çöpten enerji üretmek

isveç ve danimarka çöplerini yakıp enerji üretiyor hatta çöp yetmediğinde başka ülkelerden de alıyorlar. bu tesisler hakkında bilgisi olan var mı? tesis kurulumu ne kadara mal oluyor? kaç kişi çalışıyor? üretilen enerjinin çeşitliği ve kullanım alanları nelerdir?

bu santrallerin kilowatt başına maliyeti 4000$ civarı oluyor. birim enerji üretim maliyetleri açısından kömür ve doğalgaza göre daha avantajlı denilebilir, özellikle belediyelere ait tesislerde yakıt masrafı çok az olacağından bu maliyet azaltılabiliyor. ama bir kömür tesisine göre kurulum maliyeti daha fazla. (kömürün ortalama 3000$/kw)

çalışan sayısı olarak kömür yada doğalgaz tesisi ile bir fark yok, mantık olarak da çok farkları yok aslında birinde doğrudan doğalgaz yakıyorsun, diğerinde kömür, bunda da biyokütleden açığa çıkan gaz yakılıyor.

ısıl verimlilik açısından çok daha düşük verimliliğe sahip, taş kömüründen elde edilecek verim çok daha fazla oluyor. yani daha az yakıtla daha çok ısıl güç elde ediliyor.

ancak yakıt olarak çöp daha ucuz olduğundan birim enerji üretme maliyeti çöpte daha düşük. buna karşın ek santraller ve dönüştürme süreçleri gerektirdiğinden (depolama, gübre üretim ve kimyasal süreçler) biyogaz santrallerinin işletme maliyetleri daha yüksek.

devlet desteği olmadan yada direkt devlet eliyle yapılmadan çok verimli görünmüyor. bu tip santraller genelde enerji sorununu çözmüş devletlerin yaptığı yatırımlar.
  • peace.on  (23.01.18 22:58:19 ~ 23:01:59)
burada biraz anlatılmış.
ortadoguenerji.com.tr

  • sutlu nescafe  (23.01.18 23:04:31)
  • goodz  (23.01.18 23:04:32)
İstanbula avrupanın en büyük çöp yakma merkezi kuruluyor. Çelik projelerinde rol alıyorum. Yapım maliyetleri bile yüksek düzeyde

www.hz-inova.com burayı bi incele istersen
  • Take it away honey  (23.01.18 23:18:54)
ab kriterlerine uyum sağlama hedefi varsa yaygınlaşır türkiyede, yoksa çok da aman aman bir iş değil, rantı da yok fazla -)

  • kveldulv  (25.01.18 00:31:13)