Bademcik ameliyatı olacağım - önerileriniz lazım

Yakında ameliyat olacağım. Hayatımdaki ilk ameliyatım olacak ve okuduklarımdan sonra baya bir tırsmış haldeyim.

Yetişkin yaşlarda ameliyat olanlar vardır illa ki aramızda. Süreç tam olarak nasıl işliyor? Ağrı acı ne kadar kötü? Ne yemek ne içmek lazım?

*Hangi hastanede, ne kadar masraf ödeyerek ameliyat olduğunuzu yazarsanız şükela olur.

Okuma, uyuyup uyanacaksın bu kadar.

Tabii uyumama ihtimalin de var, anestezi sıkıntı çıkarıyor, felç oluyorsun ama bilincin açık kalıyor, tüm yapılan işlemleri hissediyorsun.
  • i was made for you  (25.01.18 00:43:26 ~ 01:14:36)
32 yaşında oldum ameliyatı. Tr'de olmadığım için fiyat konusunda bilgi veremeyeceğim ama burada 5 gün hastanede yatman gerekiyor kanama riskine karşılık ancak Tr'de ertesi gün çıkıyorsun. İlk 2-3 gün zor olacak elbette ama bu zamana kadar çektiğin acıların son bulacağını ve bir daha tekrarlanmayacağını bildikçe olsun değer diyorsun. ilk 1 hafta kanama riski yüksek, kanama olmaması için uğraş, en önemli noktalardan biri bu. Kendini yoracak hareketlerden kaçın, bu bile kan akışını hızlnadırıp kanamaya neden olabiliyor. Dinlen dinlen dinlen. Doktorun yiyebileceklerin konusunda sana yapman ve yapmaman gerekenleri söyleyecektir, onlara harfiyen uy. Bol bol su iç. Anastezi genelde kabızlık yapabiliyor,, bol bol su su su iç. İnternette kola cips yedim diyenler falan olacaktır. Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak dur derim ben. Portakal mandalina gibi meyveler de dahil buna, sonuçta orada iyileşen dokular var ve meyve asitleri orayı az da olsa tahriş edebiliyor. Gece ağrılarının olması muhtemel, ağrı kesici alacaksın. Kimisi için kolay geçer , kimisi için zor ama bademcik iltihabıyla yılda 4-5 kez uğraşan biri olarak geç kaldığım için pişmanım. Keşke daha öcne olsaymışım diyorum.

  • nickfury  (25.01.18 00:51:54 ~ 00:54:10)
Kuzenim oldu yakın zamanda. Onda geniz eti de vardı. Ameliyattan sonra hafif bir kanama olabilir. Doktor on günlük bir beslenme listesi veriyor. Tamamı sıvı gıdalardan oluşan bir liste bu. Daha sonra ise bir süreliğine yumuşak yiyecekleri tercih etmeniz gerekiyor. Dondurmayı tavsiye ediyorlar ama tüm besinler beyaz renkte olacak. Kanama olursa renk farklılığından anlaşılsın diye. Örneğin sade süt içebilirsiniz ama kakaolu süt içemezsiniz gibi. Doktorunuz açıklar zaten. Ben daha önce başka bir ameliyat olmuştum. Genel anestezi biraz baş ağrısı, huysuzluk yapabilir. Etkileri geçiyor ertesi güne.

  • dissendium  (25.01.18 01:10:59 ~ 01:17:03)