain  (25.01.18 02:26:46)
Cehaletten kotu olan sey sahip oldugun onyargi @purple. Sana hayatta basarilar.

Cocuk psikolojisinden anlayan insanlarin gorusune ihtiyacim var, zira nasil davranilmasi gerektigini bilmiyorum
  • renkli hayalet  (25.01.18 02:30:37)
ergen psikolojisi diye kendini incele bence. elinden telefonu alsan ne olacak, o çocukla yine görüşecek, sınıf arkadaşı sonuçta. okuldan da al, okutma bari kızı?! bunun neyine fitil oluyorsan?!

  • su nanesi  (25.01.18 02:31:01)
Telefonu almaktan niyetim cocukla gorusmesini engelemekten ziyade sosyal medyanin yarattigi dopamin etkisinin yasina uygun olmadigini belirten bir makale okumus olmam, zira akilli olmasa da bir telefonu olacak kesinlikle. Ben uzerine bastirma ve bir seyi yasaklama niyetinde degilim yalnizca dogru bir sekilde yonlendirilmis olmasini istiyorum.

  • renkli hayalet  (25.01.18 02:33:40)
sakinleş bence. anormal bir durum yok gibi görünüyor.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (25.01.18 02:34:46)
uyurken telefonu alın, whatsapp web kullanarak bir oturum açın sonra telefonu verin. Bu zamanda hele türkiye'de bunu yapmazsanız o çocuk tecavüzede uğrar öldürülür de. Biraz o marjinal dünyanızdan kopunda türkiye gerçeklerini görün duyuru sahibine laf atan ileri zekalı arkadaşlar. Televizyon izlememeyi marifet sayarsınız ama tüm türkiyenin gerçekleri orada. Çocuklarını takip etmeyip başı boş bıraktıklarında başlarına neler geldiklerine şahit oluyoruz.

  • kompisko  (25.01.18 02:40:01)
12 yaşındaki kişi daha çocuk ve sizin telaşlanmanız çok normal. Anormal olan bunu hiç takmamanız olurdu.

Öncelikle çocuk istismarı olsun, yaşıtlararası duygusal incitme olsun bunlar tüm dünyada yaygın. Büyüğü olarak ona ne doğru ne yanlış öğretmek de size kalıyor elbette çünkü o yaşta hissettiği duygunun (ezilme, şantaj sırası tedirginlik vs ya da tam tersi) bile yanlış olduğunu anlamayabilir.

Şimdi bunları niye anlattım? O basmakalıp cümlelerle karşı çıkanlar belli ezberci zihniyetlerinin farkına varır diye.

Bir sonraki cevabım sizin ne yapmanız gerektiği ile ilgili olacak.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (25.01.18 03:12:11)
dostum kizlardan biraz anliyorsan simdi buna buyuk tepki verirsen ne olacagini biliyorsun. kiz daha da yapiscak bu seylere falan. onun yerine sohbet et kardesinle "iste bak sunu yanlislikla gordum kim bu cocuk ? kac yasinda" vb bunlari ogrenmeni tavsiye ederim. simdiden kardesinle aranda bu seyleri de konusabilecek bag kursan sanki fena olmaz. ileride onun goremedigi ve ya farkedemedigi lavuklari falan ayiklamasinda yardimci olabilirsin.

ha diger turlu koruma diyorsan. hele wahtsapp webb falan. bunlar hikaye. hele bu cagda o turden bir turan taktigi denemek bu kizcagizi senden uzaklastirir aranizdaki iliskiyi de zehirler. en iyi koruma kardesine verecgin davranissal egitim olur. ogutler bilgiler, uyarilar ve her zaman korundugunu kollandigini hissetirmen de cabasi.
  • charlotte blanc  (25.01.18 03:17:34 ~ 03:19:14)
kaygılarınızda haklisiniz.
yasaklamak çözüm olmadığı gibi anlaşılmadığını düşünerek daha da teşvik edici olabilir.

