işinizde memnun değilsiniz ve...

çıkmak istiyorsunuz. fakat piyasa kötü. bir fakat daha, burada kalırsanız her gün baskı ve stres altında çalışacaksınız. bir suçunuz da yok. mobbing yapmak maksat. yeni bir iş arayışındasınız ve bunu gizli yapıyorsunuz. çünkü işsiz kalmak istemiyorsunuz. hayat zor malum.

oldu da, başka bir iş görüşmesinde size aldığınız maaştan 400-500 tl düşük maaş teklif edildi. böyle bir işi kabul eder misiniz? belki de kendinizi daha çok gösterebileceğiniz bir yer. fakat maaşı az daha düşük.

ne yaparsınız?

iş bulunca mı çıkarsınız buradan, yoksa artık dayanamayıp (dayanılamayacak seviyeye geliyor ve artık şevk-azim kalmadığı için düşük performansta çalışıyor) çıkar mıydınız?

iki uclu boklu değnek var ortada açıkcası.

400-500 eksik almam hayatımda neleri değiştirecek orası önemli. faturalarımı ödemekte sorun yaşayacaksam büyük risk ama biriktirdiğim para az kalacak diyorsam hiç düşünmem. lükslerim azalacaksa yine bi düşünürüm, öbür gittiğim yerde ne kadar sürede yükselebilirim/ekstra zam alabilirim diye.

ben kariyerimin başında böyle bi "düşüş" yaptım, şidmilerde meyvelerini toplamaya başladım ancak geçen sürede "idare ederek" yaşadım. henüz başlardaysan, kaybedecek çok şeyin yoksa bence mantılı olur.
  • Bruce  (19.01.18 14:48:27 ~ 15:00:53)
bruce haklı
maddi anlamda çok etkilenmeyecekseniz değiştirin
risk almanın tam sırası
  • superb  (19.01.18 14:57:14)
bak sana çok felsefi bi cevab vereyim :) ok bile geri çekilerek atılır. biraz geri düşmen çok önemli olmaz tabi bu para hayati önemde değilse.

  • hosein  (19.01.18 15:06:19)
maaşın ne kadar olduğuna bağlı biraz. 7binden 6 buçuğa mı düşüyor, 3binden 2buçuğa mı? yaşam standartlarımı etkilemeyecek bir farksa, huzurlu bir işi tercih ederdim ama Bruce'un dediği gibi faturalarımı ödemek için sıkışacaksam dayanırdım bir süre daha en azından.

  • nonik  (19.01.18 16:02:17 ~ 16:03:34)
nonik'in dediği doğru; bu 400-500 maaşın ne kadarı?

Aile sorumluluğu varsa işsiz kalmak maalesef opsiyon olamıyor. Ben de bir süre böyle çalıştım. Eş iflas etmiş, çocuklar küçük / özel okul masrafı vs. Şimdi düzeldi çok şükür ancak o zamanlardan kalan hastalıkları maalesef atamadım bünyemden. Tiroid, şeker, kas ağrıları vs...

Dolayısıyla o eksi 400-500 TL ile geçinebilecekseniz, ve o şirketin kariyerinize iyi geleceğiniz düşünüyorsanız değiştirin o işi. Kaç yaşındasınız bilmiyorum, aile geçindirme sorumluluğunuz var mı bilmiyorum ama bedeniniz bunu affetmiyor. Tecrübeme dayanarak söyleyeyim.
  • SiyamkedisiZorro  (19.01.18 16:30:46)
2 küsürden 2 küsüre diyeyim :)

ama hayatı birlikte geçirdiğim insan da bir o kadar alıyor maaş. totalde 400-500 lira geriler kasamıza giren işte.
  • rajaz  (19.01.18 17:22:37)
Otur oturduğun yerde derim. Aldığın maaş maalesef 400 500 tl farkedince sarsabilir. Anlık heyecana kapılmayın. Piyasa kötü.

  • salahaddin  (20.01.18 01:04:00)
hayat yaptigimiz tercihlere gore bize kapi aciyor. isten cikardim ve hayatin bana isten ciktigim ve sevmedigim isi yapmadigim durumdaki gonderecegi secenege bakardim. ama ondan oncesinden arastirma yapmak onemli tabii. 2 bin lira daha dusuk olsun gerekirse, onemli olan huzur degil mi?

  • damba  (20.01.18 01:13:28)