Kıbrıs neden vilayet yapılmadı?

Sb

Not: Döneme ilişkin tarihi, sosyoloji, ekonomik ve bilgim yok malesef.

Türk tarafının başından beri tezi iki devletli bi Kıbrıs olduğu için öyle planlama yapıldı. Bu kadar "dost" ülkenin bizi ve Kıbrıs ahalisini bu kadar yalnız bırakacağı hesap edilmedi.

Diğer taraftan İsrail'i tanıyan bizi de tanır gibi bir emsal öne sürülmüş olabilir.

Rum tarafının bu kadar zarif diplomatik manevralar yapacağı, bizim ise saçma sapan işler yapacağımız kimsenin aklına gelmedi.
  • babilbaligi  (23.01.18 11:51:49)
cunku kibris isgal edilmedi. turk ordusunun kibrisa girmesinin sebebi budur;

- kibris rum tarafinda yukselen yunan milliyetciligi nedeniyle orada yasayan turk ulusunu hice sayarak kibrisin yunanistana baglanmasininin onune gecmektir. O donemlerde kibris rumlari tarafindan Enosis denilen kibris adasinin yunanistana baglanmasini amaci ile EOKA orgutu kurulmus ve turkler baski altina alinmisti. Iki taraf birbirine dusmustu, bu catismalar sonucu bircok kisi olmustu. Daha sonra turk askeri kibrisa girerek yuksek catismalar sonrasi adadaki turk ulusunu guvence altina almistir. Daha sonra iki kesim arasinda birlesmis milletler tarafindan guvenlik hatti cizilmistir. Bu durum sonucunda her ne kadar orada yasayan turkler ekonomik olarak turkiyeye bagli kalmak zorunda kalsalar da siyasi olarak kendi kararlarini ve geleceklerini belirleme hakkina sahiptiler. Bu kendi kararlarini verebilme demokratik hakki sayesinde 2004 yilinda yapilan Rum kesimi ile tekrar birlesme referandumunda buyuk oranda birlesme yonunde karar verseler de rumlar buyuk oranda hayir diyerek birlesmeye karsi cikmislardir. Bu da gosteriyor ki her ne kadar turkiyenin cikarlarina ters dusse de kibris turk halkinin kendi kendine karar verebilir, kendi meclisini, devlet baskanin secebilir, kendi meclisi olabilir bu nedenle de turkiyenin isgali altinda degildir. orayi isgal edilmis olarak gosterilmesi enosis dusuncesine hizmet eder bu nedenle turkiyenin karariyla vilayet yapilmasi fikri bir isgal olarak nitelendirilebilir, o nedenle vilayet yapilmasi fikri turkiye tarafindan one surulmemelidir. Ama bir gun vilayet olursa ayni hatayda oldugu gibi bunu yine orada yasayan kibris turk halki karar verecektir, bu karar biz turkiye cumhuriyeti vatandaslarina dusmez.
  • emrahday  (23.01.18 12:16:02 ~ 12:26:46)
türk tarafı kıbrıs'ta işgalcidir, eğer vilayet yapılsaydı hukuki zemine de otururdu bu.

kıbrıs'ta birçok katliamda denktaş'ın rum faşistlerle ortak iş yaptığı ve komünist partiden katliam yaptığı bilinen gerçek. özellikle 60'larda kıbrıs komünist partisi genel sekreterliğine bir türk yükselir ve onun katli türkler tarafından yapılır. o vakitlerde kıbrıs'ın küba olma korkusu yaşandığı için de abd ve ingiltere türkiye'nin müdahalesine üstünkörü bir ses çıkarttı.
  • hosein  (23.01.18 12:36:44)
@hosain soylediklerini uluslararasi kuruluslarin nezdinde veya akademik zeminde kabul gormus, kaynagi bilinen, referanslandirilmis arastirma, inceleme, tez veya belgelerle delillendirebilirsen sevinirim. Benim icin de ufuk acici olur, farkli goruslerde yazilari da okumak isterim. Eminim burada bircok merakli insan da one surdugun tezlerin uzerine dusunmek isteyecektir.

  • emrahday  (23.01.18 13:02:13 ~ 13:04:10)
@emrah, akel'in tarihine bakabilirsin, aihm kararlarını okuyabilirsin. sınırsız kaynak var. dilediğine bakarsın.

  • hosein  (23.01.18 14:06:12)