anlayabileceği düzeyde basit makaleler bulup beraber okuyabilirsiniz güvenli internet ve sosyal medya kullanımı üzerine.
ders veriyormuş gibi değil de "a bak şimdi bir şey okudum gel beraber okuyalım vb" gibi bir yaklaşım belirleyebilirsiniz.
sınırları gösterin, durması gereken noktayı kendisi belirleyecektir.
annenizle konuşun. "telefonunda böyle bir şey var" diye anlatmayın. ama sosyal medyanın gençler üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden ve kardeşiniz için endişelerinizden bahsedin. bu aralar biraz daha dikkatli ve özenli olmalarını isteyebilirsiniz.
derslerinin neden düşük olduğu üzerine konuşun beraberce. kendi hayatınızı gösterin. okuyorsanız okulunuzu, çalışıyorsanız is yerinizi gezdirin çaktırmadan. orada olmak için ne kadar cabaladiginizi, güzel arkadaşlar edindiğinizi, her yaşta ve yerde yeni insanlar taniyabilecegini anlatın. kendimden yola cikayim ablam beni odtü bahar senlikleri ne götürürdü. iyi bir üniversite okumak, apartman bozması yerlerde okumaktan daha keyiflidir mesajını almistim ben o söylemese de...hayatinin onun seçimlerinden ibaret olduğunu anlamalı.
her türlü üniversite okuyabilirsin ama iyisinde olmak senin elinde...
bir de eğer özel üni. vb. okutma imkanımız varsa da söylemeyin. bilmesin. ona güvenen de çok oluyor.
talep edilen değil talep eden tarafta olmayı anlamali. bu anlamda yurtdışında yaşamanız türkiye ve orası arasındaki farkları görmesi açısından iyi.
ama benim yanıma gelirsin kapısını açmayın. sen de böyle yerlere gelebilirsin mesajı daha doğru...
nacizane fikrimdir.
  • balik kraker  (25.01.18 03:18:46)
bir de çevrenizden arkadaşlarınızdan (tabii hikayeleri biraz degistirerek) örnekler verebilirsiniz.
bunları kahve vb eşliğinde sohbet gibi yaparsanız sizinle bir şeyler paylaşmış olduğunu da hisseder.

mesela x ablan lisede dersleri boşlamıştı. onun için çok üzülüyordum. sonra kendisi de farketti hatasını çok sıkı çalıştı y bölümünü kazandı bak şimdi işinde müdür oldu. çok kazanıyor, geziyor vb. eğer bunu yapmasa evde oturan başarısız hayatında başka şehire ile gidememiş biri olacaktı vb gibi...
ya da y abim evlenecekti kız arkadaşıyla evlenecekti ama sevmediğine karar vermiş. bak sonra şimdiki eşiyle tanıştı ne kadar mutlular... vb. demek ki daha geniş bakınca daha doğru insanlar bulunabiliyor... gibi. anladınız iste siz onu. biraz dedikodu biraz muhabbet ortamı oluşturarak...
çünkü kimse o yaslarda nasihat dinlemeyi sevmez.
  • balik kraker  (25.01.18 03:29:23)
O yaştaki bir çocuğun ne yaptığına hakim olmanız gerekiyor. Hatta yaklaşık 16-17 yaşına kadar böyle. Aşırı baskılamadan ama belli sınırlarınızın olduğunu bilmeli. ve siz onun her yaptığını bilmelisiniz. Çocuk bunun farkında da olabilir, sıkıntı yok. Çünkü sizin ondan sorumlu olduğunuzun bilincinde olması gerekiyor. Ama ilk kez bu bilinci kazanacaksa (daha küçük yaşta bunu oturtmadıysanız) ters tepebilir, bu durumda ilk etapta gizli olarak kontrol edebilirsiniz. Açıkladığınız zaman anlayışlı olabilecek olgunluğa eriştiyse açıklayabilirsiniz.

Eğer sınıftan arkadaşıyla normal düzeyde görüşüp öpücük gönderdi ise sıkıntı yok. Çocuksu duygusallık içerisindeyse müdahale etmeden kontrol etmekte fayda var. Bu durumda sırdaş/arkadaş gibi yaklaşabilirsiniz. Ama yaşından büyükçe bir ilişki varsa aralarında ilişkiye müdahale etmek yerine yaşından büyükçe olmasına sebep olan kaynaklara müdahale etmek gerekir. Çünkü o ilişki zaten bitecek. İlerisi için yara almamak adına davranışlarını olumlu yönde değiştirmek gerekir bu durumda.

Örnek: direkt kendi hayatımdan örnek veriyorum. 13 yaşında kız kardeşim var ve yaklaşık 3 yıl evvel sınıf arkadaşı porno izlettirmiş. Bize gelip anlattı ve bir daha o arkadaşına gitmesine izin verilmedi. Pornonun ne olduğu ve neden zararlı olduğu anlayabileceği dilden anlatıldı. Peki diğer 10 yaşındaki arkadaşına ne oldu? Babam pedagog olmasına ve ailesi ile çocuktan habersiz görüşmesine rağmen aile umursamadı ve şimdi de çocuğun ilk erkek arkadaşıyla pornoda geçen sözleri taklit ederek mesajlaştığını biliyoruz. Ve bunun kötü olduğunun dahi bilincinde değil çünkü bunu okulun ortasında açıkça konuşabiliyor.

Verdiğim örnek uç bir örnek gibi görülebilir fakat maalesef toplumda yaşadığı duygunun/ortaya koyduğu davranışın iyi ya da kötü olduğunun dahi ayırdına varamayacak derecede pekçok çocuk var. Bunun en temel sebebi de müdahalesiz aileler, çocuk her yaptığını iyi sanıyor bundan dolayı. aşırı baskı merak uyandırır ama çocuk belli sınırların olduğunu da bilmeli.

Yapmanız gereken baskı yaratmadan müdahil olabilmek, daha doğrusu ne yaptığını uzaktan da olsa bilmek ve gerektiğinde anlayabileceği şekilde müdahale etmek. Bazen sert tepki verebilir ama kısa süre sonra sakinleşir çocuk çünkü idrak süresi yetişkin bireye göre uzundur. Böyle böyle medeniyetin sınırlarını öğrenir.

Son olarak tüm bu anlattıklarımı yapması gereken aileniz, uzakta olan siz değil.

Not: bir pedagog eşliğinde yazılmıştır. Ama çocuğun olgunluk seviyesi bilinmediği için cevaplar aşırı net olmayabilirmiş.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (25.01.18 03:35:57)
Merhaba, böyle bir web sitesi var, konuya direkt cinsellik olarak yaklaşmak doğru olmaz ama ilginizi çekebilir diye yolluyorum. www.facebook.com

  • kaset  (25.01.18 09:41:28)
yasaklamak, engellemek, telefonu elinden alarak mahrum bırakmak gibi şeyler çözüm değil. artık karşınızda çok daha net yaklaşmanız gereken bir genç var, bir çocuk değil.

bu durumda size önerim alternatif yaklaşımları denemek. siz kadınsanız kendi başınıza gelen bir olay kurarak görüşünü sorabilirsiniz. öncesinde kendisini değerli hissettirecek bir iki şey söyleyebilirsiniz.

öpücük göndermesinde, yaşıtları ile öpüşmesinde, sevgilisi olmasında sorun olmayan bir yaşta. unutmayın, sadece sınırlarını çizmesine yardımcı olmanız lazım. karşınızdaki artık 4-5 yşaında bir çocuk değil.

bu konuda bilgi edinmek isterseniz, atalay yörükoğlu'nun gençlik dönemine uygun kitabını okumanız faydalı olur.
  • babilbaligi  (25.01.18 11:18:41)